Glass og aske

av (forfatter) og Inge Ulrik Gundersen (oversetter).

Gyldendal 2011 Innbundet

Gjennomsnittlig terningkast: 3.76 (123 terningkast.)

393 bokelskere følger dette verket.

Kjøp boken hos

Kjøp boka hos Akademika Kjøp boka hos ark.no

Omtale fra forlaget

Ann Syréhn Tomasevics debutroman Glass og aske vever nennsomt sammen nåtid og fortid, og skildrer Europas sammenbrudd og møte med den nye verden gjennom en uvanlig stolt og modig kvinnes skjebne. Året er 1884. Lili blir født inn i en velstående familie i Alsace, som akkurat er gitt til Tyskland etter å ha vært under fransk styre i flere århundrer. Da hennes elskede far plutselig dør og første verdenskrig rykker stadig nærmere, blir livet snudd på hodet. Lili gifter seg med farens venn Ernst og flytter med ham til Wien, drevet av drømmen om et nytt liv. Men ekteskapet blir ikke som hun hadde tenkt, og etter en stor tragedie forlater Lili Ernst. Nesten hundre år senere begir den svenske journalisten Amanda seg til Wien etter å ha mottatt en uventet arv etter Lili ? en ring som kan spores tilbake til både den russiske revolusjon og til nazistenes arbeidsleire. Gjennom Amandas etterforskning vokser bildet av en uvanlig kvinnes skjebne frem. Lilis liv er formet av både tragedier og dyp kjærlighet. Hun opplever nød og rikdom, krig og fred, hun gjennomlever tre ekteskap og to verdenskriger. Hun forlater et Europa på sammenbruddets rand, preget av mellomkrigstidens konflikter, til et Amerika som forventningsfullt åpner armene og lokker med løfter om frihet og rikdom. I sin jakt på Lili konfronteres Amanda ubønnhørlig med sin egen smertefulle fortid, og hun tvinges til å ta ny stilling til de valgene hun har gjort opp igjennom årene.I Glass og aske vever Ann Syréhn Tomasevic nennsomt sammen nåtid og fortid, og skildrer Europas sammenbrudd og møte med den nye verden gjennom en uvanlig kvinnes skjebne.

Bokdetaljer

Forlag Gyldendal

Utgivelsesår 2011

Format Innbundet

ISBN13 9788205406643

EAN 9788205406643

Genre Historisk litteratur

Omtalt tid 1900-tallet 1800-tallet

Språk Norsk bokmål

Sider 533

Utgave 1

Finn boka på biblioteket

Du kan velge et fast favorittbibliotek under innstillinger.

Finner du ikke ditt favorittbibliotek på lista? Send oss e-post til admin@bokelskere.no med navn på biblioteket og fylket det ligger i. Kanskje vi kan legge det til!


Bokelskeres terningkastfordeling

2 27 53 25 13 3

Bokomtaler

En litt kjedelig bok, som fort ble glemt da siste side var lest. Samtidig som det var en helt grei hvilebok

Godt sagt! (2) Varsle

Nej nu ger jag upp!
Två gånger har jag börjat på den här boken efter att ha läst bl a detta:
"Ann Syréhn Tomasevics debutroman Glass og aske vever nennsomt sammen nåtid og fortid, og skildrer Europas sammenbrudd og møte med den nye verden gjennom en uvanlig stolt og modig kvinnes skjebne."

Så står det mer om det spännande tiderna som är i Alsace men jag tykker inte att jag får bli med i berättelsen. Den sker som utanför mig åkk når varken hjärta eller intellekt. Så synd för det verkade så bra åkk jag hade så gärna upplevt den här boken om den varit liiiite mer medrykkande. Tyvärr endast en tvåa i betyg från mig.

Godt sagt! (1) Varsle

Det var en fin bok og en fin historie, men dessverre følte jeg at det var mange ting som forble ubesvart. Forfatteren beskriver mange forskjellige karakterer, en del overflødige og en del som får litt for lite plass. Det var også mye hopping mellom forskjellige mennesker og tider som gjorde det til tider forvirrende.

Godt sagt! (0) Varsle

Spennende bok, men mangler konklusjon. Det virker som den bygger seg opp til en slutt som aldri kommer. Skuffet.

Godt sagt! (0) Varsle

Skriv en omtale Se alle omtaler av verket


Sitater fra dette verket

Tro meg, min sønn: det eneste mennesket kan eie, er seg selv. Alt det andre er bare tilfeldigheter.

Godt sagt! (6) Varsle

Samtiden blir tydelig først når den har blitt historie

Godt sagt! (5) Varsle

Det er ikke det vi frykter mest som rammer oss til slutt, tenkte hun med bittert klarsyn. Når katastrofen slår til, er man likevel uforberedt.

Godt sagt! (4) Varsle

Jeg tror nemlig at det fins to typer mennesker, de som lever i virkeligheten, og forfattere, kunstnere - sånne som du og jeg - som bare skildrer den.

Godt sagt! (1) Varsle

Legg inn et nytt sitat Se alle sitater fra verket

Lister som inneholder dette verket

Jeg har virkelig håvet inn masse forskjellig på loppis i år, gleder meg til mye lesetid i påsken, og håper jeg har funnet noen skatter her...


Godt sagt! (5) Varsle

Jeg har satt meg et mål: Bokhyllene mine er stappfulle, av bøker jeg har lest, bøker jeg skal lese, bøker alle burde ha, bøker som gir status.. Og nå skal jeg lese alle de uleste bøkene og samle på dem jeg liker og gi bort dem jeg ikke synes noe om, sånn at jeg har plass til flere (uleste) bøker.
Dette er en god plan, synes jeg, og så langt har jeg lest sju nye bøker... Jeg legger dem til her etterhvert som jeg får lest. Kanskje skal jeg legge inn noen tanker om hver bok også - vi får se. Dette blir nok en spennende reise!


Godt sagt! (4) Varsle

Lesesirkel 2012-2013


Godt sagt! (3) Varsle

Lettere (dame)underholdning som ikke krever mye å lese - bare kos :-)


Godt sagt! (3) Varsle

Må jo holde styr på hva jeg kommer til å lese dette året også;) Denne gangen har jeg prøvd å skrive litt om hver av bøkene, slik at listen blir litt mer utfyllende. Planen er å komme seg gjennom en bok i uka, altså minst 52 i løpet av året, så får vi se hvor bra/dårlig det prosjektet går;)

Totalt 58 bøker, dog en del lettleste barnebøker. Jeg er fornøyd med å ha kommet meg gjennom prosjektet, det var ikke verre enn at det gikk, til tross for at det nesten ikke ble noe lesing i høst i det hele tatt! Det er ikke alle bøkene jeg har skrevet noe om, men det kommer kanskje etter hvert;)


Godt sagt! (2) Varsle

Du vil kanskje også like

  • Det usynlige fjellet
  • Den usynlige broen
  • Bokbindersken - dagboken til Dora Damage
  • Brudereisen
  • Østenfor solen
  • Syersken fra Madrid
  • Bumerang
  • Maleren fra Shanghai
  • Huset du elsket
  • Søstrene Gabaldon - roman
  • Arven
  • Tilbake til Tall Oaks
Alle bokanbefalinger for dette verket