Mye bra her om hvor vanskelig det kan være å være tenåring, både når familien funker og når den definitivt ikke gjør det. Liker grepet med at den ene personen presenteres fra to sider før vi vet hun er en og den samme. Så vanskelig kan det være å begripe seg på en fjortis! Synes noen ganger språket henvender seg til en yngre aldersgruppe en tematikken, men det kan godt bare være noe jeg tror. Skal teste ut denne på mellomtrinnslesere!
Nå må jeg snart innse at jeg ikke skal lese denne forfatteren. Det er tregt, overklarende, ALT for mange parallellhistorier og til tider ubehjelpelig språk. Og det er synd når plotet i utgangspunktet er godt.
Bokanmeldelse: http://www.aftenposten.no/kultur/Velskrevet-og-sympatisk-om-elementar-livsvisdom-7020622.html
Akkurat de ordene hadde jeg tenkt å plukke ut også:) Herlig !
Dette er en kortkort fortalt om tre bøker jeg ble tipset om - veldig relatert til en rettssak som foregikk for en kort tid tilbake i disse trakter. Ikke meningen å ta munnen full og lage en komplett eller internasjonal liste - nei.
Forbudte følelser er lov å føle, men i det øyeblikket de blir til forbudte handlinger, da er de farlige...
Undring, visdom og livsfilosofi er hovedtrekk i denne boken. Det er ikke mange bøker som har berørt meg på samme måte som denne har gjort. Jeg har skrattet, grått og smilt underveis i lesningen. Historien fikk meg ellers til å tenke litt på Alkymisten av Paulo Coelho.
Og nå kommer den norske syndefloden! :)
Å ja! Har grugledet meg til denne, for tenk om den ble en nedtur etter bok en?? Men neida. Har ikke hatt lyst til annet enn å sitte med boka mi. Samtidig som historien er så sterk at jeg innimellom skulle ønske jeg var ferdig... Umulig å forholde seg likegyldig til en så godt skrevet bok!
Gresk mytologi kommer til live i Londons Soho. Superfascinerende i all sin ekkelhet... Må få tak i bind to av denne!
Vampyrer lever åpent i samfunnet, men blir delvis diskriminert. Hva gjør en da? Organiserer seg som forretningsmafia! Krim med diverse andre elementer.
Legg meg til, da. :-) Hvorfor ikke slakte hvis det er det du synes den fortjener?
Kjempesøt bok om ein gut som er forelska, han gjer ALT for å imponere....utan særleg hell :)
God bok!
Jeg liker også Unni og Gunni veldig godt! Jeg er superfan av Anna R. Folkestads første bok, Henrik And, og var syntes ikke Unni og Gunni nådde helt opp ved første gangs lesing. Men jeg liker bøkene bedre og bedre, og ikke minst faller de i smak i målgruppa!
For en fantastisk ide! Denne boka har altså et fysisk hull tvers igjennom, og illustrasjonene beveger seg rundt det. Hullet fungerer som nesebor, trafikklys, bokstaven O og altså som hull. For hva gjør en når en flytter inn og oppdager at det er et hull i den nye leiligheten? Faanger det og tar det med til laboratoriet?? Akkurat ja... Herlig humor for alle aldre!
Jajaja! Fine Unni og Gunni! Ordentlig morsomme er de! Også kan en være litt seriøs og kalle boka begrepstrening om en vil. Men det vil jeg ikke, for jeg er mest opptatt av at kule pingviner har pilotbriller! :-)
Jeg ELSKER Mummitrollet! Og resten av gjengen. Dette er eksistensiell filosofi, innsikt, skjønnhet OG humor i en og samme tekst. Genialt! Hadde folk lest mer Mummi, hadde behovet for selvhjelpsbøker, mindfulness og hvadetnåheteraltsammen sunket som et steinras. Men de skal vel leve de som skriver sånt og...
Den som lever får sjå. Den som ventar, får ikkje sova om nettene. Den som saknar, gløymer å trekkja pusten. Den som gjer alt rett, skal få det beste barnet.
Stikkordet er: forbudte følelser. Og nå er det like før jeg begynner å bruke dette som et emneord på jobb. For nå er det faktisk noen bøker i denne kategorien.
Ikke at det er big news, men temaet er en gjenganger i 2012.
Etter tips har jeg lest Svingen/Uri, Glaser Munch og Sunne. Og her er det forskjellige innfallsvinkler på det å føle forbudte følelser - men alle tre har en fellesnevneren, at det i bunn ligger et annet større problem og ulmer: stor aldersforskjell.
Noen tar til fornuften, andre kaster seg ut i det, noen ender godt og andre dårlig.
Noen tar til vettet, andre drar den så langt det lar seg gjøre. For noen blir det en liten hemmelighet, for andre blir det oppstyr når sannheten kommer frem.
Noen av bøkene klarer å holde på spenningen til nærmest siste side - og det er vel og bra.
Andre kaster seg til sengs og detaljene er juicy og rike. Kvaliteten på disse bøkene spriker veldig. Når man spør seg om hva som er intensjonen med å skrive om akkurat dette emnet, så tror jeg de forskjellige forfatterne har ulike motiv.
Jeg har forholdt meg ganske forsiktig i å påpeke hvem det er jeg liker og ikke.
Les bøkene selv og se om dere er ser det samme som meg. At dette er et brennhett tema er det ingen tvil om!
Takk! :-) At det er kjempegøy kan jeg bare love!