Hva mener du med å abonnere for å følge med?
Roe det litt
No vil eg roe det litt
ankre opp ein stad nære land.
Berre sjå meg rundt omkring
utan å vise kva eg kan.
Slettes ikke prestere noko
slik eg har gjort no i lang tid.
Rett og slett på ein enkel måte
berre ta meg litt fri.
Trond Rudsli
Gresset er grønt der hvor man er, hvis man bare husker å vanne det.
– Masja Dessau, (1955 - ) dansk skuespiller, psykolog
Neida, her inne respekterer vi hverandres valg av litteratur :)
Jeg sovner ikke, men ellers har jeg det samme problemet som deg. Da jeg har lyst til å lese mange av de gamle klassikerne, og da gjerne på engelsk, har jeg funnet ut at både tekst og lyd, gjør det lettere å konsentrere seg. Amazon og Kindle har nylig synkronisert teksten og lyden, så jeg ikke en gang behøver å bla om, det gjøres automatisk. Og lese og høre samtidig kan jeg gjøre nesten gratis :)
Nei, dessverre, flere har etterlyst akkurat det. Et tips kan være å lage lister over bøker. Du finner valget på profilen din og lista behøver du ikke publisere, og der kan du notere alt du ønsker. Jeg har selv flere lister som jeg holder såkalt "uferdige", det betyr at de ikke dukker opp på nettsiden, og er dermed helt privat :) Bare spør hvis det er noe du lurer på.
Hvis du går inn og ser gjennom lydbøkene jeg har lagt inn, så kan jeg fortelle at jeg har fått kjøpt de på amazon sammen med e-bøker for mellom 1 og 3 dollar for e-bok+lydbok. Jeg abbonerte på audible, kostet ingenting den første måneden, ingen bindingstid. Når jeg kjøpte e-bøkene som var gratis, fikk jeg samtidig tilbud om å kjøpe lydbøkene til mellom 1 og 3 dollar. Kvaliteten på lydbøkene er god, den opprinnelige prisen er atskillig høyere. Jeg liker å både lese og høre engelske bøker, det gir meg en større forståelse, enn om jeg bare har teksten foran meg.
Jeg forstår det nå, men jeg forstår allikevel ikke hvorfor du skriver dine egne notater i feltet for bokomtaler.
Dette skal være en bokomtale og jeg skjønner ikke engang hva du prøver å si.
Mårbacka-trilogien har jeg akkurat fått i posten, gleder meg til den :)
Jeg føler så absolutt med deg både når det gjelder hodepine og synsforstyrrelser, sistnevnte er fryktelig ubehagelig og setter en fullstendig ut av spill. De to siste gangene jeg opplevde zikzakmønster/flash i synsfeltet bestemte jeg meg for å godta det, og så ignorerte jeg det så godt det lot seg gjøre. Opplevde at det gikk litt fortere over da, men gud hvor ekkelt det er mens det står på. Jeg kan bare snakke for meg selv, men hos meg ser jeg en sammenheng med lengre tids stress og indre uro/spenninger.
Nå har jeg endelig blitt ferdig med mursteinen Utvalgte emner i katastrofefysikk av Marisha Pessl som jeg måtte lese i forbindelse med lesesirkel. Boken er etter min mening en katastrofe i seg selv, en eneste lang orgie i ord, metaforer, alle mulige og umulige referranser, i tillegg til en helt usannsynlig historie. Om det ikke er nok så er alle karakterene overflatiske og lite troverdige, slik jeg oppfatter dem. Kanskje den dårligste boka jeg noen gang har lest. Jeg avbryter ikke bøker, hvis ikke helt spesielle grunner tilsier det, men denne hadde jeg droppa med god samvittighet.
Nå gruer jeg meg litt til vi skal diskutere boka, da jeg mer enn én gang har vært den aller mest kritiske. Jeg putter for all del ikke alle i samme bås, men unge, kvinnelige amerikanske forfattere sliter jeg litt med, i hvert fall flesteparten av de jeg har lest, og det er ikke noe enkelt svar på hvorfor.
Oppussing tar en del av tiden min, men det finnes alltid rom for en bok, vet ikke helt hvilken jeg fortsetter med denne helgen, har forresten skrevet opp noen av filmtitlene du nevner, så får jeg se hva det blir til. Håper virkelig plagene dine gir seg snart :)
God helg!
Det får du dessverre ikke gjort. Vi hadde muligheten før omleggingen av bokelskere.no, men ikke nå lenger. Jeg ønsker meg den tilbake, da jeg som deg også har gjort feil når jeg har lagt inn bøker.
"They say night's beauties fade at dawn, and the children of wine are oft disowned in the morning light."
En underlig ting er livet - dette hemmelighetsfulle byggverk av en ubarmhjertig logikk uten formål. Det meste du kan håpe av det er litt viden om deg selv - en viden som kommer altfor sent - en høst av evindelig anger.
Jeg tillater meg å klage, jeg, Vibeke. Da jeg var ung/yngre elsket jeg varmen og kunne ligge i sola hele dagen. I dag er begeistringen borte, og jeg plages dessuten av ekstra støy på grunn av vidåpne vinduer. Heldigvis har vi ikke dette været så mange døgn i året, tenker jeg.
På den positive siden begraver jeg meg med stor fascinasjon og begeistring i George R. R. Martins A Game of Thrones - verden. E-boken ble lastet ned for lenge siden for et par skarve dollar, og i går begynte jeg å lese, mest fordi jeg har abbonnert på HBO Nordic og hadde lyst til å se serien med litt bakgrunnsinformasjon.
Jeg begynte å lese i går formiddag og klarte ikke stoppe før klokka var 23. På forhånd hadde jeg bestemt meg for å se de første episodene på TV. Greit nok, tenker jeg, men foreløpig liker jeg boka bedre. Tatt i betraktning min alder og preferanser hadde jeg aldri drømt om at jeg skulle bli så fascinert og overvelda. G. R. R. Martin skriver virkelig godt og underholdende, og jeg er glad for at jeg tok sjansen på å lese den på engelsk, da norske oversettelser mer enn én gang har ødelagt en bok for meg. Gleder meg til fortsettelsen og håper serien ikke avviker for mye fra bøkene.
Ved siden av forsøker jeg å komme meg igjennom en murstein på 655 sider som skal diskuteres på bibliotekets lesesirkel i begynnelsen av august. Boken er Utvalgte emner i katastrofefysikk av Marisha Pessl, og jeg sliter virkelig, mer enn jeg kan huske å ha gjort. Etter min mening er språket oppblåst, vet ikke om det går ann å si det, men jeg tar sjansen. De litterære virkemidlene hun bruker er ekstremt overdrevne; litterære referranser nesten i annenhver setning. Utstrakt bruk av store bokstaver og metaforer, men mest av alt, jeg tror ikke på verken historien eller karakterene.
En riktig god helg :)
it is one thing to be clever and another to be wise.
I am surrounded by flatterers and fools. It can drive a man to madness, Ned. Half of them don't dare tell me the truth, and the other half can't find it.
Some old wounds never truly heal, and bleed again at the slightest word.
“Where is human nature so weak as in the bookstore?”
― Henry Ward Beecher
“Books are the plane, and the train, and the road. They are the destination, and the journey. They are home.”
― Anna Quindlen, How Reading Changed My Life.