Vi leter etter: Bøker som utelukker overdreven benyttelse av avansert vokabular og innfløkte setningsstrukturer som i gal kontekst reduserer leserens evne til å følge med i historien.

Vi i Leser søker bok jobber nå med å lage en liste over de 100 beste overkommelige bøkene på norsk. Målet er å gi leseuvante en god inngangsport til litteraturen med gode og overkommelige bøker. Med dette ønsker vi å gi nye lesere gode litteraturopplevelser som åpner opp for videre lesing. Har du forslag til bøker tas det imot med stor takk. Vi vil gjerne også ha innspill på lista slik den er i dag.

Lista inneholder skjønnlitteratur, faglitteratur, tegneserier og bøker for de som er nye i Norge.

Her er noen kriterier for bøkene vi leter etter:

  1. Korte setninger.

  2. Korte bøker.

  3. Ord de fleste kjenner til.

  4. Behagelig grafisk oppsett – passe stor skrift, nok luft

  5. Korte kapitler og avsnitt.


Godt sagt! (13) Varsle Svar

5 kommentarer
Solum Bokvennen - STORT BOKSALG! Over 350 titler fra 40,-

Sist sett

Rune U. Furberganniken sandvikIngvild SMetteTherese HolmOleJannaRisRosOgKlagingINA TORNESmarithcJarmo LarsenBookiacIda SJulie StensethMartePiippokattaHarald KLaddenIrakkMargreta TveismeTrude JensenBirgitte Veland LarsenFrank Rosendahl SlettebakkenAstrid Terese Bjorland SkjeggerudJan-Olav SelforsBente NogvaJohn LarsenKirstenIngrid HilmerBård StøreStine AskeTorill RevheimTone Maria JonassenfornixPirelliBjørg Marit TinholtLailaEster SRagnar TømmerstøEva