Libanon farvel

Israels første nederlag

av (forfatter).

Aschehoug 2010 Innbundet

Gjennomsnittlig terningkast: 4.91 (11 terningkast.)

31 bokelskere følger dette verket.

Kjøp boken hos

Kjøp boka hos norli.no! Kjøp boka hos norli.no! Kjøp ebøker og lydbøker på EBOK.NO Kjøp boka hos Akademika Kjøp boka hos ark.no

Omtale fra Den Norske Bokdatabasen

Forfatteren ser her på en rekke dramatiske episoder i Libanons nyere historie. Hovedvekten er lagt på utviklingen etter den israelske okkupasjonen av halve Libanon i 1982, fram til tilbaketrekningen i mai 2000. Forfatteren har hatt innsyn i en rekke private og offentlige arkiver, og forteller også om sine egne opplevelser. Har litteraturliste og register.

Omtale fra forlaget

Den som leser "Libanon farvel", får innsyn i historier som aldri tidligere er fortalt. Dette er en bok om Israels lengste krig og første nederlag, om Hezbollah-geriljaen som vant respekt, og om amerikanske styrker som valgte side og måtte forlate Libanon med store tap. Her fortelles om libanesere og israelere som brukte gisler i et storpolitisk spill. Og for første gang får vi høre om hvordan norske FN-offiserer spilte en avgjørende rolle i en enestående flukt fra et israelskkontrollert fange- og tortursenter i Sør-Libanon. "Libanon farvel" er også Tveits personlige beretning om hans dype og langvarige forhold til dette nøkkellandet i Midtøsten.

Bokdetaljer

Forlag Aschehoug

Utgivelsesår 2010

Format Innbundet

ISBN13 9788203292279

EAN 9788203292279

Omtalt tid 1980-1989 1990-1999

Omtalt sted Libanon

Språk Norsk bokmål

Sider 630

Utgave 1

Finn boka på biblioteket

Du kan velge et fast favorittbibliotek under innstillinger.

Finner du ikke ditt favorittbibliotek på lista? Send oss e-post til admin@bokelskere.no med navn på biblioteket og fylket det ligger i. Kanskje vi kan legge det til!


Bokelskeres terningkastfordeling

4 3 3 1 0 0

Bokomtaler

Først leste jeg Nederlag da den kom som Bokklubbok i 1985. Denne er jo på en måte en slags oppdatering av hvordan det går, og det er rotete og jammen ikke lystelig lesing. Kan det noensinne bli fred i Midt-Østen?

Godt sagt! (0) Varsle Svar

Skriv en omtale Se alle omtaler av verket


Sitater fra dette verket

Ingen sitater ennå.


Legg inn et nytt sitat Se alle sitater fra verket

Du vil kanskje også like

  • "Hitlers Norge - okkupasjonsmakten 1940-1945" av Berit Nøkleby
  • "Radio Moskva - nordmenn i Sovjet-propagandaens tjeneste" av Morten Jentoft
  • "Våpenbrødre - Stillehavskrigen 1944-45" av Eugene B. Sledge
  • "Salongen i Jerusalem - tro, krig og spionasje" av Odd Karsten Tveit
  • "Solskinn og død - nordmenn i kong Leopolds Kongo" av Bjørn Godøy
  • "Helvete brøt løs - verden i krig 1939-1945" av Max Hastings
  • "Arnhem - slaget om broene, 1944" av Antony Beevor
  • "Josef Terboven - Hitlers mann i Norge" av Berit Nøkleby
  • "Norge i krig. Bd. 7 - utefront" av Olav Riste
  • "Krig for evig fred - lojalitet og motstand 1914-1918" av Adam Hochschild
  • "Norske krigsprofitører - nazi-Tysklands velvillige medløpere" av Anette H. Storeide
  • "Det norske jødehatet - propaganda og presse under okkupasjonen" av Bjørn Westlie
Alle bokanbefalinger for dette verket