Omtale fra forlaget
En nytenkt og funksjonell lærebok i grammatikk Denne boka beviser at det er mulig å tenke bruksnært og funksjonelt når man underviser i grammatikk. Forfatterne, som underviser i norsk på høgskolenivå, viser her at det funksjonelle perspektivet på grammatikken korresponderer godt med den didaktiske tilnærmingen lærerutdanningen benytter seg av.De fleste lærebøker i grammatikk som er på markedet i dag vektlegger hvordan språket er bygd opp og i mindre grad hva man kan bruke språket til. Både lærebøkene for grunnskolen og for lærerutdanningen er for det meste slike systemgrammatikker. Men både i L97 og rammeplanen for lærerutdanningen (98) ligger vekten på språkets funksjon, ikke på språket som system. Derfor står tekstperspektivet her sentralt og bestemmer i stor grad hva en skal arbeide med i grammatikken.
Dette er en etterlengtet grunnbok i grammatikk for lærerutdanningen. Den tradisjonelle systemgrammatikken er likevel med i boka, som redskap for språklige handlinger. Forfatterne viser hvordan de grammatiske systemkategoriene (ordklassene, bøyingsformene, setningsleddene osv.) kan anvendes i meningsfulle sammenhenger i ulike situasjoner. De viser med andre ord hvordan språksystemet kan oppfylle de ulike behovene mennesker har når de snakker eller skriver. Dernest blir det synliggjort hvordan tradisjonell grammatikk kan anvendes i ulike norskemner som muntligopplæring, lese- og skiveopplæring, norsk som andrespråk og forskjellige typer tekstskaping. Stoffet illustreres ved en mengde eksempler, tekster og ”faktabokser”. Boka inneholder også en kortfattet tradisjonell grammatikk og en omfattende stikkordliste.
Forlag Cappelen Damm akademisk
Utgivelsesår 2004
Format Heftet
ISBN13 9788202217853
EAN 9788202217853
Språk Bokmål
Sider 326
Utgave 1
Finner du ikke ditt favorittbibliotek på lista? Send oss e-post til admin@bokelskere.no med navn på biblioteket og fylket det ligger i. Kanskje vi kan legge det til!
15 bokelskere følger dette verket.
Se alle bokelskere som følger dette verket