Da jeg begynte å lese "The Scarlet Pimpernel" hadde jeg forventninger om å like den. Jeg hadde likevel ikke forventet å elske den. Romanen var rett og slett vanskelig å legge fra seg. Handlingen finner sted under den franske revolusjonen. Spenningen mellom Frankrike og England har aldri vært større. En mystisk, ukjent skikkelse ved navnet The Scarlet Pimpernel hjelper uskyldige mennesker i å unnslippe døden i Frankrike ved å smugle dem ut av landet. Ingen kjenner til hans sanne identitet, men han har like mange beundrere som fiender. Den franske agenten Chauvelin er fast bestemt på å finne ut hvem han er og sette en stopper for virksomheten hans.

Historien inneholder mange politiske intriger og konspirasjoner. Selv om handlingen finner sted under den franske revolusjonen, så foregår historien i England. I sentrum av de politiske alliansene så har vi Marguerite, den eneste kvinnelige karakteren som blir vevd inn i historien. Posisjonen hennes er vanskelig. Hun er gift med en engelskmann, selv om identitetens hennes er fransk. Problemet er at hun ikke vet hvor lojaliteten hennes ligger. Hun er revet mellom rollen som hustru, søster og patriot overfor fedrelandet. Men i likhet med de andre karakterene i historien, så er hun også nysgjerrig på hvem The Scarlet Pimpernel egentlig er.Om du har sans for klassikere og er en historieentusiast, så er denne boken noe for deg.

Godt sagt! (5) Varsle Svar

Alle sjuåringer fortjener superhelter. Alle sjuåringer fortjener superhelter som har som en av sine superkrefter at de ikke kan få kreft.

Godt sagt! (0) Varsle Svar

Til å være så smart som du er, kan du virkelig være sykt usmart noen ganger.

Godt sagt! (0) Varsle Svar

Å endre minner er en fin superkraft.

Godt sagt! (4) Varsle Svar

Å være spesiell er den beste måten å være annerledes på.

Godt sagt! (15) Varsle Svar

Denne har jeg akkurat kjøpt og jeg gleder meg veldig til å lese den. Jeg fikk tilfeldigvis "en mann ved navn Ove" fra bokklubben jeg er med i og den ble raskt en av favorittene mine. Satser på at denne er like god som den forrige :)

Godt sagt! (2) Varsle Svar

Alle superhelter er annerledes. Og hvis superkrefter var normale, ville alle hatt det.

Godt sagt! (1) Varsle Svar

Alle sjuåringer fortjener superhelter. Det er bare sånn det er. Og den som ikke er enig i det, er faktisk helt dum i huet.

Godt sagt! (0) Varsle Svar

kremt Han her er medlem i to bokklubber alt :P

Godt sagt! (0) Varsle Svar

Edru promillekjører.

Godt sagt! (3) Varsle Svar

Nei den har jeg ikke lest, men det tror jeg kanskje jeg må vurdere. Høres veldig spennende ut. Jeg liker og bøkene bedre på engelsk. Egentlig liker jeg de fleste bøker best på engelsk, så sant de ikke er skandinaviske i utgangspunktet. Synes det er mye grusomme oversettelser ute og går.

Godt sagt! (0) Varsle Svar

Min første tanke er: Oi, går det an???? Og med et litt lettere sjokkert blikk i ansiktet. Jeg har egentlig ikke tenkt på hvor fort og hvor mange bøker og sånt. Jeg kan glemme titler noen år etter jeg har lest bøkene, men jeg husker alltid handlingen, eller essensen av handlingen.

Godt sagt! (1) Varsle Svar

Phenomenal woman

[...]
Men themselves have wondered
What they see in me.
They try so much
But they can't touch
My inner mystery.

When I try to show them,
They say they still can't see.
I say,
It's in the arch of my back,
The sun of my smile,
The ride of my breasts,
The grace of my style.
I'm a woman
Phenomenal woman,
That's me.

Godt sagt! (3) Varsle Svar

To bøker om Ole Brumm, en om dyreunger og Gjett hvor glad jeg er i deg. Alle til lillemann.

Godt sagt! (0) Varsle Svar

Ikke en enkel bok, men skal ærlig innrømme Stephen King fascinerer meg. Hvordan han finner på de sykeste historier og plott som det er den største selvfølgen. Skulle gjerne grafset litt rundt i hjernen hans og funnet ut hvordan den funker.

Godt sagt! (2) Varsle Svar

Selges for 100kr samlet.

  • A Spy in the House (The Agency, #1)
  • The Body at the Tower (The Agency, #2)
  • The Traitor in the Tunnel (The Agency, #3)

Godt sagt! (0) Varsle Svar

Jeg kan ikke tro at jeg har ventet så lenge med å lese denne boken. Den er hjerteskjærende og trist. Dessuten er den basert på en sann historie. Den handler om en femten år gammel jente ved navnet Line fra Litauen som får livet sitt snudd på hodet den dagen russiske soldater arresterer henne og familien. De blir deportert til Siberia. Verken Line eller lillebroren vet hva familien er anklaget for. Likevel forsøker de å holde motet oppe, selv når det ikke er håp å finne. Denne romanen finner sted under andre verdenskrig og presenterer en side ved krigen som lenge har vært i skyggen. Historien minner meg om "Boktyven". Så om du har lest boktyven og likte den, så er "Between Shades of Gray" anbefalt. Boken finnes også på norsk med tittelen "En spire av håp".

Godt sagt! (2) Varsle Svar

Du har fremdeles med en kvinne å gjøre, min venn. Og du er fremdeles en mann. Det er fremdeles to mennesker som skal prøve å komme overens, så det kommer til å bli vanskelig. Og kjærligheten er alltid vanskelig. Men likevel må menneskene prøve å elske hverandre, kjære. Vi må få kjærlighetssorg innimellom. Det er en god ting, det å ha kjærlighetssorg. Det betyr at vi har forsøkt å få til noe.

Godt sagt! (0) Varsle Svar

"Grublisert" var jo virkelig et knakende godt ord, det har jeg aldri sett skrevet før :)

Godt sagt! (1) Varsle Svar

«Vicious» er en roman som virkelig lever opp til tittelen sin. Det er med andre ord ikke en bok man leser hvis man en dag er ute etter noe koselig. For å være helt ærlig så var jeg ikke helt sikker på om jeg likte romanen da jeg bladde om til siste side. Dette er en bok der jeg som leser sitter inne med blandede følelser etter at jeg har avsluttet den.

Den handler om to unge ambisiøse studenter ved et universitet, Victor og Eli. I forbindelse med et forskningsprosjekt på universitet gjennomfører begge et eksperiment som går galt. Som følge av dette utvikler de superkrefter. Dette er to hovedkarakterer som alltid har vært ute etter å oppnå noe mer i livet enn det universitetet kunne tilby dem. Problemet er at kreftene de sitter inne med etter eksperimenter gir dem uendelige muligheter. En rekke hendelser finner sted der Victor og Eli begår grusomme handlinger som følge av kreftene de er i besittelse av. Ved hjelp av en indre logikk forsøker begge å rettferdiggjøre handlingene sine, selv om de innerst inne er klar over det de gjør, er galt.

Handlingen hopper fram og tilbake i tid. Vi får møte Victor og Eli mens de fortsatt er studenter, og noen ganger hopper handlingen ti år fram i tid, der begge er erkefiender og Victor sitter inne bak lås og slå. Victor føler at det er Eli sin feil at han sitter i fengsel. Hans primære mål er å finne Eli etter å ha brutt seg ut av fengslet og ta hevn.

Dette høres kanskje ute som Spider-Man eller Batman, der du har en superhelt som skal redde verden og en ond skurk som forsøker å hindre helten i å gjøre det. Der tar du feil. Victor og Eli er antihelter. Ingen av dem kan karakteriseres som helt eller skurk. Begge er rett og slett komplekse karakterer. De er høyst intelligente, men mangler empati som følge av kreftene sine. Samtidig så tror de at de i enkelte tilfeller gjør det som er rett, selv om handlingen deres ikke kan rettferdiggjøres.

Forfatteren er helt klart dyktig med pennen. Hun klarer å få fram den psykologiske kampen karakterene har med seg selv. Dette er riktignok en roman rettet mot den voksne lesegruppe, men kan også leses av ungdommer.

Godt sagt! (1) Varsle Svar

Sist sett

Tine SundalTurid KjendlieAnne-Stine Ruud HusevågHarald KAmanda AKirsten LundPär J ThorssonIngunn SFrank Rosendahl SlettebakkenCathrine PedersenEivind  VaksvikLilleviBerit RTanteMamieElin SkjerengTrine Lise NormannIngebjørgrubbelBertyHilde Merete GjessingPiippokattaJulie StensethTralteMads Leonard HolvikMcHempettFrode TangenBjørg Marit TinholtDemeterKristineAnette SAnette Christin MjøsVigdis VoldNorahVannflaskeIngvild SJohn LarsenAneedgeofawordEgil StangelandInger-Lise