Quisling

en norsk tragedie

av (forfatter).

Aschehoug 2004 Innbundet

Gjennomsnittlig terningkast: 4.00 (2 terningkast.)

17 bokelskere følger dette verket.

Kjøp boken hos

Kjøp boka hos norli.no! Kjøp boka hos norli.no! Kjøp ebøker og lydbøker på EBOK.NO Kjøp boka hos Akademika Kjøp boka hos ark.no

Omtale fra forlaget

I denne boken følger vi en av det forrige århundrets mest omtalte, myteomspunne og dramatiske livsskjebner - fra barndomsårene i Telemark og fram til retterstedet på Akershus. Hans Fredrik Dahls historiske kunnskaper, hans nyanserte syn på Quisling og ikke minst hans uovertrufne stilistiske form gjør lesningen til en fryd. Dette er en revidert utgave av Dahls oppsiktsvekkende Quisling-biografi, som tidligere er utgitt i to bind: En fører blir til i 1991 og En fører for fall i 1992. Biografien er kommet ut i ett bind i både Sverige og England, der den blant annet fikk en overstrømmende mottakelse i Times Literary Supplement.

Bokdetaljer

Forlag Aschehoug

Utgivelsesår 2004

Format Innbundet

ISBN13 9788203227103

EAN 9788203227103

Omtalt tid 1900-1945

Omtalt person Quisling, Vidkun

Språk Norsk bokmål

Sider 511

Utgave 1

Finn boka på biblioteket

Du kan velge et fast favorittbibliotek under innstillinger.

Finner du ikke ditt favorittbibliotek på lista? Send oss e-post til admin@bokelskere.no med navn på biblioteket og fylket det ligger i. Kanskje vi kan legge det til!


Bokelskeres terningkastfordeling

0 1 0 1 0 0

Bokomtaler

Ingen omtaler ennå.

Skriv en omtale Se alle omtaler av verket

Diskusjoner om boka

Ingen diskusjoner ennå.

Start en diskusjon om verket Se alle diskusjoner om verket

Sitater fra dette verket

Ingen sitater ennå.


Legg inn et nytt sitat Se alle sitater fra verket

Lister som inneholder dette verket

Sommeren 2017 gjennomførte NRK P2 radioserien Faktasjekken - jakten på Norges beste sakprosa, i samarbeid med Norsk faglitterær forfatter- og oversetterforening (NFF). De ville undersøke hvilke sakprosabøker som har formet Norge og nordmenn etter 2. verdenskrig. Utvalgte eksperter i 10 ulike panel i 10 kategorier satte opp til sammen 250 bøker, og disse ble stemt over blant NFFs 5500 medlemmer.

Virkeligheten er fantastisk - les sakprosa!


Godt sagt! (3) Varsle Svar

Du vil kanskje også like

  • "Kinas vei" av Arne Jon Isachsen
  • "Myter og virkelighet - om begivenheter frem til våre dager med utgangspunkt i perioden 1965-1981" av Kåre Willoch
  • "Da fascismen kom til Norge - den nasjonale legions vekst og fall, 1927-1928" av Terje Emberland
  • "Pakistan - et besværlig land" av Anatol Lieven
  • "Armageddon halleluja! - møter med politisk kristendom" av Dag Hoel
  • "Holocaust i Norge - registrering, deportasjon, tilintetgjørelse" av Bjarte Bruland
  • "Dinglen & Ramona - roman" av Cathrine Evelid
  • "Adolf Hitler - ondskapens karisma" av Laurence Rees
  • "Norske nazister på flukt - jakten på et nytt hjemland i Argentina" av Anne Kristin Furuseth
  • "Olav den hellige" av Torgrim Titlestad
  • "Fordi jeg er gammel nok" av Gunnhild Corwin
  • "Håkon Jarl" av Frans-Arne Stylegar
Alle bokanbefalinger for dette verket