Omtale fra forlaget
Året er 1936 og parallelt med sommer-OL i Berlin, forbereder Hermann Göring sin årlige jaktfest på det overdådige lystslottet Karinhall. Det brygger opp til storpolitiske friluftsmøter mellom drinker, skinker og kvinnlår i de Brandenburgske skogene, med en norsk maratonløper i sentrum. Dette lystmordet på nazismen er både spionthriller og farse, og beskriver nazismen gjennom dens svakhet for eksessen.
Den svenske forfatteren Carl-Henning Wijkmark (f. 1934) debuterte i 1972 med Jegerne på Karinhall, og har siden skrevet 17 romaner og essaysamlinger.
Forlag Pelikanen
Utgivelsesår 2014
Format E-bok
ISBN13 9788293237204
EAN 9788293237204
Omtalt tid 1918-1939
Språk Bokmål
Sider 390
Utgave 1
Finner du ikke ditt favorittbibliotek på lista? Send oss e-post til admin@bokelskere.no med navn på biblioteket og fylket det ligger i. Kanskje vi kan legge det til!
Hadde jeg plukket opp denne i en slitt pocketutgave fra ei bruktboksjappe, hadde jeg nok avskrevet den som pulp. Når den er en av bøkene Karl Ove Knausgård har plukket ut for (re)utgivelse i sitt nystarede Pelikanen forlag (it's odd that pelican being there, ain't it?), tvinges man jo likevel til å stille spørsmålet om den har litterære kvaliteter utover det.
Nå kan vel noe av bakgrunnen for utgivelsen skrives på kontoen for Knausgårds fascinasjon for det tredje riket (jeg kan jo skyte inn at det finnes betydelig mer interessante sosiale eksperimenter fra forrige århundre enn det - i tillegg til sin brutalitet, ble det jo det tredje riket også svært kortvarig, kanskje nettopp på grunn av sin brutalitet - verdenssynet var ikke bærekraftig for å beskrive det med et nyere ord).
Men boken har likevel kvaliteter - kanskje først og fremst i skildringen av fråtseri og dekadense. Den framstår kanskje som exploitation-versjonen av Fabrice D'Almeidas "Med pisk og champagne". Men SÅ fantastisk er boken heller ikke. En god firer på terningen, men den når ikke opp til forventningene skapt av Steffen Kvernelands fantastiske forsideillustrasjon.
Ingen diskusjoner ennå.
Start en diskusjon om verket Se alle diskusjoner om verket25 bokelskere følger dette verket.
Se alle bokelskere som følger dette verketKapittel - Stavanger internasjonale festival for litteratur og ytringsfrihet går av stabelen 16. - 20. september 2015. Her er en liste med aktuelle bøker fra en del av forfatterne som kommer.
Her er alleboktitlene nevnt i boka Livet! Litteraturen! av Tor Eystein Øverås.
Bøker jeg ikke finner på Bokelskere: