Å lese litteratur

av (forfatter).

Gyldendal akademisk 2006 Heftet

Gjennomsnittlig terningkast: 4.00 (10 terningkast.)

63 bokelskere følger dette verket.

Kjøp boken hos

Kjøp boka hos norli.no! Kjøp boka hos Akademika Kjøp boka hos ark.no

Siw Thorbjørnsens eksemplar av Å lese litteratur

Lesetilstand

Har lest denne

Hylle

Sosiologi

Lesedato

Ingen lesedato

Favoritt

Ingen favoritt

Terningkast

Ingen terningkast

Min omtale

Ingen omtale


Omtale fra Den Norske Bokdatabasen

Innføringsbok i litteraturvitenskap, med hovedvekt på analysen av skjønnlitterære tekster. Boken er ment å skulle være til hjelp når en bearbeider leseropplevelser slik at de gir større forståelse og kanskje innsikt. Med sin vekt på leserens rolle forsøker den også å gi rom for den umiddelbare, ofte bortimot uforklarlige opplevelse som en roman, et dikt eller et drama kan gi.

Omtale fra forlaget

Hvorfor leser vi? Hvordan påvirkes lesningen av våre egne behov og ønsker? Hvorfor er lesere uenige om betydningen av det de leser? "Å lese litteratur" er en innførimgsbok i hvordan leseropplevelser kan bearbeides og utvikles. Det legges stor vekt på å forklare de grunnleggende måtene å oppfatte og forstå litteratur på.

Bokdetaljer

Forlag Gyldendal akademisk

Utgivelsesår 2006

Format Heftet

ISBN13 9788205354012

EAN 9788205354012

Språk Norsk bokmål

Sider 185

Utgave 2

Finn boka på biblioteket

Du kan velge et fast favorittbibliotek under innstillinger.

Finner du ikke ditt favorittbibliotek på lista? Send oss e-post til admin@bokelskere.no med navn på biblioteket og fylket det ligger i. Kanskje vi kan legge det til!


Bokelskeres terningkastfordeling

2 1 3 3 1 0

Bokomtaler

Uff, jeg må slutte å lese innføringsbøker om litteratur! Hvorfor holder jeg fortsatt på med sånt når jeg allerede har studert det? Hmm. Jeg tror fremdeles jeg den dag i dag er usikker på om jeg har forstått alt det grunnleggende godt nok, og så har jeg lært at det er lurt å repetere. Sånn i tilfelle. Men nå må jeg gi meg. Dette blir altfor kort og overflatisk for min del, og jeg skulle ønske at forfatteren gikk enda mer i dybden på hvert tema. Selv om det er en innføringsbok. Ja, det er veldig greit og fint forklart, og vet man lite om litteraturteori, er det nok mye nyttig å lese her. For all del. Men det er jo ganske korte kapitler, så spørsmålet er om forfatteren burde gått LITT mer i dybden uansett. Det er jo så mye som mangler.

Eller så er jeg litt arrogant. Det kan også hende.

Betyr det at jeg må lese enda flere innføringsbøker, da? Sukk.

Godt sagt! (6) Varsle Svar

Skriv en omtale Se alle omtaler av verket

Diskusjoner om boka

Ingen diskusjoner ennå.

Start en diskusjon om verket Se alle diskusjoner om verket

Sitater fra dette verket

Ingen sitater ennå.


Legg inn et nytt sitat Se alle sitater fra verket

Lister som inneholder dette verket

litteraturteori, analyse etc.


Godt sagt! (6) Varsle Svar

Her kommer jeg til å samle bøker som jeg har lest og som jeg skal lese, og som (som jeg tror) er relevante for skolebibliotekarbeidet. Lista skal fungere som en referanseliste/huskeliste og forhåpentligvis gjøre mitt fundament som skolebibliotekar enda mer solid.

Boktips mottas med takknemmelighet!


Godt sagt! (0) Varsle Svar

Du vil kanskje også like

  • "Barnelitteratur - sjangrar og teksttypar" av Ingeborg Mjør
  • "Hva er litteraturvitenskap - en kort introduksjon" av Erik Bjerck Hagen
  • "Kvinner, lesning og fascinasjon - "bestselgere" i bibliotek og kiosk" av Cecilie Naper
  • "Bok-Norge - en litteratursosiologisk oversikt" av Trond Andreassen
  • "Essensielt - litteraturens og filmens klassikere" av Ane Farsethås
  • "Norsk barnelitteraturhistorie" av Tone Birkeland
  • "Norsk litterær kanon" av Stig Sæterbakken
  • "Litteraturvitenskapelig leksikon" av Jakob Lothe
  • "Norsk litteraturhistorie" av Per Thomas Andersen
  • "Den norske litterære kanon - 1700-1900" av Erik Bjerck Hagen
  • "Stille stemmer - indre bilder - om lesningens velsignelser, farer og fryd" av Inge Eidsvåg
  • "Lyrikkens liv - innføring i diktlesning" av Christian Janss
Alle bokanbefalinger for dette verket