Omtale fra Den Norske Bokdatabasen
Små nøkler store rom: Fortellingen om Elsi Lund, fra Oslo, som var 4 år da krigen kom til Norge. Forfatteren gjenskaper miljøet i sin barndoms gate, og gir samtidig et bilde av en hel epoke. Poplene på St.Hanshaugen: Mens Elsi gruer til konfirmasjonen fordi hun ikke har bryster, gruer broren fordi han ikke tror på Gud. I denne boken følger vi Elsi Lund til hun er atten år og "Snorres pike". En skildring av veien fra jentunge til kvinne. Elsi Lund: I denne boken følger vi Elsi fra høsten 1953, da hun går siste år i gymnasiet, frem til sommeren 1956, da hun ansettes som journalist i Porsgrunn. Hun forlover seg med Snorre, men bryter etter en tid med ham og prøver å frigjøre seg fra de sosiale konvensjonene.
Omtale fra forlaget
Dette er fortellingen om Elsi Lund, jentungen fra Colletsgate i Oslo, som var 4 år da krigen kom til Norge. Med stor dikterisk kraft gjenskaper Bjørg Vik miljøet i sin barndoms gate, og gir samtidig et bilde av en hel tidsepoke. Menneskene i den helt vanlige - nesten fattige og overbefolkede - leiegården ved St. Hanshaugen kommer oss merkelig nær.
Trilogien er satt sammen av de frittstående bøkene om Elis Lund; Små nøkler store rom fra 1988, Poplene på St.Hanshaugen fra 1991 og Elsi Lund fra 1994.
Vi følger Elsi fra en snill, lydig og kvikk 4 åring til en gruende konfirmant med bekymringer via tenårenes korsveier med venninner, gutter og nye miljøer til en nittenårings liv med russetid, husmorskole, forlovelse, brudd, oppbrudd og sammenbrudd - frem til Jorurnalistakademiet og nøkkelen til eget rom og liv.
Forlag Cappelen Damm
Utgivelsesår 2010
Format Innbundet
ISBN13 9788202311841
EAN 9788202311841
Serie Favoritt
Omtalt tid Etterkrigstiden
Omtalt sted Oslo
Språk Norsk bokmål
Sider 820
Utgave 1
Finner du ikke ditt favorittbibliotek på lista? Send oss e-post til admin@bokelskere.no med navn på biblioteket og fylket det ligger i. Kanskje vi kan legge det til!
I Collettsgate på St. Hanshaugen i Oslo vokser Elsi opp. Da krigen kommer til Norge er Elsi 4 år, og da freden kommer kan hun ikke huske hva fred egentlig er.
Elsi bor med mor, far og bror, og de bor trangt. Ingen av barna har eget rom, så stuen brukes også som soverom. Da også bestemoren flytter inn, må det nok en ommøblering til.
Lille Elsi er pliktoppfyllende og flink, men utover i ungdomstiden sliter også hun med å finne seg selv. Et fantastisk persongalleri gjør sitt til at historien kommer tettere innpå.
Det var en glede å lese om Elsi. Alle beskrivelser av byen, venner, klær, familie, drømmer og følelser, fikk Elsi til å bli ytterst levende.
I tillegg var det utrolig frustrerende å lese om hvor begrenset livet var for jentene på 50-tallet. Det er jo ikke så lenge siden!
Anbefaler å bruke tiden på denne trilogien.
Ingen diskusjoner ennå.
Start en diskusjon om verket Se alle diskusjoner om verket