To bøker:
Halvbroren av LSC. Jeg vet ikke helt hvorfor den har vært så motstridig for meg. Jeg har lest masse annet av LSC, hele Beatles triologien, flere av de tidlige krimbøkene, og et par andre. Men den der Halvbroren assa, den er seig av en eller annen grunn. Jeg lurer på om det er noe med det navnet til hovedpersonene - Barney, og den nordnorske bakgrunnen til foreldrene som blir en slags absurd suppe for meg. Men jeg skal lese den en gang, helst før den blir film/tv serie.
Den andre boken som har vært for gjenstridig for meg er Foucaults pendel av Umberto Eco. Eco er en forfatter jeg holder høyt. Han anstrenger seg ikke for å skrive lett fordøyelig, og han gir leseren tillit ved å ikke undervurdere sitt publikum. Det har jeg sansen for. Men starten på Foucaults pendel er ganske drøy. Men det er også en sånn bok man burde lese, så jeg skal nok få lest den en dag.
For en flott diskusjon dette har utviklet seg til å bli, og akkurat dette innlegget av Røkkum må være blant de bedre som er postet på dette nettstedet. Ja, fy søren, dette var gull. Jeg ble nødt til å bokmerke denne diskusjonen, her var det mye som må leses og fordøyes. Det blir faktisk ganske vanskelig å bidra med noe selv her, for nivået er så høyt. Men jeg har delt ut flere stjerne i denne diskusjoen enn noe annen diskusjon her på forumet.
Du burde prøve 'Sandman' tegneserien, Gaiman på sitt beste. Ellers vil jeg anbefale 'Anansi boys', hvis du likte 'American Gods'.
Ja, dette står inne i boken også. Selvsagt hadde jeg nær sagt.
Det er liksom sitert på omslaget tatt fra inne i boka. Det er plukket ut av de som har laget omslaget, som et 'godt sitat' fra inne i boka, som de sikkert tenkte ville hjelpe å selge boka. Et instant sitat, ferdig valgt ut for deg.
Vet ikke om det har vært spurrt om før, men jeg lurer iallefall på om dere ikke kan lage en widget vi som blogger kan legge på bloggen vår. En som viser hvilke bøker vi leser f.eks.
Jeg samler ikke akkurat på signerte bøker, men en gang for ca 10 år siden når Neil Gaiman var i Oslo og signerte bøker på Tronsmo, så troppet jeg opp og fikk signert mitt eks. av Sandman no 1. Det var jo litt stas, han tegnet tilogmed noen stilige effekter med sølvtusj på fjeset på coveret.
Jeg fant også på å gi bort en signert bok i gave engang. Det var en kollega og god venn som fyllte et veldig rundt tall. Vi snakker (bl.a.) masse litteratur sammen, og han hadde fortalt meg at 'Ut og stjæle hester' av Per Petterson var en spesiell bok for ham, og han leser den omtrent en gang i året. Så jeg fant ut jeg skulle gi ham en illustrert praktutgave av den boka. Også tenkte jeg at det hadde vært kult å få den signert også. Og etter å ha kontaktet Oktober forlag så lot det seg gjøre. Jeg ble imponert av service instilligen hos både forlag og forfatter. Og det lot til at jubilanten ble rørt av gaven også.
Jeg leser både og, mine kvinnelige favoritter er Ruth Rendell's Wexford romaner, Dorothy Simpson, Catherine Aird og har lest det meste av Agatha Christie. Av manlige liker jeg Jan H Jensen (Gribb og Lykkejegerne), Sverre Årnes (Gribb og Fantomet), Ed McBain, Ellis Peters og James Patterson.
Jeg beholder de jeg liker å lese flere ganger, kokebøker, reiseguider, div ordbøker og leksika. Resten tar jeg enten med meg opp i bruktbutikken jeg jobber i eller selger det på QXL. De bøkene jeg har i salgshylla er enten de jeg nylig har lest, har lest som vi hadde i butikken, eller de på ønskeliste/skal lese som vi også har i butikken.
Noen av de jeg fikk i posten igår var signerte.
Peter Ackroyd - Albion og noen av bøkene av Carole Lawrence
Når man skal sitere fra en bok, og skriver det som står på omslaget, så synes jeg det er komisk, nærmest absurd. Det er som å skulle si noe innsiktsfult om Mona Lisa også si "Hun har et underfundig smil".
Artig at det var så mange som mente noe annet enn meg da.
Den er jo tilgjengelig fra forlaget, så hvis du spør i en vanlig bokhandel burde de kunne bestille den til deg om de ikke har den inne fra før :)
hvilken sak?
Kunstbøker foretrekker jeg innbundet.
Ellers pocket. De er lette å holde, ta med seg og erstatte når jeg roter dem vekk. Noe som lett kan skje når jeg leser overalt.
Har lagt fra meg bøker både på tog, fly, buss osv.. Blir så opptatt av handlingen at jeg glemmer å ta den med meg når jeg skal gå. ;)
Jeg leser (nesten) bare engelsk.
Norske bøker har for dårlig utvalg for alle som ikke leser krim. De sjangerne jeg liker blir dessuten bare unntaksvis gitt ut på norsk.
Dessuten leser jeg mesteparten av bøkene som ebøker. Der er det norske utvalget på steinaldernivå. Dessverre.
Denne er god sovemedisin. Tror jeg gjespet meg gjennom mesteparten av boken.
At ikke forfattere skjønner når det er på tide å endre temaet.
... og fullstendig meningsløs.
Dette er uten tvil den beste boka jeg har lest på lenge! Den ser ut som ei lita flis, men den rommer så mye! Matheas hverdag og syn på verden er beskrevet med ømhet og humor, og med et særdeles vakkert språk. Men det er nok nærheten i fortellingen som gjorde at denne romanen virkelig traff meg midt i hjertet - og der kommer den til å bli værende en god stund. Anbefales varmt!
"Too much energy, no direction, and everything but the kitchen sink tangled up in this mess." He managed a weak smile. "Or in this case, everything including the kitchen sink"
Har bok nr 16 The Heretic's Apprentice. Kan bytte den mot 'Great Tales of the Supernatural'.
Hilde HH
Kult at du liker såpass "hard-sf". Det tekniske og spacefight beskrivelsene i Night's Dawn synes jeg var smaskens jeg da, men vær sin smak såklart. Det hadde ikke slått meg at det var mange kvinnelige hovedkarakterer i bøkene, kul observasjon. Jeg synes dette også var en hærlig sf murstein, det var bare et par ting som plaget meg litt. 1) "De døde som våkner". Kanskje en artig genreblanding, men det skurra litt for meg. Og 2) slutten sugde desverre, makan til feelgood slutt på et monster av en sf triologi som har vælva seg i undeads og elende. Nei, den var uventa og upassende. Men alt i alt en bra sf opplevelse.