Eg tenkjer du bør ta ein prat med læraren din og få hjelp der. Lukka til :-)
I år har eg få nyttårsforsett utover å lese faglitteratur. Og så gir eg meg lov til å slappe av med krim innimellom for å kvile topplokket litt. Men neste år derimot.... Då skal eg lese ungdomslitteratur for å kunne vere litt meir i dialog med elevane mine (sjølvsagt får dei tips frå meg om anna litteratur og).
To biografiar peikar seg ut: Mitt liv var draum - Olav H. Hauge (Knut Olav Åmås) og Menneskenes hjerter - Sigrid Undset. (Tordis Ørjasæter). Dette er bøker eg aldri gløymer og som har satt spor hos meg. Eg vil tru at du må ha eit forhold til forfattarane om bøkene skal gje deg noko, men heilt sikker er eg ikkje, så det er berre å prøve.
Då eg første gong las noko av Linn Ullmann må eg innrømme eg var full av fordommar.... Dotterkjendis og greier, men "gu" for ein forfattar ho er! Har lese alle bøkene hennar og likte dei alle som ei.
Litt spennande å sjå kor ulik oppleving ein har av bøker, denne fall ikkje i smak hos meg. Undervegs tenkte eg at boka sikkert kunne gjort seg som tv-film. Ho har "alt": kvinneleg "profiler", mannleg og alkoholisert politimann, sjølvsagt ligg det litt romanse i lufta. Menneskehandel og unge vakre jenter som lever farleg då ein seriemordar går laus. Og som om ikkje det var nok så har hovudpersonen si syster vore offer for gruppevaldtekt, kanskje frå same gjeng som hovudpersonen Clare Hart er på jakt etter.
Så ja, plottet er heilt greitt, handlinga er lagt til Sør-Afrika, og forfattaren Margie Orford er i dag busett i same land. Vaskesetelen fortel at forfattaren er journalist og opptatt av levevilkåra til kvinner og barn, noko som og kjem fram i boka (tema: menneskehandel/prostitusjon).
Boka har fleire spenningstoppar, og ja, dei er spennande. Det meste er eigentleg "etter boka", så kvifor fengde ho meg ikkje? Mi oppleving trur eg heng saman med den norske omsetjinga. Eg stussar over litt tunge setningar og fleire stader undrar eg meg og over setningsoppbygging og val av ord. I teksten får me meir enn ein gong ei oppramsing av hendingar (refererande), og det er dette som gjer sitt til at eg trur mi oppleving har noko med omsetjinga å gjere.
Jeg er litt usikker på hvilken bok som har vært den beste boka i 2016, men jeg ser jeg har gitt to seksere i 2016 av bøkene jeg har lest. Lucinda Riley - Stormens søster, og så har jeg gikk seks til James Bowen - En gatekatt ved navn bob. Sistnevnte kommer det film av på nyåret, så den kan bli artig å se.
Jeg likte også veldig godt De syv søstre av Lucinda Riley.
De siste ukene har jeg lest den siste boka til Anne Holt - I støv og aske. Boka er bra så langt, og jeg nærmer meg slutten.
Jeg har ingen spesielle leseplaner for neste år. Jeg pleier normalt ikke å ha dette. Det eneste jeg vet sikkert er at neste bok ut blir den nye til Lars Kepler, da jeg har ventet på å få lest denne. Denne boka gleder jeg meg til. Ellers skal jeg prøve bli flinkere til å sette meg ned å lese litt mer enn jeg har fått gjort de siste årene.
He et riktig godt nytt år alle sammen. :)
«Det er lenge siden vi har hatt en kulturminister som motiverer så sterkt til å nylese Ibsen som hun vi har nå.» Catrine Sandnes i Dagbladet.
Godt nytt år!
Jeg er akkurat ferdig med de to bøkene til Tore Skeie om henholdsvis Alv Erlingsson og Jomfruen fra Norge,begge ypperlige historiebøker. Anbefales,hvis historieinteressen er der.
Nå blir det familieinnrykk her i helgen,så det blir vel neppe tid til mye lesing, men har begynt på Multelandet av Sara Lidman.
Ønsker alle bokelskere en fin lesehelg og et godt nytt år i bøkenes verden.
Ja historien ble lettere å få med seg med disse bøkene. Skeie skriver så elegant,tenk om en hadde hatt disse bøkene da en svettet over historieleksjonene på skolen i gamle dager.
Er veldig glad jeg startet med Alv Erlingsson,tror faktisk jeg likte den hakket bedere.Men begge bøkene er helt topp etter min mening.
Ha, ha! Ikke noe i veien med spørsmålet, bare jeg som har en plagsom tendens til å henge meg opp i detaljer ...
Enig med deg, svarene rommer så mange gode bøker. Artig og fin tråd.
Tusen takk for hyggelige ord!
Jeg har jo prøvd, og gitt opp, De drog til fyret i en annen oversettelse flere ganger. Enig i din vurdering av Merete Alfsen. Jeg kom over dette glitrende foredraget der Alfsen forteller om sitt arbeid med å oversette Virginia Woolf. Hun siterer Woolf: «Å skrive er å få ord til å ri på rytmer. Faller de av, går det galt.» Meget treffende!
Jeg har flere Bojer i hyllene og han vil bli lest. Lurer på om de du nevner, i hvert fall Læreår står på hytta.
Stiller du egentlig to spørsmål her; den boken som gjorde størst inntrykk på deg, er ikke nødvendigvis den beste boken du har lest.
Kister av sink av nobelprisvinner Svetlana Aleksijevitsj er én bok som gjorde et sterkt inntrykk på meg i år. Aleksijevitsj lar soldater som har deltatt i Sovjetsamveldets invasjon i Afghanistan, 1979-89, og deres mødre, komme til ordet. Vond, rystende og lærerik lesing – og dessverre i høyeste grad dagsaktuell.
Den siste viking av Johan Bojer kommer høyt på listen over både størst inntrykk og beste bok. Skal ikke se bort fra at det henger sammen med min egen reise langs norskekysten på forsommeren, inkludert Trollfjorden. En velskrevet og billedskapende klassiker til innsikt i og forståelse for kystbefolkningens liv på slutten av 1800-tallet.
Det vokser et tre i Brooklyn av Betty Smith gikk rett til hjertet på meg!
Og endelig fikk jeg lest Virginia Wools Til fyret i Merete Alfsens oversettelse. En leseopplevelse som sitter, og da må den vel komme inn under bøker som har gjort inntrykk. En spesiell og meget god bok.
Ja, en må jo nesten ha lyst på bøkene, når man skal kjøpe bøker. Det er ikke noe poeng å kjøpe bare for å kjøpe bøker. :)
Det kan være greit å komme over grensa på 299, så man får fri frakt også når man bestiller ja.
Bokklubben har nyttårs salg om dagen, så jeg bestilte meg noen bøker derfra for et par dager siden.
Pierre Lemaitre - Alex
Cilla & Rolf Björlind - Springflo (ikke på salg)
Cilla & Rolf Björlind - Den tredje stemmen
Cilla & Rolf Björlind - Svart daggry
Jo Nesbø - Blod på snø
Jo Nesbø - Mere blod
David Lagercrantz - Det som ikke dreper oss
Hanne Kristin Rohde - Bare et barn
Jonas Lie var et trivelig bekjentskap! (Jeg må da ha lest noe av ham på skolen, men kan ikke huske det.)
Familien på Giljes gjøren og laden er beskrevet så man virkelig ser det hele for seg, hører, lukter og smaker! Og så mange herlige gammelmodige uttrykk. Ett eksempel: «Det er ikke godt at være ung og have meget Liv i sig, som kan lide! Jeg siger Dig, at det er som med Tænderne; det er ikke Fred, før man har dem alle i Bordskuffen.»
Spesielt er jeg imponert over Lies kunnskaper om og evne til å skildre kvinnenes arbeid. Og selvfølgelig også hans evne til å forstå og formidle kvinnens stilling på midten av 1800-tallet.
Hjertens takk for et godt tips!
PS: Gogols Julenatt og andre fortellinger er lagt til ønskelisten. Enda et spennende tips!
Eg set Elena Ferrante og hennar Napoli-kvartett øvst på lista i år. Bøkene har eit så fint språk, og oversetjar Kristin Sørsdal har gjort ein framifrå jobb. I motsetnad til Knausgårds mursteinar av nokre bøker, der eg til slutt berre venta på at han skulle leggje inn årene, - gjekk eg med Napoli-bøkene berre å venta på neste bok. Kjenslevare skildringar av både kjærleik og krig, glede og sorg. Den siste boka Historia om det tapte barnet er kanskje og kvartettens beste.
Jeg ønsket meg Kaninjegeren av Lars Kepler, og denne fikk jeg også. Jeg har gledet meg til denne boka lenge. Dette blir nok min neste bok, etter jeg har lest ferdig boka jeg leser nå. Kaninjegeren blir nok den første boka jeg leser neste år, og som følger meg ut i det nye året. :)