Ha, ha! At boken inngår i Verdensbiblioteket var ingen dum indikator. Men at akkurat denne, akkurat denne gangen ble stemt frem i lesesirkelen var et morsomt sammentreff.
Nei, ondsinnethet er det siste jeg mistenker deg for, Rolf :-)
Germinal, Oliver Twist ou Les Misérables ne sont pas nés de l’imagination des romanciers
"What did she want?" It was an axiom with the Forsytes that people did not go anywhere unless they wanted something.
Like most novel readers of his generation (and Soames was a great novel reader), literature coloured his view of life; and he had imbibed the belief that it was only a question of time.
Could a man own anything prettier than this dining-table with its deep tints, the starry, soft-petalled roses, the ruby-coloured glass, and quaint silver furnishing; could a man own anything prettier than the woman who sat at it? Gratitude was no virtue among Forsytes, who, competitive, and full of common-sense, had no occasion for it; and Soames only experienced a sense of exasperation amounting to pain, that he did not own her as it was his right to own her, that he could not, as by stretching out his hand to that rose, pluck her and sniff the very secrets of her heart.
The notion of being the one member of his family with a country house weighed but little with him; for to a true Forsyte, sentiment, even the sentiment of social position, was a luxury only to be indulged in after his appetite for more material pleasure had been satisfied.
Enig i dine vurderinger, gretemor.
Leseglede betegner gleden ved å lese. Leserglede lyder etter min mening både søkt og feil. Leseropplevelser er greit, går på leserens opplevelser av det han/hun leser. Personlig foretrekker jeg leseopplevelser. Jf. vi har en tråd som heter Leseutfordringer, uten r.
Litt artig sammenfall - jeg plukket med denne boken sist jeg var i bruktbutikken min (et ulest eksemplar), på en slags magefølelse og uten å vite noe om den.
Ønsker deg riktig god bedring, Ingunn. Håper du snart blir bra igjen.
Tett i teten nå, og spennende. Og så mange stemmer som er avgitt, da! Det må da være ny rekord for leseklubben!!
Så rart (du ser jo ellers ut til å være en dreven "etterforsker" :-))
Jeg ser du i innlegget har skrevet Anitkvariatet.no, det riktige er antikvariatnet.no. Jeg vet ikke om du gjorde det da du søkte.
Lykke til igjen!
PS
Kanskje jeg skulle bestille en selv, med en gang! Hvis du vinner!
Ellers så har jeg denne gangen heldigvis flere av de foreslåtte bøkene. Nå er det duket for enda en spennende avstemning!
Antikvariatnet.no har ganske mange eksemplarer av boken. men det ser ikke ut som noen av dem har den i nynorsk oversettelse. Lykke til, både til deg og Marit!
Jeg så Riksteaterets oppsetning av Lang dags ferd mot natt (2010) med Liv Ullmann og Bjørn Sundquist som Mary og James Tyron, og Anders Baasmo Christiansen og Pål Sverre Valheim Hagen som sønnene James og Edmund. En gripende oppsetning. Flott av samtlige skuespillere, må likevel fremheve Baasmo Christiansen og Valheim Hagen. Tårene rant.
Jeg så premieren på Røros. Det var i seg selv spesielt, siden «trønderjenta» Liv Ullmann hadde ønsket premieren lagt dit, og det var hennes første opptreden på en norsk scene på flere tiår.
Jeg vet ikke hvordan det vil være å lese dette som tekst, men stiller med et åpent sinn om stykket skulle bli valgt.
Fint og hyggelig om du blir med, Wolfcat!
Se innlegget til Kjell øverst i tråden, der får du svar på noen av spørsmålene dine.
Buck leste ikke aviser.
Ja, Mrs. Dalloway er mitt forslag. Beklager uklarheten, du er suverent ryddig!
All ære til deg, Jostein, for at du ønsker å utvide vår horisont! Jeg leste Gebelawis barn for noen år siden, uten at den gjorde noe spesielt inntrykk på meg. Kanskje stiller det seg annerledes hvis vi alle leser grundig, og diskuterer teksten.
Det tror jeg også! Det har av en eller annen grunn bare ikke blitt sånn. Flere av hans verker står som sagt i hyllene mine. Takk for oppmuntringen, Rolf.
Så flott at du er blitt min fjernsynsveileder, annelingua! Andre gang på kort tid jeg ser et program på din anbefaling og er veldig godt fornøyd. Interessant om Johan Bojer og hans hustru Ellen. En av de mange kvinner som ga opp en egen akademisk karriere til fordel for sin manns.
Har flere verker av Bojer i hyllene, men nesten ikke lest noe av det. Nå er det virkelig på tide – samt å få tatt en tur til Paris igjen. Denne gangen kanskje med et skarpere fokus på norske og nordiske kunstnere.
Tusen takk!
Skeer dette i det 19. Aarhundrede: da forvandler Historien sig fra en sørgelig Fortælling om Lysets og Mørkets, Friheds og Trældoms altfor langvarige Kamp, for ikke at sige (hvis vi antage den betydningsfulde Drøm om en Guldalder) om en uhyre Reaction, - til Menneskehedens Seiersepos: da lad Aarhundret rose sig af, at det fuldendte, hvad det 18de begyndte, af de forbausende Fremskridte, Menneskeheden i det gjør: - da var Alt vel!