Mussolini

en studie i makt

av (forfatter) og Henrik Eriksen (oversetter).

Spartacus 2009 Innbundet

Gjennomsnittlig terningkast: 4.75 (12 terningkast.)

47 bokelskere følger dette verket.

Kjøp boken hos

Kjøp boka hos norli.no! Kjøp boka hos Akademika Kjøp boka hos ark.no

Omtale fra forlaget

Benito Mussolini var svært begavet, svært populær - og altfor glad i makt. Ikke bare var diktatoren en karismatisk mann og en genial retoriker, han var også en briljant journalist, snakket fem språk flytende, skrev bøker og spilte fiolin. Som politiker var han lur og uhyre effektiv; han bygde veier, styrket jordbruket og innførte store reformer. Folket elsket ham, trass i politikkens mer skremmende sider. Men makten gikk ham til hodet, og han ledet Italia utfor stupet. Det endte i forferdelse, for både "Il Duce" og det italienske folket. Det utgis stadig bøker om Hitler og nazismen, men det finnes nesten ingen på norsk om Mussolini og de italienske fascistene. Göran Häggs glitrende og grundige biografi fyller et hull i vår forståelse av europeisk historie. Samtidig leverer forfatteren en skildring av italiensk historie og kultur - ja, av selve det italienske folkelynne - som gir boka en ekstra dimensjon.

Bokdetaljer

Forlag Spartacus

Utgivelsesår 2009

Format Innbundet

ISBN13 9788243004863

EAN 9788243004863

Omtalt tid 1900-1945

Omtalt person Benito Mussolini

Språk Norsk bokmål

Sider 415

Utgave 1

Finn boka på biblioteket

Du kan velge et fast favorittbibliotek under innstillinger.

Finner du ikke ditt favorittbibliotek på lista? Send oss e-post til admin@bokelskere.no med navn på biblioteket og fylket det ligger i. Kanskje vi kan legge det til!


Bokelskeres terningkastfordeling

2 6 3 1 0 0

Bokomtaler

Ingen omtaler ennå.

Skriv en omtale Se alle omtaler av verket


Sitater fra dette verket

Effekten av grusomme eller kriminelle kampmidler, slik som italienernes bombing av forsvarskøse stammekrigere eller bruk av gass i Etiopia, kan dessverre ha stor taktisk verdi. Men annen verdskrig med tyske blitzangrep mot London og de alliertes bombing av italienske og tyske byer burde lære verdens politikere og militære at strategisk bombing av forsyningsledd og fabrikker er uten virkning, og at terrorbombing av byer virker mot sin hensikt.

Godt sagt! (2) Varsle Svar

Mussolini var litterært interessert [...].

Godt sagt! (1) Varsle Svar

Legg inn et nytt sitat Se alle sitater fra verket

Lister som inneholder dette verket


Du vil kanskje også like

  • Trankebar - nordmenn i de gamle tropekolonier
  • Eichmann - byråkrat og massemorder
  • Med penn og pistol - om politiminister Jonas Lie
  • Verre enn sitt rykte - vikingene slik ofrene så dem
  • Slavene på Akershus - historien om vårt strengeste fengsel
  • Ufredsår - om den svenske stormaktstiden og en mann i dens midte
  • Attila - barbarkongen som utfordret Romerriket
  • Armfeldts armé - historien om en katastrofe
  • Det norske Amerika - nordmenn i USA og Canada 1900-1975
  • Tordenskjold - en biografi om eventyreren og sjøhelten
  • Jens Chr. Hauge - fullt og helt
  • Christian Frederik - konge av Norge (1814) : konge av Danmark (1839-48) : del 1
Alle bokanbefalinger for dette verket