Magikon Forlag har slippfest for å feire høstens bøker. Er du i beit for julegaver og samtidig vil være med på feire Magikon Forlag sin høstkatalog? Da har du anledningen til å slå to fluer en smekk hvis du dukker opp på Sound of Mu, Fredag 09.12, kl. 17 - 20.
Her er noen av bøkene som skal markeres:
Hei, Redd! av Joar Tiberg/Yokoland. Jeg er jo her av Constance Ørbeck-Nilssen og Akin Duzakin Vivaldi av Helge Torvund og Mari Kanstad Johnsen Hemmeligheten av René Gouchoix og Marc Boutavant Hun & han av Madalena Matoso Leilighetsdikt av Kristin Roskifte
Magikon Forlag så dagens leselys i 2007. Ekteparet Svein Størksen og Kristin Roskifte står bak forlaget. Svein Størksen er illustratør og grafisk designer. Kristin Roskifte er illustratør og forfatter.
Magikon Forlag utgir bøker innenfor feltene barnebøker, billedbøker, tegneserier og kunstbøker. De har hovedfokus på visuell kultur. Forlaget har blant annt en av verdens vakreste bøker i sin portefølje. Bilder av folk av Blexbolex ble i 2009 kåret til verdens vakreste bok (Goldene Letter). Denne boken var blant Mammuttitlene i år og jeg håper at så mange som mulig fikk tak i denne godbiten. Etter min mening er oppfølgeren Årstidene enda vassere. Årstidene følger det samme prinsippet som forløperen, men det er mer historiefortelling i hvert bilde.
I vår gav de ut en revidert utgave av Peter Mejlænder sin biografi om kunstneren Pushwagner. Den franske billedboksuksessen Pomelo blir stor av Ramano Badescu og Benjamin Chaud lå i bunker i en av norges største bokhandelkjeder. Jason-fans kan glede seg over Jason sitt samarbeid med den legendariske franske tegneserireskaperen Fabien Vehlmann. Resultatet er tegneserieboken De 100 000 dødes øy. Kunstneren Kari Steihaug har samlet uferdige strikkeprosjekter i kunstboken Arkiv: De ufullendte.
Ellers kan jeg nevne et par barnebøker som er verdt å ta en nærmere titt på. Slapsefjell av Bjørn Rune Lie vekker minner for de som har hatt en vinter eller to på fjellet. Kristin Roskifte har sammen med Jan Kjærstad laget barneboken Mirandas skattkammer. Seks år gamle Nora går innom bruktbutikken til Miranda. Miranda forteller om sitt liv gjennom gjenstandene i butikken. Lei av rosa av Natalia Hense og Ilya Green handler om ei jente som er lei av at alt som hun som skal gjøre er styrt av kjønnsrolleklisjeer. Boken er oversatt fra fransk av Maren Ingeborg Hvamstad. Nesa til onkel Knut er en morsom bok om Kasper. Moren til Kasper sier at han har nesa til onkel Knut. Med det starter diskusjonen om hvem han likner på.
Dette var bare et lite omriss av Magikon sine bøker. Hvis jeg var deg så ville jeg ha tatt en tur innom Sound of Mu, fredag 9. desember. Dørene åpner kl. 17 og holder åpent til kl. 20. Skulle du av utrolig merkelige grunner noe annet enn dette? Fortvil ikke. Magikon Forlag inviterer til julemarked i forlagslokalene i Kolbotn, lørdag 10. desember kl. 11 - 17.
Dååååååååårlig! Jeg husker jeg tenkte at Riley balanserte ytterst på eggen når det gjelder bruk av klisjeer sist jeg leste henne. I denne boka har hun gjort et magaplask rett ut i klisjehavet – denne boka er altså så dårlig at det er til å rødme av. Virkelig – innholdsmessig er det så banalt og teit – det slår virkelig den dårligste romantiske komedie og den verste serieromanen når det gjelder bad bad BAAAAD story. Snakk om å konstruere lite troverdige plottstrukturer. F.eks. reiser Grania fra kjæresten sin i NY ved å legge igjen en lapp og deretter ikke ta telefonen hver gang han ringer. Hadde hun tatt telefonen, så hadde alle misforståelser vært oppklart på fem sekunder. Og når Grania til slutt ringer så SUPRISE! gjett hvem som tar telefonen? Exen til mannen hennes, som tilfeldigvis er på besøk hos ham da – og da slenger Grania på telefonen og tenker at hun aldri mer skal snakke med han.
Styr unna. Jeg har skrevet mer om boka her: http://knirk.no/2011/12/the-girl-on-the-cliff-lucinda-riley/
Trollmåne er nr 36. Mine favoritter er nr 5, 29 og 32
Her er det bare bøker, men på QXL er det også filmer, tegneserier og annet. Har linet opp alle de innb jeg har lest den siste tiden klare til å legges ut, og 2 kasser med fantasy/sf bøker som jeg skal selge for en venn.
Jeg har laget en ny bokhylle kallt QXL for å holde styr på hvilke bøker som er lagt ut på annonser, hvis noen er interesert i bøkene her kan dere følge nettlinken min da det er en link til mine annonser. Hvis det ikke er bud på boka kan vi bytte/selge som vanlig. Hvis det er bud må en by på den og håpe på det beste.
Roald Dahl
Leseåret er jo ikke omme enda men jeg har allerede satt sammen min liste. Dere som har lyst kan jo oppdatere med deres favoritter i denne diskusjonen etterhvert.
Resten av året blir det nok ikke så mye tid til å lese for min del. Julefeiring, flytting og oppussing står på planen og må nok gå foran mine elskede bøker.
Uanett her er mine 10 favoritter:
Listen ligger også på bloggen min sammen med linker til mine skribler om de forskjellige titlene.
I think that nonexistent mythological creature just broke some of your toes," Jack said. Oh, shut up," said Charles
Hva med fransk og tysk?
Virkelig boka om C++, men ingen bok for nybegynnere.
Ja, dette er en veldig søt fantasy-trilogi(om man kan kalle fantasy søtt, da ;)).
Har laget en liten liste over litterære julekalendere på huvenes
Tips gjerne om andre julekalendere som har et litterært tilsnitt.
Ha en fin førjulstid!
Jeg anbefaler *Hel ved etter å lest den ferdig igår. Lars Mytting har ellers skrevet romanene Hestekrefter og "Våroffer.
Hmm, jeg leser deg som litt konfronterende, men jeg skal prøve å legge godvilja til og svare deg.
Engelen på syvende trinn har jeg ikke lest, jeg anbefalte "Hester" på utifra profilen: en 70 år gammel far som ikke liker krim. Men det virker som "Hester" og "Engelen" har endel til felles alikevel. De er begge sentrert rundt familieforhold, trøblete/turbulent forhold til en far og "Engelen" er lagt til 30-40 tallet, "Hester" er tar utgangspunkt i ting som skjedde under krigen.
Er det greit for deg da?
Ellers har jeg laget en liten liste med julegavetips på huvenes.no
Jeg foreslår at du sjekker ut Sigmund Løvåsen og Edmund Austigard!