Jeg tror jeg har prøvd Pelecanos før en gang, uten særlig resultat. Ikke liker jeg "realistiske" politiserier som the Wire heller. Så å kjøpe (og LESE) denne boka var et skikkelig skudd i det blinde.
Men du verden: for en overraskelse.
Dette var både spennende, logisk sammenhengende, akseptabel og underholdende.

Denne eldre PI som rusler gjennom livet virker fort kjent. Hans nye venn virker oppriktig of troverdig. Hele boka er en lyst å lese.

Jeg ser på Wikipedia at dette er den første av en trilogi, som kritikere ikkke var så veldig begeistret for. De er kanskje mer opptatt av denne kvasi-realisme. Det er ikke jeg.

Jeg likte denne godt. Er nå på utkik etter del II.

Godt sagt! (0) Varsle Svar

Hvis gåten er et lyspunkt,

fordobles den av visdom. Stjernen
du tror du ser, er en dobbelstjerne.
Tenkning kommer etter et visst tidspunkt
tilbake til utgangspunktet.
Det vil si at i samme øyeblikk
man nærmer seg den virkelige løsning av et problem,
opphører problemet
å eksistere som problem.
Prosessen
er smerte.

Godt sagt! (7) Varsle Svar

Barnepiken er et fint tips, syntes jeg(den kan jeg uttale meg om siden jeg har lest den selv også ;). Historien føles som om den tilhører en forlengst svunnen tid, mens i realiteten er handlingen satt til USA så sent som i begynnelsen av 1960-tallet. Boken var vond, hjertevarm og morsom på samme tid.

Godt sagt! (1) Varsle Svar

Til den som er glad i historie og/eller ungdom: Inn i elden av Aina Basso. Sterk fortelling fra hekseprosessene i Finnmark.

Til den som er glad i litt sort humor, western: Brødrene Sisters av Patrick DeWitt.

Til den som er glad i eventyr(uavhengig av alder så lenge man kan engelsk): Zita the Spacegirl av Ben Hadke.

Til barna som liker rim og regler: Pling i bollen av Ingvild Rishøi. Eldstemann og jeg kan snart alle disse morsomme reglene på rams.

Til den som er glad i krim som byr på mer enn bare ren underholdning: Metallmyk av Asle Skredderberget.

Listen blir nok oppdatert etterhvert, men dette var de jeg kom på i farten.

Godt sagt! (3) Varsle Svar

Dette høres ut som en ganske tragisk, men god, historie, Rose-Marie. Det skal litt til før jeg plukker opp bøker som tar opp blant annet mishandling av barn, men av og til kan det jo være verdt å ta et skritt utenfor komfortsonen sin.

Selv har jeg ikke lest noe av Per Petterson enda, men jeg kjøpte "Ut og stjæle hester" for en 10'er lørdagen som var, så får vi se om forfatteren har noe å by på som jeg kan like.

Godt sagt! (1) Varsle Svar

Hvilke bøker mener du har gjort seg fortjent til å havne under norske juletrær i år?

Inne på bokbloggportalen Bokblogger.no samler vi nå Bokbloggerne og bokelskernes beste tips i kommentarfeltet på denne bloggposten. Vi tar gjerne i mot bidrag fra Bokelskere i kommentarfeltet inne på Bokblogger.no og i denne tråden, selvsagt, så den kan være til glede for alle medlemmene her inne.

Det gjelder å finne rett bok til rett person, treffer man blink kan det gi mange timer med gode opplevelser til mottakeren.

Godt sagt! (0) Varsle Svar

Å disse fiolette morgentimer

Å, disse fiolette morgentimer
når tiden ennå er en våken drøm
og gleden går i store, blanke stimer
igjennom sinnets klare understrøm.

Når jord og himmel er en gjennomsiktig
bekreftelse på dét at du er til,
og alt er godt og ingenting er viktig
unntagen noe skinnende du vil

med dette ufødte som hviler i deg
og rolig lengter etter å bli brukt,
som fugleungens vinger bærer i seg
sin sommerhimmel og sin himmelflukt.

Forfatter: Inger Hagerup
Utgitt: Fra samlingen «Strofe med vinden», Aschehoug 1958.

Godt sagt! (4) Varsle Svar

Haha, nei.. du går nok ikke glipp av noe, bare den følelsen av å slå boka i veggen.. men den kan man jo få av mange bøker og.. Twilight for eksempel. Jeg tror nok ikke de er glemt med det første. Filmen skal jo filmes nå, og så er det resten.. Men om 50 år.. JA! tror det! om de ikke tar en nyinnspilling :P hehe

Godt sagt! (1) Varsle Svar

Obs det husker ikke jeg, må ha kommet til veis ende!

Godt sagt! (0) Varsle Svar

Ver still mi sjel

Ver still mi sjel
med timan ror,
og trei står så sturne.
Kva er vi vel?

Ein handfull jord.
Litt oske i ei urne.

Eit liv av leir.
Eit hold som gror.
Men kjenner lengsle banke
mot noko meir
enn berre jord.
Ver still, men urotanke.

Er døden død?
Han gjer deg fri
for siste slavebande.
Eit ævefrø
slær røter i
det dulde grenselande.

Jan-Magnus Bruheim

Godt sagt! (4) Varsle Svar

Han fær nokot lata, som nokot vil hava.

Godt sagt! (1) Varsle Svar

"Snow Crash" er lett-lest og ikke så vanskelig å forstå. Noen ganger er det riktig så vrient å sette seg inn i fremtidsvisjonen forfatteren prøver å skildre for oss. Ikke så i dette tilfelle. Kanskje en smule pessimistisk, men temmelig lett å forestille seg.
Det som er mest forunderlig er at denne romanen ble skrevet i 1990/91. Den virtuelle verden virker kanskje litt primitiv, men ligner mye på "Second Live" og slik er det flere smarte referanser til dagens datadingser.

Data + RÅ kapitalisme + religion == Snow Crash.

Spesielt kombinasjonen mellom gammel religion og dagens data-innput var interessant. En litt for avansert form for QR-kode forpurrer folk og helten redder dagen, sammen med en liten venninne på et skateboard. Men før vi kommer så langt blir vi kjent med en hel rekke hendelser, steder, personer som tilsamme virker meget realistisk.
Stephenson pleier å undersøke sine saker meget presis. Noen av hans andre bøker blir (kanskje derfor) litt seig og langdryg. Ikke denne. Les!

Godt sagt! (0) Varsle Svar

Har laget noen flate dyr som jeg har limt i fronten av plastmapper. Man kan også lime de på blomsterpotter også. Hadde i utgangspunktet tenkt å lage noen og sette dem på pinner til å ha i potter. :)

Godt sagt! (0) Varsle Svar

Når menn begynner å snakke om plikt, har de sluttet å elske.
Caroline Lamb

Godt sagt! (8) Varsle Svar

Man elsker en pige for det hun er, en ung mann for det han kan bli.
Johann Wolfgang von Goethe

Godt sagt! (6) Varsle Svar

Det handler ikke om å finne et menneske som du vil gå til sengs med,
men å finne et man har lyst å våkne med og leve med.
Ukjent

Godt sagt! (6) Varsle Svar

Du elsker ikke et menneske fordi det er vakkert...
Du synes det er vakkert fordi du elsker det.
Ukjent

Godt sagt! (10) Varsle Svar

Den som bekymrer seg så mye over døden
at han glemmer å leve, er allerede død.
Ukjent

Godt sagt! (5) Varsle Svar

Ikke vent, ikke la det bli for sent.
Senere er det vanskelig
å gi seg selv tilgivelse
for det du utsatte.
Tove Houck

Godt sagt! (3) Varsle Svar

Gåsi toler godt, at ein skvetter Vatn på henne.

Godt sagt! (2) Varsle Svar

Sist sett

Ellen E. MartolPiippokattaAnneWangFarfalleMonica CarlsenEster SHeidi LTonje-Elisabeth StørkersenEgil StangelandKirsten LundMarit HøvdeIreneleserFiolingar hAnette Christin MjøsJ FHarald KTine SundalPer LundKaramasov11RufsetufsaInge KnoffAkima MontgomeryJane Foss HaugenJulie StensethSigrid NygaardHarald AndersenBjørg L.Synnøve H HoelAgneslillianerKarin BergIngunn STom-Erik FallaSigrid Blytt TøsdalGroMads Leonard Holvikmay britt FagertveitNorahMcHempett