Kirkegårdene ligger fulle av mennesker, uten dem kunne ikke verden leve.

Godt sagt! (2) Varsle Svar

Veldig intressant det du skriver og det får meg til å sette denne boka høyere opp på skal lese lista. Det er veldig greit med denne info'n før jeg selv går i gang. Da har jeg en oppgave med å prøve å reflektere over hvorfor en slik tittel. Her kan det komme flere teorier etterhvert, spennende.

Har lest "Larmen og vreden" men heller ikke "Det aller helligste" som jeg også har.
Takk for intressante opplysninger uten at jeg kan ytre noe mere siden boka ikke er lest.

Godt sagt! (0) Varsle Svar

Boka over alle dumme bøker jeg har lest er "Fransk åpning" av Vigdis Hjort.
Flere år siden jeg leste den men husker at i boka sto sexklisjeene i kø. Språket i denne 140 siders boka var som en ukebladsroman og innholdet hvis det var noe da, var ikke en bok verdig.
Personene i denne boka var bare så dårlig beskrevet at det var flaut å lese. Husker jeg tenkte med meg selv, javel, nå kan en visst få utgitt alt mulig og det ser ut som det da er håp for alle. Følte da at kvaliteten for utgivelser var på et lavmål blandt norske forfattere når noe slikt kunne bli utgitt på et seriøst forlag.

Det tok faktisk en god stund før jeg las neste norske bok og enda kan jeg kjenne litt av den samme følelsen noen ganger.
Men for all del jeg vet så inderlig godt at ikke all utenlands litteratur er i øverste klasse.

Godt sagt! (2) Varsle Svar

Dette er ikke den mest kjente boka av Sigrid Undset men denne historiske romanen fascinerte meg.
Fortellingen er lagt til Olav den helliges tid og er historien om kjærlighet, hat og hevnlyst mellom mennesker.

Jeg ble positivt overrasket over hvilke tempramang hun bruker og med de tette og nære skildringene av mennesker og hendelser.

Godt sagt! (1) Varsle Svar

Jeg foreslå at du tar en titt på disse bøkene: "Triumfbuen" av Eric Maria Remarque. Handlingen foregår i Paris i 1939.

"Kosakkene" av Lev Tolstoj er ei bok med handling fra 1862.

Godt sagt! (0) Varsle Svar

En bok etter min smak og er så enig i det du skriver om boka. Som jeg tidligere har nevnt mener jeg tittelen står godt til boka.
Jeg skulle ønske at mange flere vil lese denne flotte romanen. Jeg liker Roy Jacobsen's måte å skrive på, stemningene og hans karakterer. Han skriver på en åpen og likefram måte slik at jeg i allefall blir dratt videre. Jeg synest han en av landets beste forfatter.
Denne var min tredje bok, men etterhvert vil jeg lese flere av hans bøker.

Godt sagt! (2) Varsle Svar

Jeg ser Stavrogin i samtale med en biskop som har flyttet til et kloster. Stavrogin begynner å fortelle noe men det er usammenhengende og han skjærer grimaser.
Jeg lurer på om han er besatt eller holder han på å bli gal tro?

Jeg leser "De besatte" av Fjodor Dostojevskij.

Godt sagt! (1) Varsle Svar

Så bra da, jeg fant boka "Sjosja" av Singer. Har også funnet bøker av Canetti, Bunin, Kipling og har flere bøker av Mahfous.
Phu, nå blir det en knallhard prioritering framover.

Godt sagt! (2) Varsle Svar

Se det ja, der ble det noen Nobelpris vinnere på deg og til en meeeget rimelig penge da.
Jeg har også funnet noen men de var mye dyrere enn dine, de kostet meg 20 kr, hehe, du leder.
Jeg har så smått begynt å lese bøker av de vinnerne jeg ikke har lest før, men må har noen andre innimellom. Prøver å veksler litt i sjanger også så det ikke blir for likt.
Ser også du har fått tak i flere bøker av Johan Bojer også, de bøkene har jeg faktisk ikke sett i bruktbokhandlere. Det blir spennende å høre etterhvert som du leser de hvordan du synest de er.

Godt sagt! (1) Varsle Svar

I dag fant jeg ei bok av Sinclair Lewis, han er fra USA og fikk Nobel-prisen i 1930. Boka jeg fant heter "Av kongelig blod". Det skal bli spennende å lese den.
Er det noen andre som har lest noe av han?

Godt sagt! (1) Varsle Svar

Jeg henger meg på og takker for tipset, den boka ser intressant ut og jeg har nå lagt den til "skal lese lista". Boktips er en av de tingene som gjør at det er så bra å være her inne.
Det en ikke finner fram til selv kan en få hjelp av andre,

Godt sagt! (0) Varsle Svar

Ei praktbok både i tekst og bilder. For en stillferdig og flott historie som blir fortalt.
Du verden for en forfatter han var den godeste Halldor Laxness, en verdig Nobelpris- vinner.
Får lyst til å rusle i Sudurgata i Reykjavik en gang til.

Er så enig, så enig med deg at dette er en toppbok, en bok å bli glad i.

Godt sagt! (2) Varsle Svar

Har faktisk sett den sommerrevyen, veldig bra. De har så mange gode humoristiske og satiriske tekster, "smak og bedrag", de leker, vrenger og vrir på ord og ordtak, hehe jada jeg kommer derfra.

Godt sagt! (0) Varsle Svar

I Brekkukot var ordene for dyre til å brukes-fordi de betydde noe; vår tale var som penger før inflasjonen, opplevelsen var for dyp til at den kunne forklares, bare spyflua var gratis.

Godt sagt! (1) Varsle Svar

Jasså, skjønner at du har vært borti "Dobbelt-Marie".

Godt sagt! (0) Varsle Svar

Godt jobba!
Jeg kan ikke se at de bøkene jeg varslet for en stund siden er kommet på sin rette plass ennå.
Er det bare hos meg noen bøker legger seg galt? Går det an å gjøre noe med det?

Godt sagt! (0) Varsle Svar

http://www.snl.no/Australia/litteratur
Se der fant jeg noe litteratur om bl.a. straffanger i Australia. Håper du kan ha nytte av siden.

Godt sagt! (0) Varsle Svar

Jeg synest biografien om Sigrid Undset's liv og forfatterskap blir formidlet på en ordentlig måte, er enig at forfatteren av boka har gjort en grundig jobb.
Det var egentlig fint å følge i Undset's fotspor både utenlands og her hjemme, og ikke minst å lese om hennes forhold til andre mennesker.

Når jeg leser biografier får jeg som regel alltid lyst til å lese flere bøker av den biografien handler om. Det er det jeg gjør nå ved å lese Undset's bok "Fortellingen om Viga-Ljot og Vigdis".

Godt sagt! (1) Varsle Svar

Jeg vet om et tilfelle til og det er Sylvia Plath. Hun døde ved å åpner gasskranen på kjøkkenet i 1963.
Hun skrev boka "Glassklokken" og den har et selvbiografisk preg. Den handler om en kvinne med depresjoner over mange år og selvmordsforsøk bak seg og som til slutt gjennomfører det, slik forfatteren gjorde det.
Boka ble utgitt under psevdonymet Victoria Lucas og kom ut etter hennes død.

Godt sagt! (1) Varsle Svar

Jeg støttet heller aldri opp om kverulanter mens jeg navigerte, sa kaptein Holgersen,- de bannet hver eneste dag bortsett fra på søndager. Det var som sagt hverdagssuppe. Den helvedes suppe, sa de. Men på søndager lå det en fleskebit i den. Da sa de: Lovet være Herren den almægtige.

Godt sagt! (3) Varsle Svar

Sist sett

TanteMamieTonje-Elisabeth StørkersenIngvild SChristofferHeidiBjørg Marit TinholtsomniferumStig TKirsten LundBeathe SolbergKarin BergHeidi BBLeseberta_23Jan-Olav SelforsLinda RastenNorahLeseaaseBjørg L.Tine SundalAgnesVannflaskeHarald KHildeHeidi HoltanEster SAnne-Stine Ruud HusevågToveNicolai Alexander StyveTone Maria JonassenSilje HvalstadIngeborg GJohn LarsenKristin_Sigrid Blytt TøsdalEirin EftevandHilde Merete GjessingHilde H HelsethIngunn SsiljehusmorTove Obrestad Wøien