Det er ikke en roman, men hvis du liker humoristiske reisefortellinger så kunne du kanskje prøve "My 'Dam Life: Three years in Holland" av Sean Condon. Den handler om opplevelsene til en (arbeidsledig) australier som slår seg ned i Amsterdam.
Blir spennende å høre hva du syns om slutten ;)
Ja, den høres kanskje litt spesiell ut, men som sagt kommer en seg forbi første del av boka blir den veldig god!
Dette var en litt selsom opplevelse. Jeg har lenge hatt lyst til å lese noe av Ursual Le Guin, den store dronningen innenfor Fantasylitteratur. Boka The Eye of the Heron har jeg hatt stående i bokhylla i en årrekke, så nå tok jeg endelig fatt.
Det hele startet oppløftende. God etablering, fine personer og at Le Guin skriver godt merker man umiddelbart.
Etter å ha lest nesten halve boka legger jeg den likevel vekk. Dette fungerer overhodet ikke. Og hvorfor ikke? Jo, det er litt interessant egentlig. Boka er skrevet i 1978 og det er helt klart at Le Guin har en underliggende politisk agenda som handler om to ting: 1) Make love not war. 2) Kvinne, du kan leve ditt eget liv uavhengig av Mannen.
Temaene er like aktuelle, men jeg synes det skinner gjennom en dualistisk tenkning både i forhold til krig/fred og kvinne/mann som ikke funker i dag. Heldigvis. Spåk er ikke verdinøytralt, det er farget av tiden man lever i og bærer i seg verdier, diskurser og holdninger fra den verden man beveger seg i. Det som funka i 1978, fungerer ikke nødvendigvis i 2010. Sånn er det med The Eye of the Heron for meg.
Les mer i bloggen min: http://knirk.wordpress.com/2010/03/09/the-eye-of-the-heron/
He's like a drug for you, Bella." His voice was still gentle, not at all critical. "I see that you can't live without him now. It's too late. But I would have been healthier for you. Not a drug; I would have been the air, the sun." The corner of my mouth turned up in a wistful half-smile. "I used to think of you that way, you know. Like the sun. My personal sun. You balanced out the clouds nicely for me." He sighed. "The clouds I can handle. But I can't fight with an eclipse.
Bifaller sangvin her!
I tillegg vil jeg si at spørsmålet om de som leser er "mer åpen / mindre dømmende / har større innlevelsesevne / bedre menneskeforståere" er en ganske unyttig og selvforhærligende måte å nærme seg evt. positve effekter av lesing.
Da er det bedre å nærme seg problemstillingen som sangvin gjør: "gir lesing fortrinn?". Og det tror jeg utvilsomt det gjør.
Det eneste jeg fikk meg var et stort og fint Atlas over verden
Jeg må si meg fornøyd med det siden det ikke var noe jeg hadde fra før og det kan være praktisk å ha.
Med engelsk burde du se på L. E. Modesitt sine fantasy bøker. Recluce serien er vel den jeg har lest der du har magi som føles mer realistisk i forhold til det meste andre, med alle sine effekter.
Noe annet jeg tror du kan like er noen av Stephen R. Lawhead sine serier som f.eks Song of Albion og Pendragon Cycle.
Jeg er såpass kravstor at jeg ønsker å bruke bokhyller til besktrive sjanger, men samtidig kunne sortere etter når jeg har lest bøkene under 'boksamling' eller 'organiser bøker'. ;)
Ja, det har jeg tenkt på også!
Det er jo allerde en funksjon for å legge inn når man har lest hver enkelt bok. Jeg bruker denne konsekvent, hver gang jeg er ferdig med en bok, og for de bøkene jeg kan huske når jeg leste tidligere.
Men, såvidt jeg har funnet ut, så er det ingen mulighet for å sortere bøkene etter når man leste dem.
Under 'Organiser bøker' tab'en så kan man velge å sortere bøker etter: "sist lagt til", "tittel", "forfatter", "utgivelsesår", "terningkast, høyest først", og et par andre ganske arkaiske men søte sorteringsmåter. Men altså ikke etter når du selv har lest bøkene. Og det burde vel gå ann? Det burde vel ikke være så vanskelig å få til heller?
Åh, det er nok ikke bare Jon Bing serru! Du burde sjekke ut Neal Stephenson. jeg anbefaler deg å begynne med Cryptonomicon. Sjekk også ut 'In the Beginning was the Command line', (tilgjengelig på nett i sin helhet).
Men tradisjonelt har jo litteratur som omhandler "harde" former for kunnskap blitt litt uglesett og stemplet som lavere kvalitet og "geeky". Jeg tenker på den litteraturen som går under betegnelsen 'science fiction'. Det er nok ikke mangel på sci-fi forfattere, men det å skrive sci-fi er nok ikke noe sjakk trekk ift. å bli tatt på alvor av "seriøse litteraturkritikere".
Var inne på adlibris.com, det svenske boksalget og fant meg 13 bøker til om en tigerkalender. Kjøpte bl a H Lindqvist - Carl XVI Gustav, Tolkien's Children of Hurin, 2 bøker om Kleopatra, en reiseguide om Kypros og 2 graphic novels, Portent og en om Jesu liv
Her er linken til en diskusjon an byttebøker: http://bokelskere.no/tekst/15107/
Hva med en kategori som kan kalles "byttes bort"? Det kunne kanskje bidratt til å få igang et byttetorg her.
Jeg ville ventet. Det er i grunn bare de to første som kan leses for et barn på 6. Dessuten vil han nok ha mer glede av dem om noen år. Og, da kan du lese alle etter hverandre.
Det er jo vanskelig å legge dem fra seg når du først har begynt. ;)
Det er en 4-5 av oss som allerede har til salgs-bytte hyller, Har selv en 'Til salgs - Bytte' med 35 bøker i for tiden, men kan skaffe mere da jeg jobber i bruktbokhandel. Har bl Animal Farm, eng utg fra Penguin 1982
Sjekk ut Tablå over Paris. En kultklassiker som er i norsk oversettelse i disse dager!
To get a sence of scale, if we magnify an atom to the size of the known universe, the Planck length would barely expand to the average tree.
Hva med når en har lest boka flere ganger, må man da legge inn boka i flere eksemplar, eller rekker det med ett?
Jeg fant siden når jeg lette etter info om en bok jeg skulle selge, og ble hekta. Liker selv å lage liste, har liste over alle bøkene jeg har lest siden 1999 og liste over bøker jeg har lyst til å lese. Denne siden er veldig fin hvis jeg lurer på om jeg har eller har lest en bok før. Når jeg gikk igjennom samlingen min for å legge den ut fant jeg 4 bøker jeg hadde 2 av.