Eg vil gjerne høyre synspunkt frå andre lesarar (mitt eige eksemplar er for tida pakka ned, så eg vil, om denne boka vinn, lese kommentarar meir enn å skrive dei - og sjølvsagt komme med synspunkt der det passar). Eg meiner at desse var i utgåva mi: "Vejene omkring Pisa", "Den gamle vandrende Ridder", "Aben", "Syndfloden over Norderney", "Et Familieselskab i Helsingør", "Drømmerne" og "Digteren".
Bowie må jeg nok innrømme at jeg ikke hadde noe forhold til, men det er alltid synd når en av de store forsvinner.
Du er nok litt mer kritisk enn meg når det kommer til bøker, for meg holder det ofte med en historie som fenger. Så lenge det ikke er noen åpenbare feil eller dårlig språk. Det må litt mer til før jeg gir enn 6'er, men jeg koser meg for det. Når det kommer til Jennifer Lawrence så kan jeg si meg enig, men i denne synes jeg det passer. Hovedpersonen i boka er også ganske kald og skjuler følelsene for de fleste.
Tror faktisk du var en av de som anbefalte Edgar Sawtelle for en god stund tilbake og det er jeg veldig glad for. Kjempefin bok! Bok 2 av Hunger Games ble jeg ferdig med i går og er nå rett over på siste bok.
Så koslig med en gammel nok med minner fra din oldemor :-)
Det er ikke noe å være bekymret for, her kan vi delta så mye eller lite som det passer oss. Håper du kommer sterkere tilbake, når omstendighetene tillater det.
Så bra at vi har gjort deg nysgjerrig på en bok, det er noe av det jeg liker ved denne helgespalten vår :-)
Ve dykk, skriftlærde og farisearar, de hyklarar! De gjev tiend av mynte og anis og karve, men bryr dykk ikkje om det som veg meir i lova: rettferd, miskunn og truskap. Det eine skulle gjerast og det andre ikkje vera ugjort. Blinde rettleiarar! De siler av myggen, men svelgjer kamelen.
Matt 23,23
Og nå går BBCs dramatisering av Krig og fred i fjernsynet på tysdagar. Så langt er eg fornøgd, sjølv om enkelte ting går litt raskt på skjermen samanlikna med romanen, som eg for tida køyrer i reprise som lydbok i bilen. Eg trur at dette er eit svært vanskeleg verk å dramatisere, for styrken ved det ligg vel nettopp i dvelinga og dei lange skildringane, ikkje i dramatiske opptrinn.
Ve dykk, skriftlærde og farisearar, de hyklarar! De gjer skåler og fat reine utanpå, men inni er dei fulle av grisk og grådig lyst. Blinde farisearar! Gjer først skåla rein inni, så blir ho rein utanpå òg!
Ve dykk, skriftlærde og farisearar, de hyklarar! De liknar kvitkalka graver. Utanpå er dei fine å sjå på, men inni er dei fulle av daudingbein og allslags ureinskap. Slik er det med dykk òg: Utanpå, i andres auge, ser de rettferdige ut, men inni er de fulle av hykleri og urett.
Matt 23, 25-28
Tidlegare framlegg i reprise: Syv fantastiske fortællinger av Karen Blixen.
Denne uken har jeg lest min første 6'er i 2016, det var The Story of Edgar Sawtelle av David Wroblewski som ga meg den gleden. Denne traff meg rett i hjertet.
I helgen skal jeg fullføre The Lion, The Lamb, The Hunted av Andrew E. Kaufman. Jeg er litt over halvveis og med mindre det skjer noe drastisk så blir nok dette ett tilskudd til "fort lest, fort glem"-haugen. Neste bok er nr 2 i Hunger games-trilogien, Catching Fire av Suzanne Collins. Denne gleder jeg meg til etter å ha lest den første med stor entusiasme. Selv etter å ha sett filmen.
God helg!
Det spørs nok om jeg må ta en spansk en på det punktet der ja. Selv om jeg synes jobben min var både spennende, utfordrende og variert, så ser jeg at det ikke akkurat er så mye å bygge på i en bok. Sekretær er merkelig nok både veldig likt og veldig ulikt. Vi pleide faktisk å si at vi var personlig sekretær for alle de som ikke var høyt nok oppe til å ha det selv. Takk for tipset, boka så veldig spennende ut. Ellers så kan jeg jo bygge videre på vekter, det er jo nok av bøker om livvakter f.eks.
Ser ikke for meg at det er så mange bøker om siviløkonomer heller, så om du har en i skapet som kan passe ville jeg nok gått for den :-)
Dollarkursen, eller kanskje heller kronekursen, gjør ikke noe tjenester nei. Men uansett er bøkene generelt billigere, i tillegg til at man får de mer ukjente bøkene til nesten ingenting innimellom.
Det er så mange gamle bøker at det blir vanskelig å anbefale noen, men du kan se om du finner noen i denne oversikten fra goodreads. Mange gamle bøker er faktisk overraskende aktuelle.
Du har jo klassisk romantisk som Jane Austin, eller den litt utradisjonelle og mørkere Wuthering Hights av Brontë. Charles Dickens har bøker som kan være både morsom og tankevekkende, Great Expectations skal være veldig bra (jeg har ikke lest den selv ennå). Onkel Toms hytte håper jeg å få lest selv etterhvert, den skal være bra.
Her er min foreløpige liste, selv om den ikke er helt oppdatert.
Dikt er vanskelig å anbefale, men jeg liker veldig godt diktene til Vesaas, spesielt Liv og dikt i lag, dikt og prosa Av Halldis Moren Vesaas og Tarjei Vesaas.
Bok som er 100 år eldre enn deg burde være enkelt, men det kommer ann på hva slags sjanger du liker.
Tja, den var kanskje ikke så dum. I utgangspunktet vil jeg ikke si slike bøker gir meg glede, men vi kan jo strekke litt på betegnelsen :-)
'Leggiti prima la frase in latino, poi va' a vedere dov'è il verbo. A seconda della persona del verbo capisci qual è il soggetto. Una volta che hai il soggetto ti cerchi i complementi: il complemento oggetto se il verbo è transitivo, o se no altri complementi. Prova così.
Du skal elska nesten din som deg sjølv.
Matt 22,39
Da tror jeg at jeg har det meste på lista under kontroll, men det er to punkt jeg kommer til å slite med. "En bok som garantert vil gi deg glede" er litt vanskelig, den tror jeg må komme litt av seg selv. Jeg liker sjelden bøker som skal være veldig glade eller morsomme. Så har vi den der hovedpersonen skal ha samme yrke som deg. Selv om jeg i utgangspunktet kan velge mellom 3 yrker så er det merkelig nok skrevet få bøker om vektere, resepsjonister eller sentralbord.. Om noen vet om en bok så er det bare å skrike ut.
Ellers er jeg veldig glad for at jeg har Kindle, jeg har funnet mange billige e-bøker på Amazon.com.
Det er jo et kjempebra tilbud, men jeg tror ikke så mange vet om det. Synd for forfatteren og de som gjerne skulle hatt utgåtte bøker, men ikke får tak i de.
Kan det ha vært så tilfeldig at du også leste på NRK.no? Det var hvertfall der jeg oppdaget det :-)