Omtale fra forlaget
Norman Mailer brakdebuterte som 25-åring med en roman som bygget på hans egne erfaringer som amerikansk soldat på Filippinene under annen verdenskrig. De nakne og de døde ble straks hyllet som et mesterverk, og i dag fremstår romanen som et av 1900-tallets klassiske verker om krigens brutale vilkår og uhyggelige konsekvenser, sammen med bøker som Remarques Intet nytt fra Vestfronten og Vonneguts Slaktehus 5. De nakne og de døde handler om en gruppe amerikanske soldater som går i land på en øy i det sørlige Stillehavet for å drive ut den japanske okkupasjonsstyrken. Selv om Mailer vier stor plass til kampscener og den ytre handlingen i krigsteateret, er hans hovedinteresse å trenge inn i soldatenes liv og tankeverden, for å skildre hvem de er og var - og hva krigen gjør med dem.
Forlag Font
Utgivelsesår 2011
Format Heftet
ISBN13 9788281691100
EAN 9788281691100
Genre Klassisk litteratur
Omtalt tid 1939-1945
Språk Bokmål
Sider 698
Utgave 2
Finner du ikke ditt favorittbibliotek på lista? Send oss e-post til admin@bokelskere.no med navn på biblioteket og fylket det ligger i. Kanskje vi kan legge det til!
Boken har gode beskrivelser og gir godt grunnlag for å sette seg inn i den situasjonen soldatene var i. Men, jeg ble bare passe engasjert.
Til syvende og sist fantes det bare to ting: nødvendigheten og ens egne reaksjoner på den
75 bokelskere følger dette verket.
Se alle bokelskere som følger dette verketInformasjon om listen:
http://www.modernlibrary.com/top-100/100-best-novels/
http://en.wikipedia.org/wiki/Modern_Library_100_Best_Novels
Er utvalget upåklagelig, og er rekkefølgen det?
Esquire er kanskje et herremagasin, men listen er interessant uavhengig av kjønn.
Bøkene er ikke rangert.
Lenke til den originale listen.
(Nesten) alle bøkene som Rory Gilmore i serien "Gilmore Girls" leste eller nevnte!
Fredrik Wandrup er litteraturredaktør i Dagbladet. Han har lest mange bøker. I 2008 ga han ut en bok med 333 boktips. Boka er delt inn i 33 deler med kreative tema. Han har en lang twitter-melding på hver bok, men det han gjør veldig bra er å skrive om romanene på en personlig måte og uten å avsløre viktige deler av handlingen. Anbefaler.