en kjedelig bok på ca 112 sidr. Alle skruer løs. Ikke så bra...
Her: https://bokelskere.no/lister/av/Quijote/?let_etter=Island
Husker Størst av alt som en veldig god bok! Det har også blitt laget en serie av boka, den går på Netflix. God helg.
God helg - og god november :) Jeg leser videre på et par av bøkene fra forrige uke; Grensen og The sun and her flowers. I tillegg leser jeg boka 'Jeg lever et liv som ligner deres' av Jan Grue. En av de nominerte til Nordisk Råds litteraturpris 2019. Det er en utrolig fin bok å lese. Boka handler om det å leve med en medfødt muskelsykdom, samtidig som han etterhvert utdanner seg, jobber og får familie.
Det er nok nå handlet om å akseptere verden slik den er, om å gi slipp på drømmen om en annen verden, og derfor er det også smertefullt, slik all erfaring av tap er smertefull. Det følger sorg med slik erfaring, sorg over det som ikke lenger er mulig, over det som ikke lenger kan bli virkelighet. Sorg er erkjennelsen av at noe, eller noen, er borte for alltid, og denne noen kan også være en selv, eller en versjon av en selv.
Har lest ca. 100 sider (av nærmere 400), og mitt inntrykk er også at teksten er svært fragmentarisk. Når jeg ser på bokens tittel, regner jeg med at den røde tråden du har funnet handler om reising og forflytning. Stemmer det? Eller er det andre ting som jeg ikke har oppdaget?
Vil du gi tilbakemelding på hva du kjøper eller låner?
Jeg vet ikke hvordan en setter opp et annet fjes. Men det er bare i fjeset at jeg er trist, for inni meg er jeg faktisk glad. Det er så godt å leve, ikke sant?
Tirsdag 29. oktober 2019
Ny diskusjonstråd:
Felleslesing av Nv9, "Løperne".
Velkommen til felleslesing av og diskusjon om
Løperne av Olga Tokarczuk.
Leseperiode: November 2019.
Start gjerne innlegget med å angi hvor langt du er kommet i boka (bl.a. for å unngå spoilere).
Lenke til lesesirkelens hovedtråd
Jeg har også lest litt i Løperne. Virker litt ugjennomtrengelig.
Skal lage diskusjonstråd en av de nærmeste dagene.
Du kan også søke på "Skepsis" øverst til høyre.
Ta en kikk på romanene jeg har lagt ut.
Grei helg,vært ute på flere fine turer. Lest litt innimellom. Lahlum sin siste- Avklaringen, som var en skuffelse. Deretter Arnaldur sin Det mørke vet, som jeg synes var helt sånn som de bøkene pleier å være. Jeg begynte på Folk med angst av Fredrik Backman- og gikk i veldig godt humør til sengs.
I skyggen av stråleglansen er hittil en ukjent bok som ikke har fått mye oppmerksomhet, og det er en krim blandet med en dose thriller, som er verdt å sjekke ut.
Mystisk forfølgelse og forsvinning
Det meste av handlingen foregår både i Norge og Irland, og det er om Tommy som bor hos besteforeldrene sine, siden han mistet foreldrene sine i en stygg ulykke da han var liten. Besteforeldrene hans virker å ha sine hemmeligheter, og Tommy forsvinner. Når Eddie Samson og Bernhard Fiske fra Kripos drar til Irland for å finne ham, ser ting mørkt ut. Samtidig har en jente prøvd å komme i kontakt med Tommy. Hvem er de som følger etter henne, og hvorfor? ...
Jan-Erik James Knudsen har vært en ukjent forfatter for meg inntil nå, men han gjør et godt førsteinntrykk med boka: I skyggen av stråleglansen som er en svært mørk bok som tar opp et skremmende og dystert tema, som man ofte har sett om på nyhetene i de siste årene, nemlig om pedofile nettverk. Pedofile nettverk som består av profilerte skikkelser som gjør alt for å beskytte seg selv. Boka tar opp dette mørke og forferdelige temaet på en troverdig måte.
Til tross for at dette er en stor bok på nesten 600 sider, samt at den inneholder et mørkt og ubehagelig tema, er den veldig lettlest, og lesingen går nesten av seg selv fordi handlingen har stort sett et fint tempo, nesten hele veien. Man blir godt kjent med persongalleriet både på godt og vondt, og man blir nysgjerrig på all hemmelighetsskremmeriet. Hvem er jenta og hva vil hun? Hvor er det blitt av Tommy? Er det noe fra fortiden han bør kjenne til? Mange spørsmål oppstår underveis, og det føles ut som om alt sammen spinner sammen rundt i et eneste stort spindelvev.
For mye bakgrunnsstoff dreper litt av spenningen
I skyggen av stråleglansen er en uvanlig krim siden den tar opp et så dystert tema som det ikke skrives mye om, og det er ubehagelig å lese om. Det er viktig å ta opp mørke temaer i krimverdenen også, men synes mye av boka kunne ha vært noe forkortet, fordi det kan bli vel mye faktaopplysninger om ting som grenser til det kjedelige, spesielt enkelte bakgrunnshistorier. Da uteblir spenningen og flyten i lesingen. Det er noen partier i boka som er litt tørre av den grunn. Bortsett fra det, er dette en svært mørk krim som setter lys på et tema det snakkes lite om.
Fra min blogg: I Bokhylla
Tusen takk for boktips. God helg.
Jeg holder også på med bliblioteket sin Jorden rundt på 12 land :) Jeg holder meg fortsatt i oktober, og leser Rupi Kaur sin 'The sun and her flowers'. Boka fra Japan høres interessant ut! Jeg har blinket meg ut 'Hotellet på hjørnet bitter og søt' av Jamie Ford som novemberboka. Den er litt på siden, men med beskrivelsen "Boken gir en unik innsikt i historien om interneringen av familier med japansk avstamming etter Pearl Harbor, og leserne får et fascinerende innblikk i Seattles Chinatown og Japantown." så syntes jeg den passet inn allikevel.
Min helg startet med en god gåtur, etterfulgt av klassisk norsk fredagsmiddag - tacos :) Jeg er omtrent 100 sider inn i Erika Fatland sin bok 'Grensen'. Den handler om forfatteren sin reise rundt Russland, både til lands og vanns. Hun besøker alle landene som grenser til Russland. Utrolig interessant! Jeg har tidligere lest boka hennes 'Sovjetistan', og den var også veldig bra. Ellers så leser jeg videre i Rupi Kaur sin 'The sun and her flowers'. Det er dikt, så jeg leser litt nå og da. En av mine favoritter. Jeg har også startet på boka 'Den lille prinsen', som en del av leseutfordringen til Popsugar. Alle bøkene jeg leser nå hører inn under der, forresten. Denne helgen blir det rusleturer, bytting av dekk på bil og høstrydding i hagen. Romeo og Julie på teater i morgen kveld blir en fin avslutning. God helg!
Noen snakker og snakker, maler ut tilværelsen sin i ord, og vi får følelsen av at livet deres på en eller annen måte er større og bedre enn andres, men kanskje er det nettopp sånne liv som blir til ingenting med det samme ordene slutter å sitte.
Torsdag 24. oktober 2019, kl. 18
Andre valgomgang for Nv9 er avsluttet og vinneren ble
Olga Tokarczuk: LØPERNE.
Gratulerer!
Jeg skal lage ny diskusjonstråd i løpet av neste uke.
Min pocketutgave av boka er på nærmere 400 sider.
Jeg foreslår at vi bruker november måned til felleslesing av Løperne.
Kommentarer?