I hylla mi "Om lesing og skriving" er det flere fine bøker. Jeg anbefaler særlig Merete Morken Andersens store og lekre "Skriveboka".

http://bokelskere.no/lupinella/boksamling/?&hyllenummer=23903

Godt sagt! (0) Varsle Svar

Heksa av Atle Hansen er rett og slett veldig spennende og lettlest. Slukte den i ett jafs!

Godt sagt! (0) Varsle Svar

På udkig efter Hemingway, Forræderen og andre historier og Min broders vogter, alle på dansk og skrevet av Leif Davidsen

Godt sagt! (1) Varsle Svar

En nydelig bok om kjærlighet og vennskap. Men også om bitterhet og angst for livet. Og om hvordan alkoholen erstatter tryggheten de aldri finner.

Godt sagt! (3) Varsle Svar

Ja, dette var en eventyrsamling jeg virkelig likte. Var nok litt lunken da jeg fikk den i hånda, men det gikk fort over. Eventyr er skatter!

Godt sagt! (0) Varsle Svar

Fint prosjekt!

Jeg likte meg veldig godt på biblioteket i Tromsø. Et stort, åpnet og levende bibliotek, fullt av både bøker og folk.

Andre bibliotek jeg har likt er biblioteket i Lillehammer, i Modalen og Stavanger.

Godt sagt! (2) Varsle Svar

Selvfølgelig, det er jo nettopp det som gjør dette forumet interessant!

Måten bøkene omtales på betyr mye. Ord som "denne boka var drittdårlig" osv påvirker meg ikke på andre måter enn at slike uttalelser irriterer meg litt... Men når noen forteller hvorfor boka fenger/ikke fenger så hender det ofte at jeg tar en ekstra sjekk på boka. Både når den omtales negativt og positivt, - mest positivt:-)

Godt sagt! (4) Varsle Svar

Du kan kanskje prøve deg på Haiku-dikt som er i samme gate. Piet Hein har også utgitt flere ting under pseudonymet Kumbel Kumbell blant annet dette:

Den som kun tar spøk for spøk,
og alvor kun alvorlig,
han og hun har faktisk fattet
begge deler dårlig.

Godt sagt! (2) Varsle Svar

Er redd for at da forsvinner "ekspertisen", dvs at bøker blir bare en av mange tilbud i butikken. Mer som når man går på en bensinstasjon og ber om å låne startkabler til en bil som ikke vil starte og får beskjed om at de vet ikke hva det er, men jeg kan jo bare kikke i hyllene og se om jeg finner noe...

Godt sagt! (2) Varsle Svar

Når var du sist på biblioteket?
16. mai - etter en sms fra biblioteket om at boka jeg venta på var kommet.

Lånte du noe eller benyttet du en tjeneste der?
Lånte bøker og hentet bøker som var satt av til meg.

Av de siste fem bøkene du leste hvor mange hadde du lånt på biblioteket?
Alle 5 :-)

Hva mener du er hovedfunksjonen til et bibliotek?
Å ha et rikholdig utvalg slik at alle kan lese de bøkene de ønsker uavhengig av økonomi. Å kunne tilby "leserom" og ha pc til utlån for de om evt ikke har dette selv. Og å være en "kunnskapsbase" for spørsmål fra publikum (selv om denne biten kanskje er mindre nødvendig nå enn før pc'ens tid). Og så synes jeg det er flott når et bibliotek har lesestund for de små (for de som er hjemmeværende med små barn) og arrangerer f eks litteraturkvelder osv.

Godt sagt! (2) Varsle Svar

Synes ikke ordet diskusjon er skummelt, det betyr enkelt og greit; drøfting av et emne. Forskjellen på en diskusjon og en krangel er at når man diskuterer så er man villig til å høre andre synspunkter enn sine egne, - og ofte kan dette føre til at man selv justerer sine oppfatninger. I en diskusjon aksepterer man at andre har andre synspunkter enn en selv,- noe som ofte kan være vanskelig. samtidig så kan man jo tillegne seg nye kunnskaper også da... Så ut i fra den definisjonen så synes jeg diskusjoner er flott:-)

Noen mennesker kan ikke diskutere, men ender alltid opp i en krangel; dvs å hevde sine meninger kun i den hensikt å overbevise den andre om at en selv har rett og er lite villig til å forstå andre sine synspunkter, - og i alle fall ikke å justere sine egne.

At det kan være vanskelig å holde seg på diskusjonsnivå er jeg enig i, - man ønsker jo at alle andre også skal det lyset man selv har sett...

Godt sagt! (1) Varsle Svar

Jeg lytter aldri på lydbøker lenger, fordi jeg har erfart å få helt andre opplevelser når jeg leser de samme bøkene selv.

Boken som "selvlesing" syntes jeg var utrolig bra! Den måten Ørstavik beskriver tanker og følelser på er unik. Har nettopp lest Innsirkling av C.F.Tiller og synes begge disse forfatterne har en helt spesiell evne til å formidle menneskelige relasjoner på godt og vondt.

Så mitt råd er: prøv å les boka selv og se om du ikke får en ny og annerledes opplevelse.

Godt sagt! (3) Varsle Svar

Jeg var der to dager, og koste meg. I fjor hørte jeg på voksenforfattere, i år ble det bibliotekdebatt, norske barnebokforfattere og tegneserieskapere: Stian Hole, Lars Mæhle, Bjørn Sortland, Knut Nærum og Arild Midthun. Flott å se at festivalen er flinke til å få barn som deltagere på arrangementene!

Ellers syns jeg det er stas å bare gå gjennom gågata, spise på kafe og bli litt starstruck...

Godt sagt! (2) Varsle Svar

Hørte rykter om at du virkelig rulet på poesislamen! :-)

Godt sagt! (0) Varsle Svar

Har ikke bokhyller med bøker til salgs, men jeg selger de som folket vil ha.

Jeg har hatt henvendelser fra inn- og utland, og har solgt opptil flere bøker.

Godt sagt! (3) Varsle Svar

Har opptil flere for salg. Du betaler portoen og pris på bøker.

Godt sagt! (0) Varsle Svar

Jeg er bare på side 51, men godt fornøyd hittil. :-) Liker måten han tegner karakterene på.

Godt sagt! (0) Varsle Svar

Så det er bare å bake kake og sette seg foran tv-en. Gode ting vil skje.

Godt sagt! (0) Varsle Svar

Lars, leseglad lastebilsjåfør

Lars er lykkelig når han lytter til lydbøker langs landeveien. Han frakter litt av hvert over landegrensene, men aller helst lesestoff. Da lurer han seg til å lese litt av lasset.

Godt sagt! (2) Varsle Svar

Jeg må innrømme at jeg er blant dem som ofte sitter med "rødblyanten" når jeg leser og klarer ikke å la være å irritere meg over de dårlige norskkunnskapene både i aviser og andre steder, f eks i skolen.

De første årene jeg jobbet i skolen ble jeg imponert over kunnskapen hos mange av lærerne, men etterhvert som de "eldre" forsvant og de yngre overtok så forsvant også mye av allmennkunnskapen, ikke bare i norskfaget.

Har vel kanskje noe med inntakskriteriene å gjøre? Før var det kun de "beste" som kom inn både på lærerskolen og journalisthøyskolen, men kravene er ikke lenger de samme som før. Om det har med innstilling til faget å gjøre, eller om de eldre bare var mer kunnskapsrike skal jeg ikke uttale meg om. Men trist er det!

Når det gjelder forfattere så ser vi samme tendens her. Mitt inntrykk er at tidligere forfattere var opptatt av språket på en helt annen måte enn i dag. Dagens forfattere er ofte mer opptatt av innhold/handling enn språk. Og det er kanskje for mye forlangt at de skal være "språkkyndige" i tillegg? Men vi har jo korrekturlesere...

Godt sagt! (5) Varsle Svar

Sist sett

Eivind  VaksvikReadninggirl30Ingunn SHegeRonnyJohn LarsenMarteAnne ÅmoEli HagelundBente L.GunillaTatiana WesserlingLeseberta_23Fride LindsethEllen E. MartolKirsten LundMads Leonard HolvikRufsetufsaHelena ETove Obrestad WøienLinda NyrudLars Johann MiljeAnneWangHeidi BBRandiAFrode Øglænd  MalminJarmo LarsenKristinAnn Helen EalpakkaEster SMorten MüllerHarald KAstrid Terese Bjorland SkjeggerudTore HalsaAnne Berit GrønbechSiv ÅrdalEmil ChristiansenElisabeth SveeAlice Nordli