Jeg sitter på lesesalen, og selv når jeg mister konsentrasjonen, selv når jeg ikke leser, selv når jeg stirrer ut av vinduene oppe i andre etasje, spyr hjernen min ut tanker. Tankene som et hjernesekret. Som at armhulene svetter. Som at øynene gråter.

Godt sagt! (3) Varsle Svar

Jeg synes dikt gjør seg godt på lydbok :)

Godt sagt! (1) Varsle Svar

[...]
Når du hvisker til skogen
visker den din uro ut

og tramper du i mosen
gjør den deg myk

[..]

Godt sagt! (1) Varsle Svar

SANG

Noen
synger
meg

i skytoner
og trærnes
harmonier

en dag vil
hjerterytmen
stanse

men sangen
vil fortsette
å lovprise deg

i elveleiet
flytende
vannmelodier

over ruinene
i nattens intervall -
klingende.

Godt sagt! (2) Varsle Svar

[...]
jeg kan ikke se
dine øyne
der.

Godt sagt! (0) Varsle Svar

jeg lytter
til gårsdagens
regndråper
jeg lytter

Godt sagt! (0) Varsle Svar

BRYTER

Kan du ikke bare holde kjeft
du fortsetter å bevege leppene
stemmen fortsetter å velle opp av strupen
ordene tumler ut av munnen
det er ikke du som snakker
men en dukke som bærer ditt ansikt
en lydteip du kan kjøpe rett borti butikken
ærlig talt, lyden er grusomt irriterende
de forslitte meningene du gjentar
igjen og igjen har jeg hørt før
kan du ikke bare holde kjeft
jeg vil kjenne med min egen kropp
jeg vil tenke mine egne tanker
jeg er ikke redd for å ta feil
du står rett framfor meg
men det er som å se deg på TV
jeg vil slå deg av men du har ingen bryter.

Godt sagt! (1) Varsle Svar

ALENE

Vær snill og la meg være alene
jeg vil lukke øynene og viske alt ut
holde for ører og munn
men jeg kan ikke la være å huske det verste
for jeg kan ikke bli kvitt hjertet
du plager meg men jeg hater ikke deg
du er jo også plaget
over hele linja
blir alle pint og plaget
av sånt vi ikke kan forstå
sånt voksne gjør uten å vite det selv
selv mammas trøst kan være smertefull
pappas oppmuntring en pest og en plage
derfor vil jeg være alene nå
helst ville jeg vært død i hvert fall for en stund
ikke lytte til musikk ikke se på den blå himmelen
jeg vil reise til Jupiter helt for meg selv.

Godt sagt! (1) Varsle Svar

Sterk lesning. Den neddempa, nøkterne skildringa fra Utøya forsterker grufullheta. Måtte ta flere pauser underveis.

Godt sagt! (2) Varsle Svar

Når jeg kommer inn på kjøkkenet,
ligger lyset
sølt utover gulvet,
som fra en veltet mugge
solskinnet floker seg i gardinene.

Og jeg begynner å synge,
for det er en slik dag,
en dag for harer og blomster
og hjerter som snur seg
og altfor høye, altfor raske
skjøre, falske toner.

Det er greit med falske toner,
tenker jeg
og går opp en oktav.

Godt sagt! (3) Varsle Svar

Helt enig, Gro Dahle er en fantastisk lyriker, og denne tynne boka rommer mye tankegods! Høy sitatfaktor!

Godt sagt! (0) Varsle Svar

Leste du HG før de ble "populære?" Uansett, for å svare på spørsmålene dine: altså jeg er selvfølgelig soleklar team Katniss all the way, men det er en del andre karakterer som ikke er med lenge, men som jeg fallt hundre prosent for. I HG- 74 var det Rue, det å lese om det sterke forholdet Katniss fikk til Rue og hva hun gjorde for Rue etter hennes død gjorde meg super trist, og da jeg så det på storskjermen elsket jeg enda mer Rue. Hun var så ung, og burde aldeles ikke ha vært med på lekene, men siden hun kom fra en så fattig familie måtte hun bare bite tenna sammen, som gjør hun til absolutt den beste tributten av de alle i HG.

I CF elsket jeg Mags. Da jeg var på premieren i Sør, så ble jeg så utrolig irritert da scenen hvor Mags kysser Finnick og løper inn i tåka for å ofre seg selv slik at Finnick kan hjelpe Peeta istedenfor, fordi folk lo. Jeg mener, hvis litt respekt. Denne dama på sikkert snart 90 år ofret seg selv for at de yngre skulle leve, det er en ekte helt det. Også må jeg ikke glemme at hun også tok plassen til Annie fordi Annie er Annie. Hun var ikke engang tributt, men ofret seg selv fordi Annie (og Finnick).

Når det kommer til hvem jeg ville vært i lekene, skulle jeg ønske jeg kunne si jeg enten ville vært Finnick, Katniss eller Johanna, men må nok beklage meg og si at jeg ville nok vært Peeta eller Mags. Og vi vet jo alle hva som skjer med de til slutt.

Godt sagt! (0) Varsle Svar

Det blir mye pensum-lesing for tiden og det meste av energien går til det, men jeg håper så inderlig at jeg skal kunne klare å lese noen bøker, både romaner og andre fagbøker som jeg vil lese. I år skal jeg prøve å ikke kjøpe bøker og lese de som står ulest i bokhylla, og det er mange. Det er jo et kjent fenomen her inne vil jeg tro :)

Godt nytt leseår til dere alle!

Godt sagt! (3) Varsle Svar

Er det mest synd på den som dør eller på de som blir igjen?

Godt sagt! (7) Varsle Svar

Jeg forventer ikke at du/dere venter på meg, så det er bare å begynne å lese :)

Godt sagt! (0) Varsle Svar

Kanskje kvalitativ ikke er det riktige ordet å bruke generelt? :) For kvalitet avhenger jo av hvilke indikatorer eller hvilken målestokk man bruker. Kanskje andre ord, som modernistisk, historisk korrekthet, språkrikt, interessant komposisjon osv. vil gi alle en større forståelse av hva man egentlig mener når noe beskrives som "kvalitet". Hver bok/historie er sin egen. Med svakheter og styrker. En bestemt "kvalitetsbok" vil ikke oppleves som interessant for en som er ute etter noe annet enn det akkurat denne boken kan tilby, eller en som har problemer med å lese den av en eller annen grunn(dermed ikke sagt at man bare skal gi opp alt man har problemer med, det kan jo også være en spennende utfordring, men bare hvis man liker en utfordring). Det var bare noen tanker. Jeg synes ikke det er snobberi å forsvare noe som kvalitetslitteratur i utgangspunktet, nettopp pga. det jeg skrev over her, man har forskjellige målestokker. Å tro at det man selv liker er bedre enn det andre liker, eller at man i seg selv er et bedre eller smartere menneske basert på det man liker, er kanskje heller en form for snobberi. Det er ikke nødvendigvis bedre på alle måter, bare annerledes.

Selv leser jeg mye forskjellig. Noe av det kan jeg fint innrømme at jeg ikke vil kalle for kvalitativ litteratur, men jeg finner det underholdende likevel. Det er f.eks. fint å lese noe lettfordøyelig hvis man ellers må lese mye tyngre faglitteratur, synes jeg :o)

Godt sagt! (6) Varsle Svar

Helt enig! Jeg skulle lese Piken med svovelstikkene til datteren min. Jeg har lest den før, da jeg var "ung", men husker ikke at den gjorde særlig inntrykk da. Men nå hadde jeg problemer med å lese og på siste sida måtte jeg be henne lese selv for jeg var helt oppløst i tårer og klarte ikke å få ut et ord. Kjenner jeg er litt på gråten enda når jeg tenker på den.

Skal vi ta felleslesing på Catch-22? Jeg har den stående i hylla på vent :) Muligens er det best å gjøre det etter jul ved nærmere ettertanke da jeg har eksamen 9. januar. Men vil, som sagt, gjerne ta en felleslesing av Catch-22 med deg (eller flere).

Godt sagt! (1) Varsle Svar

De har hadde tenkt å anbefale deg ser det ut til du allerede har lest :P
Eragon, Percy Jackson, Gone og I am number 4 osv..

Men du kan evt. sjekke ut Tonje Tornes sin nye bok Hulder :)

Om du vil ha noe annet en sci-fi så kan jeg anbefale krim serien CLUE av Jørn Lier Horst.

Godt sagt! (1) Varsle Svar

Og å gå på biblioteket bli nesten som bok shopping, når man er fattig.. Du kan plukke med deg alle de bøkene du har lyst på :P Og får brukt litt av den bokshoppings følelsen man har :D kjempe smart.. Bare huske å levere / fornye ;)

Godt sagt! (2) Varsle Svar

haha nettopp sånn jeg har det :P
Sjølv jobba i 3 år, og begynnte studere i sommers.. Så ja huff.. kjenner den..
Og har pt. bare 7-8 bokreoler i stua :P Så kan visst godt si at jeg helst vi eie de alle xD

Du burde sjekke ut forskjellig bibliotek og finne ut av hvilke som passer deg :)
Nå finns det jo en lånekort som funker i hele landet så vit eg he skjønt :)

Godt sagt! (1) Varsle Svar

Sist sett

Berit B LieBerit RKetilsveinEgil StangelandIreneleserellinoronilleKirsten LundHarald KNorahTone Maria JonassenMorten Jensenandrea skogtrø egganKaramasov11ingar hRandiATorRufsetufsaSynnøve H HoelRagnar TømmerstøAnne Berit GrønbechMarit AamdalritaolineEvaAmanda AElinBeReidun SvensliAstrid Terese Bjorland SkjeggerudBente NogvaVannflaskeTovealpakkaEli HagelundSigrid NygaardPiippokattaEivind  VaksvikGroHilde H HelsethRoger MartinsenDemeter