Brida er ikkje Coelho si beste bok, men eg synes likevel at det er her han presenterar sine mest tankevekkande visdomsord.
Ingen vet hva som kan skje i neste øyeblikk, og likevel fortsetter folk å gå videre. Fordi de har tillit, fordi de har tro.
Du drukner ikke av å falle i vannet, men av å oppholde deg for lenge under overflaten.
Hos meg kommer det opp forskjellige emneord nesten hver gang jeg går inn. Enten mine egne, eller alle sine, eller noen få som ikke er mine.
På de fleste steder innendørs. Kjører for lite tog og buss til å lese der. Har prøvd å lese i bilen(så klart ikke mens jeg selv kjører) men blir bare bilsyk. Lydbok er best da. Også klarer jeg liksom ikke å sitte ute å lese. Jeg blir for ukonsentret, av biler, fugler, syklister, hunder som bjeffer, fluer og sist men ikke minst SOLA!!! Jeg er såååå nøye på lyset når jeg leser. Det må være rettet mot boksiden så jeg ser det som står, men uten at det skinner i siden. Jeg må ikke bli blendet selv. Og leser jeg i et rom med kun taklampe, må lyset ikke være for skart. Det må være akkurat passe.
Vel, dette var faktisk et dikt jeg likte.
Da var boka lest, og svært fengende lesning. Blir spennende å lese fortsettelsen. Ble inspirert til å lese mer innen denne sjangeren :)
For meg var det ikke noe valg. Biblioteket hadde ikke bøkene, og det var umulig å få kjøpt de på norsk. Så de ble kjøpt på engelsk til å begynne med. Så på norsk :) Jeg liker serien både på norsk og engelsk, men det er jo noe med å lese det på orginal språket da.
Så fremt biblioteket har bøkene jeg ønsker å lese, låner jeg alltid først. Også når jeg elsker boka kjøper jeg den etterpå.
Ei bok eg alltid kan vende tilbake til. Skildringa av det livet Mowgli lever, djupt inne i den indiske regnskogen, er utrulig levande. Jungelen fremstår som eit reint og urørt paradis, der det ikkje eksisterar bekymringar, utover å få dekka sine basisbehov. Eit paradis eg alltid vil lengte etter.
Den siste avskjeden mellom Mowgli og dyrevennene hans er ei utrulig sterk leseoppleving, og rører meg kraftig. Jungelen vil for alltid vere stengt for Mowgli, og eg kan ikkje fatte at han ønsker å forlate paradiset får å tre inn i menneskesamfunnet.
Likte tittelen på denne boka svært godt, så den måtte berre lesast. Vart litt skuffa over boka, men synes skildringa av sjølve kysset var poetisk og vakker.
Aaah, det var slik det var. Nei eg hugsa ikkje så mykje frå den boka anna enn dette utsagnet, som eg vart gåande å gruble over, av ein eller annan grunn. Men det seie vel seg i grunnen sjølv at det var ein fleip, var ikkje Hughes halvt kinesisk halvt jamaicansk, medan ho dama (hugsa ikkje namnet) var britisk.
Uansett, takk Beate! Der vart det ein laus tråd mindre å halde greie på =)
Heilt enig. Ideen er svært god, ganske artig å støyte på skikkelser frå gresk mytologi i ein annan kontekst. Dessverre var boka ganske gjennomskueleg, språket platt, og der var alt for mange kunnskapsbrist frå forfattaren si side.
Det har kommet ut 8 bøker på engelsk. Den nyeste kom nå i mai. På norsk er det vel 6 som er på norsk så langt. Rekkefølgen blir:
Dark lover - Mørkets elsker
Lover eternal - Evig elskede
Lover awakened - Hatets elsker
Lover revealed - Fryktløs elsker
Lover unbound - Jaget elsker
Lover Enshrined - Elsker i fritt fall
Lover avenged
Lover mine
Jeg vil ihvertfall anbefale denne serien på det sterkeste. Har lest endel serier og bøker i denne sjangeren og jeg synes dette er den aller beste. Bedre enn både Twilight, True blood, Nightwalkers o.l.
Ja den gjekk litt for treigt. Men det er noko på slutten av den boka eg ikkje heilt fekk med meg og som har irritert meg i ettertida. Det er noko detektiven, Jonathan Hughes, forteller om ho dama som hjelper han med etterforskinga, på ein av dei siste sidene: "Ho er egentlig min mor, men..." (husker ikke helt ordlyden). Er dette ein realitet eller byggjer det meir på det tette forholdet som har oppstått mellom dei, gjennom etterforskinga? Ein slags intim spøk.
en spoiler er "avslørende informasjon" fra bøkene, på godt norsk ;) Er ikke alltid like lett med all den engelsken...
Den eneste boka jeg har bestemt meg for å lese i sommer er Regines bok, og så blir det vel noen få tilfeldige romaner i tillegg fra den altfor lange leselista mi. Jeg skal jobbe hele ferien, og vil heller nyte sommeren på andre måter enn å fordype meg i en annen verden. :)
" Jeg har fått det forholdet der til Knausgårds Min Kamp."
Akkurat slik er det med meg og disse bøkene. Er lei av Min kamp før jeg i det hele tatt har lest en eneste side. Kanskje om ei stund, men akkurat nå frister det ikke.
Elsker BDB, så utrolig underholdende bøker. Jeg liker den første best jeg.. :) Men nr 3 kommer på en god andreplass!
oj, jeg tenkte meg ikke om! skal skrive advarsel om spoilere:)
Å, ikke si slik da. Jeg som akkurat har kjøpt den, og gleda meg til å lese den. =/