Jeg så et underlig syn i kveld.

Et gap i tiden, Jeanette Winterson

Godt sagt! (4) Varsle Svar

Kom også over en bok som heter "Piken fra Israel" og som jeg fikk i posten i dag.

Godt sagt! (0) Varsle Svar

Humans, as a rule, don't like mad people unless they are good at painting, and only then once they are dead.

Godt sagt! (3) Varsle Svar

Det var araberne som ba palestinerne flytte så de kunne tilintetgjøre Israel.

Godt sagt! (0) Varsle Svar

"Vi beklagede meget, at vor Tobak var sluppet op, skjønt Braskeruds Vestelommer, der engang havde indeholdt Tobak, gjorde Tjensete som Tobak i hele tre Dage."

Godt sagt! (2) Varsle Svar

Lomme-Reiseroute, gitt ut av en anonym forfatter i 1840, beskriver rutene fra Oslo til Trondheim via Gudbrandsdalen og Østerdalen. Her får vi blant annet vite at gjestgiveren på Kongsvoll skysstasjon har to "smukke Døttre".

Godt sagt! (2) Varsle Svar

Har lest artikkelen du henviste til.

Godt sagt! (0) Varsle Svar

Palestina har sagt nei til egen stat hver gang de har blitt tilbudt det. Første gang var i 1948. De har blitt tilbudt 97% Vestbredden, men sa nei. Det var en grunn til at de ikke ble tilbudt 100%, men husker ikke den grunnen. Israel trakk seg ut av Gaza, men fikk raketter mot seg som svar. Dersom Palestina skal bli en egen stat må det skje gjennom forhandlinger. Det vil ikke palestinerne. For øvrig har alltid bodd jøder i Israel.

Godt sagt! (1) Varsle Svar

Jeg kaster ikke bort tid på å hate jeg, men det hender jeg laster opp et omslag til min utgave, hvis det/de som ligger inne fra før ikke stemmer med min. Fort gjort!

Godt sagt! (5) Varsle Svar

Hadde det vært moro med ein tråd der ein kan fortelje om, eller vise bilete av, rare innfall som ein får av å lese bøker medan ein held på med andre ting?

Eg åpnar ballet med:

  • Eg skulle visst ikkje ha steikt vafler medan eg las krimbok ...

skriv bildebeskrivelse her

Godt sagt! (18) Varsle Svar

Beste Harry Hole boken så langt

Godt sagt! (0) Varsle Svar

Leste ferdig Vold og Islam på fem dager, og den bør alle lese. Islam er en voldeslig religion fra begynnelsen av, og denne boka er skrevet av en muslimsk intelektuell som vet hva han snakke rom.

Godt sagt! (1) Varsle Svar

Eg gjorde ferdig karthistorieboka Verdensteater no i helga, og har starta på Kepler sin krimroman Lazarus. Solid sjangerskifte, altså.

Godt sagt! (3) Varsle Svar

Er Palestina et land?

Godt sagt! (1) Varsle Svar

Jeg kunne ikke la være å kjøpe denne etter å ha vært innom Stonehenge på en rundreise i Sør-England i sommer. Og jeg kan med det samme innrømme at jeg hadde to motstridende reaksjoner på den: jeg syntes boken var interessant, og jeg avbrøt den!

Boken lar oss møte menneskene i den steinalderkulturen som skapte både Stonehenge og alle de andre steinringene spredt utover Storbritannia, - slik de levde med sin religion og i sitt samfunnssystem. Alt er naturligvis oppdiktet, men basert på diverse forskningslitteratur.
Cornwell følger i hovedsak tre brødre som representerer forskjellige mennesketyper med forskjellig innstilling til livet, og de er på mange måter forbausende lik vår tids mennesker, - med unntak av at de jo blant annet har en helt annen religion. Hvor like de var, kan sikkert diskuteres, men for meg menneskeliggjorde dette disse steinaldermenneskene og gjorde Stonehenge til noe mer enn det vi ser.

Så hvorfor avbrøt jeg da? Jeg hadde lest ca. halve boken da jeg ga meg, og det skyldtes nok at jeg følte at forfatteren da hadde klart å vise meg den kulturen og de menneskene som laget disse steinringene. Jeg skjønte hvor han ville hen, samtidig som selve historien og menneskeskjebnene ikke var interessante nok til å holde på min interesse. Og så må jeg innrømme at det faktum at jeg leste boken på engelsk nok også bidro. Det var litt for mange ukjente gloser i forbindelse med bygging av templer og steinringer, - noe som bidro til at lesingen innimellom ble et lite ork.

Men jeg er altså likevel glad for at jeg leste det jeg gjorde, - jeg ser nå mye klarere for meg hva som kan ha skjedd da Stonehenge ble bygget.

Godt sagt! (1) Varsle Svar

Litt treigt midtparti, men siste delen fløy av gårde 5 timer i et jafs!! Så mange herlige twister og vendinger!

Godt sagt! (1) Varsle Svar

Takk. men de bøkene er gamle. Jeg ser at jeg har skrevet noe i det du linker til. Jeg tenkte de siste årene.

Godt sagt! (0) Varsle Svar

Det var jeg som slettet.

Godt sagt! (0) Varsle Svar

Jeg har nettopp bestilt "Etter attentatet" og "Ørkenblomsten". Fra før har jeg "Morgen i Jenin". Er det gitt ut romaner de siste årene av norske forfattere eller som er oversatt til norsk om Israel?

På forhånd takk!

Godt sagt! (0) Varsle Svar

Jeg har begynt å lese Brødrene Shakespeare og den er helt annerledes enn forventet. Boken ble kjøpt for kr. 5,00 på biblioteket for evigheter siden, lenge før jeg fikk somlet meg til å lese noe av Shakespeare. Jeg har vel trodd at den skulle være litt kronglete og gammeldags, men den er derimot veldig moderne og ungdommelig i formen. Jeg er bare helt på begynnelsen, men har (noe overraskende) allerede fått ca 40 ord og uttrykk for ereksjon. Ikke det første jeg forbinder med Shakespeare, men teksten er både god og humoristisk - og det er jo sommer :)

Jeg måtte google Jon Ewo og skammer meg litt over å ikke ha hørt om ham før. Er det slik at det bare en noen få forfattere som får all oppmerksomheten, eller er det jeg som er helt sløv?

På iPoden går bok nr 5 av Sagaen om is og ild. Jeg begynner virkelig å føle meg hjemme i dette universet, så det blir nok flere etterhvert.

Godt sagt! (5) Varsle Svar

Sist sett

Emil ChristiansenHilde H HelsethPia Lise SelnesEgil StangelandHarald KLinda NyrudKirsten LundToneMads Leonard HolvikPiippokattaSol SkipnesAQuariusInger-LiseTove Obrestad WøienlittymseRonnyEivind  VaksvikMarit AamdalAstrid Terese Bjorland SkjeggerudRufsetufsaHilde Merete GjessingKine Selbekk OttersenCecilie EllefsenDemeterAlexandra Maria Gressum-KemppirubbelmarvikkisNina J.B.Marianne AugustaKristine LouiseTore HalsaRisRosOgKlagingKjersti SLilleviTanteMamieAlice NordliritaolineAnneWangnefertitiKathrine