2013
Ingen favoritt
Ingen terningkast
Ingen omtale
Omtale fra forlaget
Hvis du likte "Krystallslottet" vil du falle pladask for "Sølvstjernen"! Bli med 12 år gamle Bean Holladay på hennes reise for å oppdage sannheten om familien, på hennes opprør mot håpløse oppvekstvilkår, og hennes triumf over voksen urettferdighet.
Året er 1970. Bean Holladay er tolv år, og søsteren hennes Liz er femten år gammel? når den artistiske moren deres forlater dem for å finne seg selv. Den svevende ?moren, som alltid stikker av ved minste tegn til trøbbel, legger igjen nok penger? til døtrene sine så de klarer seg en måned eller to.
Når Bean en dag kommer hjem?fra skolen og ser en politibil uten for hjemmet sitt, hopper de to søstrene på første buss. De krysser kontinentet og finner veien til Virginia hvor deres onkel Tinsley bor i et forfallende gods, som har tilhørt familien i generasjoner.
Forlag Pantagruel
Utgivelsesår 2013
Format Innbundet
ISBN13 9788279005902
EAN 9788279005902
Språk Norsk bokmål
Sider 266
Utgave 1
Finner du ikke ditt favorittbibliotek på lista? Send oss e-post til admin@bokelskere.no med navn på biblioteket og fylket det ligger i. Kanskje vi kan legge det til!
Dette er en vakker bok om to søstre som på bemerkelsesverdig vis håndterer et liv ingen av dem ba om. Den handler om å være barn, men samtidig måtte være hverandres omsorgspersoner. En utrolig fin bok, med rørende skildringer og levende karakterer - denne fortellingen grep meg virkelig. Og den fikk meg til å tenke over hvor sterke mennesker kan være, og hvor mye man er villig til å bære av kjærlighet til andre.
Vurderer om jeg skal lese denne boka. Forfatter Jeanette Walls er jo kjempe god og de to andre bøkene var jo bare kjempe bra :-)
Ikke like bra som hennes tidligere bøker synes jeg, men er ok bok, verdt å lese.
Søstrene Bean og Liz lever en omflakkende tilværelse sammen med moren Charlotte som jager drømmen om å bli rik og berømt. Denne drømmen fører henne stadig vekk videre, og dermed vekk fra døtrene. Da moren har vært forsvunnet lenger enn vanlig, bestemmer Liz og Bean seg for å dra over kontinentet til onkelen i småbyen Byler. De finner seg ganske snart til rette, og familiehemmeligheter kommer fram i dagen, og så støter de på Jerry Maddox og marerittet starter...
God og varm bok, lettlest :)
Ingen diskusjoner ennå.
Start en diskusjon om verket Se alle diskusjoner om verketMan trenger ikke fortelle folk alt. Å holde noe for seg selv, er ikke det samme som å ljuge.
"Mamma, jeg er lei for noe av det jeg sa. Jeg vet at det såret deg." "Det ville ikke ha såret meg hvis det ikke var så sant," sa mamma.
"Jeg kan være skikkelig dust noen ganger, " sa jeg. "Ikke si unnskyld for hvem du er," sa hun. "Og vær ikke redd for å si sannheten. Aldri."
"Miss Clay på skolen sier at jeg er stygg i munnen." "Hun har rett," sa mamma. "Og hvis du får den til å være på din side, så kommer den stygge munnen til å føre deg langt."
Når folk spør om råd, vet de som oftest allerede hva de bør gjøre. De vil bare høre det fra en annen.
Den rene og enkle sannhet er sjelden ren og aldri enkel.
Bøker eg har notert meg at eg berre må lese ... så snart eg er ferdig med alt det andre eg berre må lese! For mange gode bøker, altfor lite fritid ...!
Vinterles er bokbingo for voksne som varer fra 1. desember til 28. februar på Lyngdal bibliotek.
Reglene er som følger:
Les ei bok som oppfyller en av kategoriene på brettet og fyll ut ruta med tittel og forfatter.
Hver bok kan kun skrives i ett felt.
Hver fulle rad gir ett lodd.
Kun bøker som er påbegynt 1. desember eller senere kan skrives opp.
Bingoplate. Hver samling er en vannrett linje.
Nobelprisvinner
Norsk samtidsroman
Nynorsk
Forbudt/sensurert bok
Blått omslag
Ansikt på forsiden Jeg er glad mamma døde
Under 200 sider Døgnåpent
Asiatisk forfatter En reisende katts beretninger
Utgitt før år 2000 Den usynlige mann
Diktsamling Hilsen Axel
Krim
Dyr i tittelen Elefanter dør alene
Valgfri bok
Handling satt til vinteren
Bok du har fått anbefalt
Tittel på samme bokstav som fornavnet ditt Sølvstjernen
Grafisk roman Duften av furu - min familie og deres hemmeligheter
Utgitt i 2025/26
Oppvekstroman
Sakprosa Kongen forteller
Fantasy/sci-fi
Forfatter som har/skal besøke Lyngdal bibliotek
Historisk roman
Novellesamling Sitka - pøbelgrannoveller
Forfatterens debutbok Den fordømte jenta