Ingen lesetilstand
Ingen hylle
Ingen lesedato
Ingen favoritt
Ingen terningkast
Ingen omtale
Omtale fra forlaget
Men nå! Hun reiser seg brått. Slår hendene sammen. Et klask fyller kjøkkenet. Den korte, men kraftige applausen skyver henne ut i stua og mot pappesken midt på gulvet. Den siste resten av det lille flyttelasset hun hadde med seg. Alt det andre pakket hun ut med moren for tre dager siden, men denne esken insisterte Elvina på å pakke ut selv. Moren sa at det var et godt tegn. På hva, spurte Elvina. På at du er klar til å starte ditt eget liv, sa moren. Elvina er 48. Hele livet har hun bodd hjemme hos mor på Årvoll. Nå som tante Turid er død og leiligheten hennes på Ryen står tom, er det på tide at Elvina flytter dit. De er enige om det, alle sammen: omsorgstjenesten, sosialkonsulenten, behandleren. Til og med mor har sagt det. Elvina må greie seg selv. Lage sin egen kaffe. Ha sitt eget liv. Forholde seg til helt nye mennesker, være en god nabo. Elvina er en roman om å stå på utsiden av det alminnelige sosiale fellesskapet, skrevet med en tvetydig blanding av stor uro og bitende humor.
Forlag Oktober
Utgivelsesår 2025
Format Innbundet
ISBN13 9788249529889
EAN 9788249529889
Språk Bokmål
Sider 206
Finner du ikke ditt favorittbibliotek på lista? Send oss e-post til admin@bokelskere.no med navn på biblioteket og fylket det ligger i. Kanskje vi kan legge det til!
Tredje bok av Laila Østhagen. Hun videreutvikler en tydelig og egen stil for hver bok hun utgir. Det føles sjeldent å se noen som mestrer en ide og tydelig bruk av symbolikk for å fremheve den. Elvina handler om Elvina, en noe annerledes kvinne som har tilsynelatende tvangstanker om verden og dens sosiale koder.
Bli fascinert og berørt av fortellingen som tar oss inn i livet til Elvina og hennes mor. Elvina som lever, ser, hører og reagerer litt annerledes enn mange av oss. For meg en nydelig og tankevekkende roman fortalt med humor og eksistensielt alvor.
En liten perle av en bok, livet til Elvina som flyttet for seg selv i godt voksen alder er beskrevet både rørende, humoristisk med en undertone av tristhet.
Ingen diskusjoner ennå.
Start en diskusjon om verket Se alle diskusjoner om verket