Ingen lesedato
Ingen favoritt
Ingen omtale
Omtale fra forlaget
Birahima er tolv år idet han forlater sin mor og drar ut for å lete etter tanten i Sierra Leone. På veien verves han som barnesoldat, med egen kalasj (kalasjnikov-gevær), mat og sko. Samt hasj. Han blir nå en i flokken av små drapsmenn som styres av karismatiske ledere. Hver dag er en kamp for å overleve, og barna blir stilt overfor grusomme valg – alltid med døden til følge.
Men Allah skylder ingen noe. Og Allah metter den munn som skriker. Disse motsetningene gjentar Birahima som et mantra idet han ved hjelp av fire ordbøker skriver ned sin fortelling som i en rus, i en stil som gjenlyder av dansende rytmer og maskingeværenes knitring. Han smaker på ordene; le petit soldat og child soldier, der han vandrer fra stammekrig til stammekrig. Og åndene følger med. For om islam er den rådende religionen, er den flettet sammen med fetisjisme og åndemaning.
Les utdrag fra boken
Forlag Cappelen
Utgivelsesår 2005
Format Heftet
ISBN13 9788202245238
EAN 9788202245238
Serier Cappelens utvalgte billigbøker Pan
Språk Bokmål
Sider 187
Utgave 1
Finner du ikke ditt favorittbibliotek på lista? Send oss e-post til admin@bokelskere.no med navn på biblioteket og fylket det ligger i. Kanskje vi kan legge det til!
Sierra Leone er ikke bare et høl, det er et høl i et høl.