Omtale fra forlaget
Bruno Courreges, politimester i den søvnige landsbyidyllen St Denis, organiserer paradene og fyrverkeriet når byen har fest, gjenfinner bortkomne hunder, slukker branner, registrerer fødsler og dødsfall og jobber smart for at distriktets produsenter av gåseleverpaté, oster, oljer og pølser ikke blir tatt av EUs kontrollører. Bruno liker å lage mat, han jakter, dyrker grønnsaker og vokter sitt ungkarsliv, i tillegg til å undervise landsbybarna i tennis. Ja, både med og uten uniform er Bruno langt mer vant med godord, klapp og klem, enn det å arrestere. Men idyllen slår dype sprekker da en av landsbyboerne, en eldre nordafrikansk mann som flyktet til Frankrike før den andre verdenskrig, blir funnet brutalt drept med en svastika hugget inn på brystet. St Denis blir invadert av etterforskere fra Paris, journalister og TV-kameraer fra fjern og nær, og utsettes for en marsjerende gruppe som har nasjonalistiske sympatier. Det skal vise seg at den overraskende løsningen på drapsgåten vil få vidtrekkende konsekvenser for samhold og vennskap, der Bruno må bruke all sin kløkt og lokalkunnskap for å forstå. Martin Walker har gjort grundig forarbeid når det gjelder Bruno, Politimester. I tillegg til et intrikat plot, har denne, på flere måter en annerledes krimroman, det som skal til: vakre omgivelser, hjertevarme personer, aktuell samfunnsdebatt, en dash romantikk og godt med mat og vin - i en elegant komposisjon.
Forlag Arneberg
Utgivelsesår 2010
Format Innbundet
ISBN13 9788282200226
EAN 9788282200226
Serie Bruno Courrèges
Genre Politi og detektiver Krim
Språk Bokmål
Sider 314
Utgave 1
Finner du ikke ditt favorittbibliotek på lista? Send oss e-post til admin@bokelskere.no med navn på biblioteket og fylket det ligger i. Kanskje vi kan legge det til!
Boka tegner et idyllisk bilde av den franske landsbygda. (Om det virkelig er så koselig der, skal være usagt). Jeg likte den rolige handlingen med mye plass til beskrivelser og refleksjoner. Altfor mange krimbøker har en heseblesende handling som virker helt urealistisk. Riktignok er det et ganske bestialsk mord det dreier seg om her, men for øvrig er boka nokså fri for grusomheter. Jeg følte det befriende etter å ha lidd meg gjennom forfattere som f. eks. Lars Kepler og Jørgen Brekke og deres mange blodige grusomheter. Slutten på boka var uventet. Det var ikke en løsning på mysteriet som man kunne gjette seg til, og det var fint. Dessuten liker jeg bøker som jeg kan lære noe av. Her fikk jeg supplert kunnskaper om krigen i Algerie og om forhold under Vichy-regimet. Dessuten fikk jeg fornyet lyst til å reise til Dordogne, en del av Frankrike som jeg aldri har vært i. Martin Walker har skrevet flere bøker om Bruno, og minst én til er oversatt til norsk. Kommer den i pocketutgave, skal jeg kjøpe den.
Ingen diskusjoner ennå.
Start en diskusjon om verket Se alle diskusjoner om verketSom matematiker hadde han alltid visst at det fantes problemer hinsides menneskelige løsninger, men ingen hinsides menneskelig vennlighet.
Det finnes en del bøker som har et spesielt fokus på mat og drikke.
Kulinarisk litteratur, rett og slett.
Ikke kokebøker - selv om mange av bøkene inneholder også matoppskrifter.
Her er det altså snakk om skjønnlitteratur som leses med vann i munnen og en anelse av deilige dufter i nesen...
Helst vil jeg ha bøker på norsk på denne listen, men unntak kan taes til vurdering.
Bon appétit! Enjoy! Vel bekomme! Hyvää ruokahalua! ¡Buen provecho!
Bom apetite! Vælgagnist! Jó étvágyat! Verði þér að góðu!
Dobrú chuť !
Ith gu leòir! Bonum appetitionem! Selamat makan! Kia mākona!