Jeg synes sammmenlikningen med vinylplater, cd-er o.l. halter. Som flere har vært inne på, gir papirboken en ekstra opplevelse - noe i tillegg til meningsinnholdet i boken. Design, format, vekt, papirkvalitet, typer - harmonien mellom bokens meningsinnhold og dens fysiske utforming.
Jeg tror papirbokens sanselighet - det kunne å kjenne arkene mellom fingrene, lukte, høre, fornemme med nesten alle sansene - gjør papirboken svært seiglivet.
(Men neppe udødelig - hvis vi trekker de virkelig lange linjene ...)
Så flott! Denne boken burde være midt i blinken for alle bokelskere!
Dette har jeg ventet på. Hurra!
Du har glemt formoder.
En ren forglemmelse formoder jeg ...
Ja, selvfølgelig skulle jeg ha sett den! Takk skal du ha. Synes likevel ikke jeg ble så mye klokere av disse innleggene ...
Jeg må med skam innrømme at jeg ikke har lest noe av årest nobelprisvinner, Vargas Llosa. Hvor skal jeg begynne! Ser at Aftenposten anbefaler "Paradiset på det andre hjørnet" og "Bukkefesten". Hva anbefaler dere bokelskere - hvilken/e av Llosas bøker liker dere best, og hvorfor?
Ordet går rett til intellektet. Musikken rett til hjertet.
Milos Forman, tsjekkisk filmskaper
Da krysser vi fingrene for biblioteksvar - og håper de klarer denne nøtten :-)
Gå inn på www.antikvariat.net
Her kan du søke etter og bestille bøker fra alle antikvariater i norden. En super tjeneste! Jeg har kjøpt mange flotte bøker herfra.
Da tar jeg en snutt fra Kolbein Falkeid i stedet:
Venner ligger som
små lysende stuer
langt borte i fjellmørket.
Du kan ikke ta feil av dem.
Noe å tenke på for bokelskere ...
Nettopp! Jeg har hentet frem dette diktet for å legge det inn! Et underfundig dikt til ettertanke.
Du kom meg i forkjøpet :-)
Jeg også!
Ps. Jeg må innrømme at det ikke bare finnes bøker i bokhyllene mine, også støv og rot.
Er "meningsløs kunst" kunst?
Til hele tablået trenger du:
Egne gjenstander - velg de du synes passer best
"Stor stemning" av Finn Schjøll
(så kan man jo tolke det som man vil ...)
La meg høre hvordan det går!
Prøv www.biblioteksvar.no - dette er et fantastisk nettsted der bibliotekarer svarer på nettopp slike spørsmål. Jeg har fått god hjelp til å finne bøker her, selv med få opplysninger.
Lykke til!
Jeg har ingen skampletter i bokhyllene mine! Bare bøker :-)
Kan ikke se noe skammelig i å la bøkene modne før jeg gyver løs. Tok ti år med Tysktime av Siegfried Lenz, selv om det ikke er noen tung koloss.
Gled deg til Rosens navn!
Hm, jeg må tenke litt på dette...
Følger deg for så vidt, har hatt noe av den samme opplevelsen med Rosens navn av Umberto Eco.
Men hvorfor "skamplett"?
Hvorfor falt jeg, som ikke er medlem av et eneste annet sosialt medium, så pladask for bokelskere?
Alle de interessante boktipsene, selvfølgelig.
Men minst like viktig - jeg har lest mange gode bøker. Når jeg registrerer dem her, følger med i debattene, leser kommentarer og sitater, vekkes de til live i meg. Jeg husker bøker jeg trodde jeg hadde glemt. Noen henter jeg i bokhyllen, blar litt, leser litt hist og her, kanskje hele boken på nytt - og med en ny opplevelse. Dette forumet har brakt meg nærmere mine egne bokskatter! Gitt dem nytt liv. Det er ikke lite!
Jeg er absolutt enig med deg.
Og betegnelsen vakker er riktig når en vond historie formidles med en sånn innlevelse, ømhet og kjærlighet.