Å lese er ikke en flukt
inn i noe som ikke finnes,
men en vandring inn i noe
som ikke fantes,
men som etterpå finnes.

Jan Kjærstad

Godt sagt! (14) Varsle Svar

Når du er god mot andre,
er du best mot deg selv.

Benjamin Franklin

Godt sagt! (10) Varsle Svar

Den som leser,
lever tusen liv før han dør.
Den som ikke leser,
lever bare ett.

George R. R. Martin

Godt sagt! (14) Varsle Svar

"Velg dine kamper og utfordringer med omhu."

Godt sagt! (8) Varsle Svar

Å tåle mye stress er for noen et tegn på styrke, for andre et tegn på dumhet.

Godt sagt! (10) Varsle Svar

Les om Eugéne- François Vidocq. Han var en eks-kriminell som kjøpte seg fri ved å tilby sine tjenester som informant. Så suksessfull var han at han fikk etablere sitt eget sikkerhetspoliti ( Brigade de la Sûreté) i 1812, godkjent av Napoleon, hovedsakelig besatt av eks-kriminelle som ham selv.

Balzac kjente Vidocq, og har brukt han som modell for flere av sine karakterer, blant annet politisjef Bibi-Lupin alias Gondureau.

Godt sagt! (11) Varsle Svar

Faktisk følte jeg meg aldri så nær verden som når jeg var ribbet for alt, for alle. "Det var til pass til meg!" tenkte jeg ved slike anledninger.

Godt sagt! (11) Varsle Svar

Jeg har alltid vært bevisst, det har vært et problem, det har alltid hindret meg i å leve i nuet. Plutselig blir jeg pinlig klar over et eller annet, og jeg får åndenød, mister pusten, midt i en setning, midt i livet, midt i gleden.

Godt sagt! (14) Varsle Svar

Jeg spør ikke lenger "Hvem er jeg?", men "Hva er det viktigste for meg?"

Godt sagt! (11) Varsle Svar

"Men sånn er jeg da ikke," sa hun mangen gang, som om det var henne vedkommende forfatter hadde skildret i høyst egen person.

Godt sagt! (6) Varsle Svar

En gang vant hun førstepremie som romerinne på et kostymeball. I hvert fall når det gjaldt forlystelser, hyklet det lille landsens samfunnet klasseløshet, såfremt en bare var glad og munter og med på notene.

Godt sagt! (3) Varsle Svar

Det stemmer nok godt. Jeg siterer fra "France, 1800-1914: A Social History" av Roger Magraw:

"Unlike New York's 'citizen cop' or London's unarmed 'bobby', the French policeman was viewed as an agent of political repression, whether harassing student liberals in the 1820s or spying on labour movement. Experience of Bonapartist repression gave middle-class Republicans cause to mistrust the police. French police, claimed Balzac, 'are, in political matters, as partial as the Inquisition.'"

Godt sagt! (8) Varsle Svar

Overalt ligger tid strødd

Dagen struper
forsinkede trekkfugler
Vrir hodene
en frostnatt fram

Rypene strever med
vinterdrakten
snur
ryggen til
ber
reven
hjelpe med kneppingen

Forfatter: Torgeir Rebolledo Pedersen
Utgitt: Fra samlingen «Landskapets hengsler», Oktober 1988

Godt sagt! (5) Varsle Svar

Illustrasjoner knyttet til boken og mer stoff om Far Goriot og Balzac for de som ikke har gått helt lei.

Godt sagt! (10) Varsle Svar

Denne karakteranalysen av Vautrin synes jeg er beskrivende.

Godt sagt! (9) Varsle Svar

Den du nevner av Thomas Hardy fra 2014 har ingen lagt inn foreløpig, men en del bøker legges inn av oss bokelskere og dersom ISBN-nummeret er lagt inn kan boken finnes ved å søke på nummeret. Det var det jeg mente.

Godt sagt! (0) Varsle Svar

Hva med at det ikke går å laste opp omslagsbilder lenger. Det har vel ingenting med bokdatabasen å gjøre. Kan du være så snill å se på det? For noen dager siden gikk det fint. Flere enn jeg som opplever det.

Godt sagt! (1) Varsle Svar

Jeg får heller ikke lastet opp omslagsbilde lenger på en bok jeg la inn i dag. Det gikk fint for tre dager siden. Kjedelig, håper det retter seg fort.

Ellers er det et godt råd for alle å søke på ISBN-nummeret i stedet for tittelen. Muligheten er der for at en annen allerede har lagt inn boken. Samme utgave av "Innsirkling 3" er for eksempel lagt inn av 12 forskjellige personer. Det kunne vært unngått hvis folk hadde søkt på ISBN-nummeret.

Godt sagt! (4) Varsle Svar

TIDEN

vinden bærer fuglene
kaster bjørkeløv i ring
sirkler meg inn
hvisker om tid
der ingen tid finnes

Forfatter: Hege Siri
Utgitt: Gjengitt med tillatelse fra forfatteren.

Godt sagt! (7) Varsle Svar

Jeg greide ikke helt å slippe taket i den siste setningen i kapittel 2:

"De stanser opp foran porten og studerer detaljene."

Ikke fikk jeg noen av de andre oversettelsene til å henge på greip heller. Trygve Norum er kanskje nærmest.

Jeg er nesten 100 prosent sikker på at den siste setningen inneholder et gammelt uttrykk fra teaterverdenen: Du finner link her til lingvist Agnés Perrions forklaring angående "les bagatelles de la porte."

Uttrykket ble opprinnelig brukt for å lokke til seg tilskuere til de omreisendes skuespill og ble plassert på veggen/døra som en slags "teaser." Deretter tok det en mer erotisk form, og i følge Agnés Perrion, som både har skrevet ordbøker fra teaterverdenen og en mer erotisk utgave, er "la porte" eller døra en metafor for kvinnen og uttrykket kan oversettes med "forspill."

Den belgiske kunsteren Félicien Rops (1833-1898) illusterer dette godt i sin erotiske tegning kalt Les bagatelles de la porte.

Ordboka til Agnes Perrion Les bagatelles de la porte ligger på amazon.com og kan lastes ned, for de som kan fransk.

Er jeg inne på noe?

I et forord til den engelske utgaven "Father Goriot", kan jeg lese at Balzac ble beskyldt av datidens kritikere for å være noe vulgær.

Hvis jeg forsiktig skal prøve meg på en oversettelse, så blir det noe sånt : "De er fortsatt bare et barn. De holder dem til forspillet." Eller kanskje "De stanser ved forspillet." Trygve Norum har oversatt det med: "De nøyer dem med litt kurtise ved porten."

Godt sagt! (10) Varsle Svar

Sist sett

Anne Berit GrønbechKirsten LundTor Arne DahlHanneMads Leonard HolvikMcHempettIngvild SAlice NordliPiippokattaNorahChristofferBeathe SolbergBeaKareteIngunn SVannflaskePernille GrimelandOleL. SeljeliKnutMRisRosOgKlagingTone HellinoronilleCathrine PedersenTorill RevheimDemeterAnn Helen EMarit FagernesAlexandra Maria Gressum-KemppiHeidiEivind  VaksvikTove Obrestad WøienLena Risvik PaulsenmarvikkisKjell F TislevollHelena EBeate KristinWenche VargasMarianneNEster S