Det er enda lenge til en ny Nobelpris i litteratur skal deles ut. Men britiske bettingbyråer har lister for alt. Her er topp tolv på Nicer odds sin liste per februar 2023. Der det finnes norske oversettelser har jeg lagt inn det og hver forfatter representeres kun med ett verk - som er helt vilkårlig valgt av meg!

Hvor mange av forfatterne har du lest?


Godt sagt! (10) Varsle Svar

Jeg har kjøpt én bok så langt…Kokkelære av Tom Victor Gausdal, en fantastisk kokebok for alle som synes mat er gøy.
I går kveld avsluttet jeg 2. bok i det som skal bli en trilogi av fransk/marokkanske Leila Slimani. Hun følger sin egen families historie i Marokko fra sine besteforeldres blandede ekteskap, de giftet seg i -47, frem til vår tid.
Begynner i dag på «Detaljene» av svenske Ia Genberg. Hurtiglån dette, men bare 140 sider så det skal gå bra, kanskje jeg kan sitte ute i sola med den? Er jo nydelig vær i dag!
God hælj!

Godt sagt! (4) Varsle Svar
Godt sagt! (0) Varsle Svar

Jau, viljestyrken blir svak når det gjeld Mammut- så det vart nok eit par bøker på meg og. Gemalen kom også heim med ei. Bøkene som vart innkjøpte er: «304 dager» av Simon Stranger, og «Kveldens ubehag» av Rijneveld. Ein forfattar som er heilt framand for meg, men eg las eit par positive omtalar, så då….

No les eg: «Arsenikktårnet» av Anne B Ragde….ei bok eg har lese for mange år sidan, men skal diskuterast mellom nokre damer neste veke.
God helg!

Godt sagt! (5) Varsle Svar

crime and punishment

Mr. Sanderson was the principal of
my high school
and it seemed that much
of the time
I was in Mr. Sanderson’s
office
and I had no idea
why
the teacher would send me down
with a sealed
envelope.
Mr. Sanderson would open the
envelope
read the enclosure
and then look at
me.
«well, here we are
again!
we just can’t behave ourselves,
can
we?»
he always said the same
thing.
I rather liked the idea of
being bad
but I had no idea
that I
was.
I didn’t protest
because
I thought that
the teachers were
stupid
and that
Mr. Sanderson was
stupid
so
there was nobody
to protest
to.
certainly not
my parents
who were more stupid
than
any of
them.
«all right,» Mr. Sanderson would
say, «go into the phone booth,
close the door
and don’t come out until I
tell you
to»
it was one of those
glassed in phone booths with a
little seat.
all the times I sat there
the phone never
rang.
and it was stuffy
in there.
all you could do in there
was think
and I didn’t want to
think.
Mr. Sanderson knew that.
there was magazines in
there
but they were all dull,
fancy ladies
magazines
but I read them
anyhow
and that really made me
feel bad
which was what Mr.
Sanderson wanted.
finally
after one or two hours
he would bang on the
door with his big
fist and yell, «ALL RIGHT,
YOU CAN COME OUT OF THERE
NOW
AND I DON’T EVER WANT TO
SEE YOU IN HERE AGAIN»
but
I’d be back
many times
never knowing
why.
finally
like somebody doing
time
I got out of that
high school
and it was a couple
of years later
that I read
in the newspaper
that Mr. Sanderson
had been
prosecuted
fined and
jailed
for
embezzlement of
school
funds.
while I had been
in that phone booth
diddling with
myself
that son of a
bitch
had been making
his
moves.
I felt like
going down to
the jail
and dumping a
bunch of
Ladies’ Home Journal
on him
but of course
I didn’t.
I felt good enough
about it
just the way it
was.

-Charles Bukowski
-The Last Night Of The Earth Poems - 1992

Godt sagt! (3) Varsle Svar

Det ble ingen mammutbøker på meg i år.

I helgen regner jeg med å lese ut Mer av den prisvinnende tyrkiske forfatteren Hakan Günday. Syntes denne rå og brutale romanen om unggutten og menneskesmugleren Gazâ var vanskelig å komme inn i, men det tok ikke lang tid før jeg ikke klarte å legge den fra meg :-)

Neste papirbok ut, blir en liten roman på 89 sider av Georges Perec, med den fantastiske tittelen Hvilken knallert med forkrommet styre innerst i gården.

Skal begynne på en ny italiensk bok også, nemlig Il giardino dei Finzi-Contini
/ Den förlorade trädgården av Giorgio Bassani.

På øret har jeg The Girl with the Louding Voice (norsk tittel Jenta som fikk en stemme) av den nigerianske forfatteren Abi Daré, bosatt i England.

Ønsker alle en riktig god helg!

Godt sagt! (7) Varsle Svar

poetry

it
takes
a lot of
desperation
dissatisfaction
and
disillusion
to
write
a
few
good
poems.
it’s not
for
everybody
either to
write
it
or even to
read
it.

  • Charles Bukowski

  • The Last Night Of The Earth Poems -1992

Godt sagt! (2) Varsle Svar

Ja, jeg leser og lurer på når den litt sære tittelen får sin forklaring. Også lurer jeg på hvem denne jeg-personen som dukker opp innimellom er. Synes dystopien er bra og at forfatteren skriver svært så medrivende, og har drøyet boka for å få den til å vare hele leseperioden.

Godt sagt! (1) Varsle Svar

Ferdig med denne nå - fin skildring av foreldre-barn/mor-barn relasjoner, mine og dine, og våre og egne etc - men den trakk for mye ut - siste tredjedel; det kom ikke til noe nytt liksom.

Godt sagt! (1) Varsle Svar

Unnskyld at jeg blander meg inn :-)
Vil bare gjøre oppmerksom på at Syv fantastiske fortellinger har vært med i lesesirkelen før.
Jeg har jo ikke noe med hva dere velger, men syntes jeg dro kjensel på tittelen da jeg så ditt forslag, Harald.

Godt sagt! (1) Varsle Svar

Heia!
Eg har leita litt i hyllene mine og synest det er vanskeleg å velje….
Men- trur eg landar på kilden av gabriel scott
eg kan ikkje sjå at den har vore diskutert før, men det er iallfall ei bok som gjorde Scott velkjend som forfattar.
Den handlar om fiskaren Markus som lever eit stille, roleg liv i selskap med havet og fiskeutstyret sitt.
Eg har lese den. Inst to gongar før, men den toler godt eit gjensyn- ei vakker bok med gode skildringar.

(Om vi har hatt den før, så kan eg finne noko anna)

Godt sagt! (6) Varsle Svar
Godt sagt! (0) Varsle Svar

Jeg har planer om å gjenlese Cora Sandels Alberte og Jakob i år. Jeg leste den som tenåring og var da veldig begeistret, og inviterer nå boksirkelen til diskusjon om den. Alberte og Jakob er Sandel sin debutroman fra 1926, og skildrer en tenåringsjentes liv i en borgerlig familie i en nordnorsk småby. Hun er preget av strenge normer for en kvinnes oppførsel, og vet at hun vil noe annet. Det er første roman i en triologi.

Godt sagt! (7) Varsle Svar

En dag de var på vei ut fra biblioteket, spurte han hvordan hun hadde fått denne lidenskapen for medisin. Aicha stakk hendene i jakkelommen og tenkte seg litt om før hun svarte:"I motsetning til kameratene dine tror jeg ikke at man kan forandre verden. Men viss man kan lindre, er det da alltids noe."

Godt sagt! (2) Varsle Svar

Veldig godt sagt!

Godt sagt! (1) Varsle Svar

Hei

Du kan komme med forslag til neste bok her.

Om du ønsker å vente til neste gang, er det selvsagt OK.

Godt sagt! (0) Varsle Svar
Godt sagt! (4) Varsle Svar

Du kan følge med hvis du foretrekker det, men det er fint å få med flere som vil delta aktivt. Nå skal vi velge en ny bok, om du vil være med å foreslå, må du melde fra til Torill. Hvis du vil vente er du velkommen til å følge med og kommentere selv om du ikke formelt er deltager.

Godt sagt! (0) Varsle Svar

Et herlig eksempel på hva den svenske forfatteren og redaktøren Olof Lagerkrantz har sagt:
«... man skriver bare halve boken, den andre halvdelen må leseren ta hånd om.» !

(Fra «Om kunsten og lese og skrive», Olof Lagerkrantz, Bokvennen forlag, Oslo 1988.)

Godt sagt! (3) Varsle Svar

Takk skal du ha, - jeg hadde fått med meg det, men det var ikke sånn jeg husket det, - jeg har nok et falsk minne!!

Godt sagt! (1) Varsle Svar

Sist sett

Anne ÅmoEli HagelundBente L.GunillaTatiana WesserlingLeseberta_23Fride LindsethEllen E. MartolKirsten LundMads Leonard HolvikRufsetufsaHelena ETove Obrestad WøienLinda NyrudLars Johann MiljeAnneWangHeidi BBRandiAFrode Øglænd  MalminJarmo LarsenKristinAnn Helen EalpakkaEster SMorten MüllerHarald KAstrid Terese Bjorland SkjeggerudTore HalsaAnne Berit GrønbechSiv ÅrdalEmil ChristiansenElisabeth SveeAlice NordliChristofferBerit RKjell F TislevollOdd HebækMarianne MPiippokattaFarfalle