Rutinen er det som gjer tunge bører lettare å bere

Godt sagt! (5) Varsle Svar

koselig og interessant bakgrunn med pyroteknikk riktig hyggelig romjulslektyre

Godt sagt! (0) Varsle Svar

Jeg har fått lest alle oversatte bøker av Patrick Modiano for jeg har blitt veldig glad i hans forfatterskap. Stephan Zweigs sjakknovelle var en opplevelse og også verden av i går...har akkurat vært på biblioteket og lånt to til av ham, mye pga Rosa99 sine omtaler.Martin Chuzzlewit av Charles Dickens koste jeg meg veldig over og tenkte jeg skulle ta for meg alle av ham...det var i sommer...ingen fler har det blitt, får ta det i 2018!
Jeg kan ikke komme på noen skuffende...kanskje pesten av Camus for den husket jeg som veldig god første gang jeg leste den, 30 år siden?

Godt sagt! (6) Varsle Svar
Godt sagt! (1) Varsle Svar

De to tenåringssøstrene Leila og Ayan har planlagt det hele i 1 år. I oktober 2013 reiser de fra Norge til Syria for å bistå IS. Familien er knust, og tror det hele er en spøk. Eldstebroren, Ismael, reflekterer i ettertid over hvor radikale søstrene egentlig hadde blitt før de dro. Hvordan kunne de la det skje? Hvem har hjulpet dem? Hvor har de fått penger til reisen fra?
Det ender med at søstrenes far, Sadiq, reiser etter døtrene. De MÅ få jentene ut!

Meget god og viktig bok om radikaliserte ungdommer.

Godt sagt! (0) Varsle Svar

Ha, ha, ja vi har vel ikke hatt sakprosa/dokumentar i lesesirkelen enda! En stor del av boken min handler om de entusiastiske og opprørske 1970-årene; nettopp vårt dreiepunkt mellom eldre og nyere litteratur. Spøk til side, veldig hyggelig at du har bestilt boken (visste ikke at Bokklubben har den), håper du vil like den.

Tusen takk for gode ønsker! Jeg skal prøve å utdype mitt syn på «Historien» når jeg har fullført om forhåpentligvis ikke altfor lenge. Hvis neste lesesirkelbok blir valgt før jeg reiser (08.01), skal du ikke se bort fra at den havner i kofferten. (Godt vi har vaskemaskin i leiligheten, kanskje jeg unngår overvekt!).

Godt sagt! (2) Varsle Svar

BARE TJA-

Godt sagt! (0) Varsle Svar

Etter at jeg i tidlig i høst avsluttet arbeidet med min egen bok, har jeg lest lite. Det er vel en slags naturlig tomhet etter flere års intens skriving. Den siste lesesirkelrunden gikk jeg også glipp av, men kjemper meg gjennom Historien nå (må dessverre si det sånn - for boken holder etter min mening ikke den kvaliteten den innledningsvis lovte).

Det spøker også for neste lesesirkelbok for meg. Over nyttår reiser jeg sydover og blir borte mesteparten av januar. Da skal jeg bare nyte bøker jeg virkelig har lyst til å lese.

Jeg er glad i lesesirkelen og mitt håp og ønske er å komme sterkere tilbake.
Tusen takk Kjell for den fine måten du styrer det hele på, og til alle deltakere for interessante innlegg!

Gledelig jul!

Godt sagt! (6) Varsle Svar

Ikke for å være gledesdreper Jostein, men etter å ha lest En reise til Norden var Jeg hadde en gang en hund og en katt en gedigen nedtur. Jeg orket rett og slett ikke fullføre den. Hilsen meg som har hatt både hund og katt -- på samme tid.

Godt sagt! (1) Varsle Svar

Det lange, lyse håret lå i klebrige tentakler og formet en barnetegningssol rundt hodet hennes.

Godt sagt! (4) Varsle Svar

Bokens fortellerstemme har vært kelner på restauranten «The Hills» i 13 år. Restauranten i Oslo sentrum er slitt, men holder likevel en slags kontinental standard. Det serveres absolutt ikke koffeinfri kaffe, og norske aviser er fraværende. Kun utenlandske flak får tilgang her.
Vår kelner får med seg alt som skjer i restauranten, og Barsjefen sper på med sine anekdoter og diverse kunnskaper om gjestene.
«The Hills» har et fast klientell, og ingen er opptatt av forandringer, men de kommer likevel da en ung dame gjør entré i det tradisjonsbundne etablissementet.

Et mikrosamfunn belyses, og det er til tider både morsomt og annerledes, men synes det glipper litt mot slutten.

Godt sagt! (1) Varsle Svar

godt gammelt merke- mye action- spennende, men jeg har lest så mange lignende at jeg vet stort sett hva som skal foregå- og det blir veldig "utenpå" Eplekjekt

Godt sagt! (0) Varsle Svar

koselig foynbok

Godt sagt! (0) Varsle Svar

Under torvkuttingen på øya Lewis, dukker et godt bevart lik opp i myra. Vedkommende viser seg å være en ung mann, som har blitt utsatt for grov vold med døden til følge.
DNA-prøven viser at myrmannen er i slekt med faren til Fin Mcleods barndomskjæreste, Marsaili. Problemet er at han er på vei inn i demensens tåke, og i følge Marsaili og moren har han ingen familie. Foreldrene døde da han var unggutt, og han var enebarn uten tanter, onkler og søskenbarn. Hvordan kan dette henge sammen?
Fins etterforskning avdekker hemmeligheter som fremdeles kan få uante konsekvenser.

Andre bok om Fin Mcleod, og jeg gleder meg allerede stort til siste bok i trilogien kommer i mars. Knallgode bøker!

Godt sagt! (1) Varsle Svar

16 år gamle Assaf har fått sommerjobb i Jerusalems rådhus. Jobben er lite utfordrende og ganske kjedelig, men en dag endrer alt seg.
Assaf får i oppdrag å finne eieren til en hund som er i sjefens varetekt. Hunden er ivrig etter å finne hjem, og Assaf har sin fulle hyre med å holde seg fast i hundebåndet på vei gjennom Jerusalems gater.
På motsatt side av byen er Tamar ute i et farlig ærend. Broren har havnet i klørne på en narkolanger, og Tamar må redde ham før det er for sent. Hunden Dinka er også borte, men den må vente.

Nydelig og rørende historier om to unge menneskers kamp for å gjøre det rette, og å overleve.

Godt sagt! (1) Varsle Svar

Norge rystes av 5 blodige drap på ei hytte i Nordmarka. Ofrene er kjente. Er det terror eller hevn? Politiet står maktesløse.
Vi følger tre personer som har eller får tilknytning til udåden.
Journalist Ine Wang har lenge følt seg i bakevja etter en strålende karrierestart. Mordene får henne fram i rampelyset igjen.
Tingrettsommer Peter Malm liker absolutt ikke rampelyset. Det beste han vet er å sitte i baren på Grand og å rusle i Slottsparken. Men etter hyttemordene krever offentligheten at han trer fram.
Nicolai Berge er ekskjæresten til en av de drepte, Gry. De to var drømmeparet, og ble spådd lysende politiske karrierer i Arbeiderpartiet. Så gjorde Gry det slutt med Nicolai Berge.

Knakende god bok med tre særegne fortellerstemmer. At denne grusomme handlingen, som omtales som terror, er lagt til 2008, gir en egen dimensjon til boka mtp det som skjedde i Oslo og på Utøya i 2011.

Godt sagt! (2) Varsle Svar

leste hele natten- en uvanlig krim og fasinerende- bedårende. Se hva jeg skrev om svarthuset.
Nå skal jeg på jakt etter flere av ham

Godt sagt! (3) Varsle Svar

uvanlig- ja der er plott , men mye natur og karakterskildringer og en forfatter som bringer tårer frem -ikke av gru og skrekk , men i ømhet og medfølelse

Godt sagt! (5) Varsle Svar

Maja er 18 år. Hun befinner seg i fengsel. For ni måneder siden var hun i et klasserom med fem andre. Alle var døde, men ikke Maja. Nå er hun i rettssalen hver dag unntatt i helgene. Der er hun omringet av tre advokater. Utenfor står journalistene klare med spørsmål og kameraer.
Litt etter litt nøstes historien om Maja og de andre i klasserommet opp.

Meget bra bok med gode beskrivelser om Majas opplevelser både i venne-og kjæresteforhold, familie og tiden i fengsel og rettsal.

Kåret til årets beste krim i Sverige, men synes ikke den hører til i den sjangeren egentlig.

Godt sagt! (0) Varsle Svar

...I første omgang lot det ikke til at soussjefen i det hele tatt hørte etter. Platen på K.'s skrivebord var omkranset av en lav utskåret balustrade. Hele skrivebordet var et fremragende håndverk og også den lave balustraden satt godt fast i platen. Men soussjefen hadde tydeligvis nettopp oppdaget at noe var løsnet og forsøkte å rette på feilen ved å slå løs på det lave rekkverket med pekefingeren.........
(Om noen ikke har lest prosessen så bør de iallafall få med seg det fornøyelige tilleggskapittelet " kamp med soussjefen" !)

Godt sagt! (2) Varsle Svar

Sist sett

Monica CarlsenMonaBLIngrid HilmerKarin BergRosa99NorahBerit RSiv RønstadTurid KjendliesomniferumHarald KBerit B LieKetilsveinEgil StangelandIreneleserellinoronilleKirsten LundTone Maria JonassenMorten Jensenandrea skogtrø egganKaramasov11ingar hRandiATorRufsetufsaSynnøve H HoelRagnar TømmerstøAnne Berit GrønbechMarit AamdalritaolineEvaAmanda AElinBeReidun SvensliAstrid Terese Bjorland SkjeggerudBente NogvaVannflaskeTovealpakka