Nå får jeg testet viljestyrken min! Dette høres veldig spennende ut, men jeg har kjøpestopp på grunn av planlagt flytting. Ønsker dere lykke til, dette tror jeg blir bra :-)

Godt sagt! (2) Varsle Svar

Kære ven, liberalisterne er frihedens værste fiender. Under absolutismen trives åndsfriheden og tankefriheden bedst; det viste sig i Frankrig, senere i Tyskland og nu i Rusland.

Godt sagt! (3) Varsle Svar

Arthur Jæger, gallerist med pengeproblemer. Nå skal Mogens Lassen holde utstilling hos ham, og Arthur håper at dette skal redde ham fra problemene en gang for alle. Mogens’ bilder ligger i det øvre prissjiktet, og denne gangen har han malt noe ingen tidligere har sett.
I sitt atelier på den ærverdige familiegården i Lommedalen legger han siste hånd på verket. Han skjærer seg med barberblad på underarmene og lar blodet renne utover lerretet. Men hans tradisjonsbundne familiemedlemmer på gården setter ikke like stor pris på Mogens’ uttrykksmåte, og på utstillingsåpningen reagerer familien sterkt.
Tidlig neste morgen finner man Mogens Lassen død, drept i sitt eget atelier. Ved siden av ham ligger en ukjent eldre kvinne. Brede Monsen og Rikke Lindstad kommer kjapt i arbeid igjen etter suspensjonen på grunn av hendelsene i Forglemmegei, og må prøve å finne ut hva som har skjedd med den originale kunstneren.

Etter at jeg var nokså lunken i min kritikk av Forglemmegei, som jeg kalte en «helt ordinær krimbok» er jeg, etter å ha lest denne boken mye mer begeistret. Drivet i Nattegjest er noe helt annet og jeg klarte nesten ikke å legge den fra meg. Jeg brukte ikke mer enn ett døgn på å lese den, fordi jeg måtte plukke den opp igjen og lese mer, hele tiden!
Her er det koblinger mellom familie og utenforstående som gjør at man aldri helt klarer å skjønne hva det er som egentlig har skjedd og hvorfor, og man må hele tiden lese litt til for å forsøke å finne et svar. Intriger, gamle og nye hendelser flettes i hverandre og gir spor og villspor om hverandre, på en så elegant og nysgjerrighetsskapende måte leseren holdes på pinebenken gjennom hele boka.
Vi fortsetter også å følge Bredes jakt etter svarene på hva som skjedde i 1982, da broren hans omkom i en brann i et okkupert hus i Oslo, som startet i den første boken.

Denne likte jeg virkelig – det er herlig å se en så stor utvikling hos en forfatter fra første til andre bok og jeg gleder meg virkelig til å følge denne forfatteren framover!

Denne omtalen er også publisert på ritaleser.com

Godt sagt! (0) Varsle Svar

Som flere her er inne på er det ikke intelligensen som påvirkes av mangel på søvn, men evnen til å konsentrere. Dette fant jeg hos søvnspesialisten:

Nyere forskningsdata viser at prestasjonsevnen blant friske mennesker som har vært våkne i 18 timer tilsvarer prestasjonsevnen ved et alkoholinnhold i blodet på 0,5 promille. Etter 24 timers våkenhet er prestasjonsevnen på samme nivå som ved en promille på over 1,0. Dette understreker at god søvn er viktig. Dårlig søvnkvalitet gir samme effekten på konsentrasjonsevnen som høy alkoholpromille

Du har forhåpentligvis ikke noe erfaring med promille, men du har sikkert fått med deg at dømmekraften er svekket og jeg tror de fleste ville hatt problemer med en IQ-test.

Det er også veldig individuelt hvor mye man påvirkes av søvn. Når det gjelder ungdom så trenger de ekstra søvn, samtidig er det mange i denne gruppen som har problemer med å få nok søvn. Det kan være at de bekymrer seg eller blir distrahert av duppeditter, stress påvirker også søvnen. Om humørsvingningene tenåringer er kjent for skyldes søvnmangel eller hormoner vet jeg ikke, men det er vel sannsynlig at begge deler har betydning.
9 timer er anbefalt så får du til det er jo det perfekt.

Godt sagt! (1) Varsle Svar

Skulde det ikke være gørligt at få en tidsmæssig lovgivning i literære sager hjemme? Loven beskytter laxen i vore elve og vildtet på fjeldeme; forfatterne derimot synes man at sætte i klasse med rovdyrene; man gør sit bedste for at udryde dem.

Godt sagt! (4) Varsle Svar

Tror nok de fleste tenker på den måten du gjør, jeg tror heller det er unntaket som synes det er helt greit å gå hjemme, uansett hvor dårlig man er. Det er ikke lett å være syk.

Det er 10 år siden det skjedde så det er ikke rart om du ikke husker det i tilfellet.

Vi har nok mange av de samme fascinasjonene, synes også alt dette er spennende, myter og legender synes jeg også er interessant. Det viser seg at jeg har blitt skvetten på mine "gamle" dager, for skrekkfilm klarer jeg faktisk ikke lengre. Skrekk i bøker liker jeg fremdeles, da slipper jeg den skvettinga :-)

Godt sagt! (0) Varsle Svar

Nå har jeg lest mange bøker om 22. juli - for meg var det ikke noe nytt i denne boken. Den er ikke på noen måte en dårlig bok, men jeg velger å ikke anmelde ellerg gi noe terningkast siden jeg stort sett bladde meg gjennom den og skumleste her og der...
Hele min omtale kan du lese på ritaleser.com

Godt sagt! (0) Varsle Svar

Det er det som er så fint med de sidene her, du kan forsvinne i ett døgn og fortsatt ha en diskusjon. Det er nok ikke mange som henger foran dataen hele dagen. Du får tenke på det å slappe av som en jobb, du jobber med å bli frisk. Det høres kanskje merkelig ut, men det hjalp faktisk meg i begynnelsen. Nå slet jeg mer med dårlig samvittighet i tillegg til lysten på å jobbe enn rastløshet, men alt dette henger jo sammen.

Orderud-saken husker jeg godt, men den kjenner jeg bare gjennom mediene. Saken jeg nevnte var da Marita Ona ble påkjørt og drept i Rælingen for 10 år siden i oktober. Hendelsen ble slått stort opp, men de har fortsatt ikke funnet personen som gjorde det.
Å tro på alt det overnaturlige blir naivt og jeg tror faktisk mesteparten er svindel eller har en naturlig forklaring, men så har man de sakene som det er vanskelig å se noen logisk forklaring på. Har nok lest min del av bøker om og av klarsynte jeg og. Hvor mye av det jeg tror på er jeg ikke sikker på, men som deg synes jeg det er fascinerende.

Får se om jeg får somlet meg til å lese Pi, du har hvertfall gjort meg oppmerksom på den :-)

Godt sagt! (0) Varsle Svar

Skrifter i samlinga av Platon og Aristoteles


Godt sagt! (0) Varsle Svar

Omtalen er også publisert på ritaleser.com

Det er alltid hyggelig å hilse på Kurt Wallander i Mankells bøker, spesielt nå som vi trodde det var slutt. Handlingen i denne boken er lagt til 2002 og er derfor ikke en fortsettelse fra Den urolige mannen. Heldigvis – det hadde ikke vært riktig om Mankell skulle ha tatt opp igjen tråden om Wallander, etter at vi trodde det var slutt.
Likevel synes jeg kortromaner og noveller om Kurt Wallander ikke er like bra som romanene – det er ikke plass nok til Mankells gode språk og samfunnsmessige betraktninger. Og det er nettopp det som gjør Mankell til en av de beste krimforfatterne jeg vet om.

Men for all del, jeg koste meg veldig med boka. Henning Mankell skriver bestandig godt – og denne boken er spennende fordi politiet må drive det de kaller «arkeologisk politiarbeid» idet det viser seg av skjelettet de har funnet er gammelt. Løsningen gir seg ikke selv, og jeg som leser forsto ikke sammenhengen før jeg ble presentert for den.

Så alt i alt et meget hyggelig møte med Henning Mankells Kurt Wallander.

Godt sagt! (1) Varsle Svar
Godt sagt! (2) Varsle Svar
Godt sagt! (2) Varsle Svar

Dette er en oppskriftsmessig nåtids-fortids-roman, ikke noe nyskapende. Men jeg liker disse historiene da - så jeg koste meg med denne boka jeg.
Les hele min omtale på ritaleser.com

Godt sagt! (1) Varsle Svar

Liker du den så bør du vurdere å lese Monstermenneske og. Jeg likte faktisk den bedre enn jeg likte "Jo fortere..", men det er nok veldig individuelt.

Godt sagt! (0) Varsle Svar

Lange innlegg er hyggelig :-) Leste innlegget ditt om Pi og jeg må innrømme at du fristet meg til å se på den. Angående tiden så skjønner jeg at du er utålmodig, ett lite tips er at den går fortere om man ikke følger med på klokka :-)

En uke med dårlig leselyst stresser meg faktisk ikke, det pleier å gå seg til. Jeg hadde 1,5 år der jeg ikke orket å lese så jeg har ett ganske avslappet forhold til korte lesepauser. Blir det mer enn 2-3 uker så begynner jeg å stresse litt.

Klarsynt leser jeg fordi jeg har kjennskap til en av sakene som var på Fornemmelse for mord, når jeg tilfeldigvis kom over boken måtte jeg ha den. For meg virker det arrogant å tro at vi har funnet ut av alt i verden, derfor er jeg åpen for at det finnes folk som har evner vi ennå ikke kan forklare. Med årene har jeg nok blitt mer skeptisk, tidligere var jeg helt sikker på at både Nessie og Yeti fantes, nå velger jeg nok heller å si at vi ikke kan utelukke det. Jeg har innsett at sannsynligheten for at de finnes er ganske liten :-) Spennende er det uansett og det er kanskje det usikre som fascinerer.

Godt sagt! (1) Varsle Svar

Nå tenkte jeg mer på å gjøre ting utenfor det som er din plikt, om de kunne finne noe som en slags jobb. Det er jo flott at du hjelper til uten å få noe for det, det er sjelden nå for tiden.

Godt sagt! (2) Varsle Svar

Dante hørte jeg på lydbok, og det var selvfølgelig en utrolig hjelp. Tror ikke jeg hadde kommet meg gjennom hele hvis ikke :)

Godt sagt! (0) Varsle Svar
Godt sagt! (0) Varsle Svar
Godt sagt! (0) Varsle Svar

Du kan jo prøve å forhandle fram en avtale. Kanskje du får låne pengene mot at du gjør noe ekstra i huset. Da jeg var yngre hadde vi ofte en avtale om at jeg betalte halvparten, mens foreldrene mine betalte resten.

Godt sagt! (1) Varsle Svar

Sist sett

Fride LindsethTurid KjendlieAnniken RøilAnne-Stine Ruud HusevågMargrethe  HaugenHarald KVibekeEster STore HalsaKirsten LundBjørn SturødCecilie69Per LundSverreTine SundalJane Foss HaugenRandiAMartesiljehusmorEli HagelundAlexandra Maria Gressum-KemppiAstrid Terese Bjorland SkjeggerudDemeterTanteMamieStig TTone HAud Merete RambølSynnøve H HoelBenedikteIna Elisabeth Bøgh VigreBente NogvaGrete AastorpJulie StensethLene AndresenNinaEllen E. MartolElin SkjerengTatiana WesserlingKarin BergKari Fredriksen