Farligt att läsa för mycket?
Sakset fra spalten Fråga bibliotekarien i den svenske avisen Dagens Nyheter.

Godt sagt! (1) Varsle Svar

Ok. Hva med Faste måltider av Øivind Hånes, Hva skal vi gjøre i dag? og andre noveller av Øystein Lønn – eller nevnte Akkurat som et ekorn av Terje Holtet Larsen

Godt sagt! (0) Varsle Svar

Hvis du foretrekker å lese på norsk, vil jeg, for bare å neven noen gode samlinger, anbefale Du er ingen fremmed her av Adam Haslett, antologien Cargo – noveller fra siste halvsekel (med Gordon Hølmebakk som redaktør), Akkurat som et ekorn av Terje Holtet Larsen samt en hvilken som helst av novellesamlingene til Raymond Carver og Alice Munro.

Godt sagt! (1) Varsle Svar

A sum of money is a leading character in this tale about people, just as a sum of honey might properly be a leading character in a tale about bees.

Godt sagt! (4) Varsle Svar

Siden jeg ikke finnes interessert i idrett, gleder jeg meg OL er over og avisene begynner å skrive om noe annet enn sport igjen ...

Jeg koser meg fortsatt med Berlin det 20. århundrets hovedstad av Torgrim Eggen og romanen The Luminaries av Eleanor Catton.

Hører The Son av Philipp Meyer som lydbok, men tror egentlig ikke den er noe for meg. Jeg har tenkt å gi den en sjanse til, men er redd den havner i kategorien "avbrutte bøker".

Mannen fra mengden og andre noveller av Edgar Allan Poe, oversatt, og med etterord, av Stig Sæterbakken, som jeg så vidt har påbegynt, er derimot midt i blinken.

Riktig god helg!

Godt sagt! (3) Varsle Svar

Det var mørkt – bare mørkt. Jeg visste at anfallet var over. Jeg visste at det kritiske punkt for lengst var passert. Jeg visste at jeg nå hadde gjenvunnet min synsevne fullstendig – og likevel var det mørkt – bare mørkt – den mest intense glansløshet fra den natten som varer i all evighet.

Fra Mannen fra mengden og andre noveller av Edgar Allan Poe

Godt sagt! (2) Varsle Svar

I dag har jeg på meg disse lenkene, og er her! Imorgen er jeg uten lenker! – men hvor?

Godt sagt! (6) Varsle Svar

A writer is loved by strangers and hated by his family.

Godt sagt! (6) Varsle Svar

I fear the game is almost up for truth. People don’t want it; it doesn’t help them get rich.

Godt sagt! (4) Varsle Svar

He had married, not long ago, but appeared to have forgotten that wedlock was a continuous state rather than a one-off event.

Godt sagt! (2) Varsle Svar

Jeg leste Hvis en reisende en vinternatt på norsk for mange herrens år siden.

Da jeg fortale en italiensk venn om min begeistring for Calvino, fikk jeg til min forbløffelse til svar at hun aldri hadde lest noe av ham. Etter å ha skaffet seg, og lest, Se Una Notte D'Inverno un Viaggiatore, kunne hun fortelle at hun likte den, og ikke minst språket, utrolig godt. Jeg anskaffet meg den derfor på italiensk i håp om en gang å lære språket såpass godt at jeg kan lese den, men den står fortsatt i hylla ... Jeg fant for moro skyld fram sitatet ditt, og gjengir det på originalspråket her:

L'aspetto in cui l'amplesso e la lettura s'assomigliano di più è che al loro interno s'aprono tempi e spazi diversi dal tempo e dallo spazio misurabili. (side 182)

Godt sagt! (1) Varsle Svar

Ikke umulig at jeg også slenger meg på, i så fall. Har jo uansett tenkt å lese Himmelrike og helvete snart :-)

Godt sagt! (1) Varsle Svar

Jeg har som nevnt ikke fått lest Stafanssons trilogi ennå, men Forlaget Press skriver i hvert fall på sin hjemmeside om bok nummer to at:

Englenes sorg er en frittstående fortsettelse av Stefánssons mesterverk Himmelrike og helvete, men kan like gjerne leses på egen hånd.

Godt sagt! (1) Varsle Svar

One should never take another man’s truth for one’s own.

Godt sagt! (5) Varsle Svar

Når det gjelder islandske forfattere, er jeg ening med Karin Jensen i at Universets engler av Einar Már Gudmundsson er interessant - og en svært leseverdig bok.

En annen islending jeg tror kan være spennende, er Jon Kalman Stefánsson. Jeg har romantrilogien hans som e-bok, men har ikke fått lest noen av bindene ennå (Himmelrike og helvete, Englenes sorg og Menneskets hjerte). Blir nok ikke så lenge til, etter denne anmeldelsen i VG i dag. Ser også at alle tre har fått gjennomgående terningkast her på Bokelskere.

Godt sagt! (2) Varsle Svar

Strålende, Ava! Takk for denne.

Godt sagt! (3) Varsle Svar

Fordi han hadde så mange, og de er så vidt forskjellige :-)

Godt sagt! (1) Varsle Svar

Hvis det er tillatt å ta med heteronymer - oppdiktede forfattertyper med hver sin egenartete historie, skrivestil, temperament, filosofi og livsinnstilling – kommer vi ikke utenom Fernando Pessoa.

De mest kjenteheteronymene hans er: Alberto Caeiro, Álvaro de Campos, Ricardo Reis og Bernardo Soares

Godt sagt! (3) Varsle Svar

Enig med deg i at alle tråder og kommentarer om en bok burde kunne ”samles” på ett sted, eventuelt at alle utgaver av en bok lå sammen på én side. Men det er kanskje vanskelig å få til, rent praktisk og teknisk.

Ellers var det overveldende mange positive kommentarer om Klokken i Makedonia. Gleder meg!

Godt sagt! (2) Varsle Svar

Nå gjorde du meg såpass nysgjerrig på Klokken i Makedonien at jeg sporenstreks lastet den ned som E-bok :-)

Takk for tipset!

Godt sagt! (1) Varsle Svar

Sist sett

Anne ÅmoTatiana WesserlingLeseberta_23Fride LindsethEllen E. MartolKirsten LundMads Leonard HolvikRufsetufsaHelena ETove Obrestad WøienLinda NyrudLars Johann MiljeAnneWangHeidi BBRandiAFrode Øglænd  MalminJarmo LarsenKristinAnn Helen EalpakkaEster SMorten MüllerHarald KAstrid Terese Bjorland SkjeggerudTore HalsaAnne Berit GrønbechSiv ÅrdalEmil ChristiansenElisabeth SveeAlice NordliChristofferBerit RKjell F TislevollOdd HebækMarianne MPiippokattaFarfalleMonica CarlsenHeidi LTonje-Elisabeth Størkersen