Ingen lesedato
Ingen favoritt
Ingen omtale
Omtale fra forlaget
For tredje og siste gang er antihelten, mennesket og (eks)-partikameraten Hilmar Iversen tilbake i norsk litteratur.
Mange frafalne kommunister på 1950-tallet ble ulykkelige og desillusjonerte mennesker. En av dem, Hilmar Iversen, som vi har fulgt i to tidligere romaner Hilmar Iversens ensomhet og Et vennskap, har nå giftet seg og bosatt seg i Fredrikstad. Han har reist fra den spanske borgerkrigen, via utrenskningene i Det Norske Kommunistiske Parti til stikkelsbærene og portvinen i småbyen. Han aksepterer tidvis at han er en mann skapt for de nære ting og den hjemlige trygghet. Men dusinvare blir Hilmar Iversen aldri!
Jan Jakob Tønseth har med trilogien om Hilmar Iversen skapt et stort portrett av et knudrete menneske og en høyst original fortelling om en nasjon som flyttet fokus fra den internasjonale arena, via partipolitikken til eneboligen med have rundt.
Anmeldelser"Utsøkt prosa fra poeten Tønseth."
Inger Bentzrud, Dagbladet
Les hele anmeldelsen her
"Alene er denne romanen en fjetrende, underfundig og utleverende bok få bør gå utenom. Sammen med de to foregående, Hilmar Iversens ensomhet og Et vennskap utgjør den et sjeldent og sterkt stykke fortellerkunst som bør bli stående som et av årtusenskiftets beste norske."
Jørgen Alnæs, Dagsavisen
Les hele anmeldelsen her
"Jo. Resignasjon og portvin er en utmerket avslutning på en sjelden trilogi i norsk bokheim."
Terje Stemland, Aftenposten
Les hele anmeldelsen her
"Gjennom et litt høystemt riksmål iblandet latinske eller tyske sentenser og med mange allusjoner til litteratur, filosofi, billedkunst, musikk og historie skapes en poetisk egentone som er slående."
Steinar Sivertsen, Stavanger Aftenblad
Les hele anmeldelsen her
"Jan Jakob Tønseth har i Resignasjon og portvin vist hvilken eminent språkkunstner han er. Stilgrepene og berettermåten er fornemme. Litteratur av klasse har dette blitt."
Finn Stenstad, Tønsberg Blad
Les hele anmeldelsen her
"Romanen er en varm og betagende fortelling om nyorientering i livet."
Kjell Eriksson, Sarpsborg Arbeiderblad
Les hele anmeldelsen her
Forlag Cappelen
Utgivelsesår 2002
Format Innbundet
ISBN13 9788202219673
EAN 9788202219673
Serie Hilmar Iversen (3)
Språk Norsk bokmål
Sider 139
Utgave 1
Finner du ikke ditt favorittbibliotek på lista? Send oss e-post til admin@bokelskere.no med navn på biblioteket og fylket det ligger i. Kanskje vi kan legge det til!
Hovedpersonen har brutt med Partiet i denne tredje boka om Hilmar Iversen, ekskommunist og veteran fra den spanske borgerkrigen. Den tidligere idealisten og aktivisten har egentlig ikke så mye å se fram til utenom ekteskapet med Signe og de nære ting i Fredrikstad og omegn. Tønseth skriver både innsiktsfullt og vittig om sin skjøre helt, men det blir vel mye resignasjon og likeså portvin på de 140 sidene. Nye lesere anbefales absolutt å begynne med første bind i trilogien: Hilmar Iversens ensomhet.
Et glass portvin og en halvliter eksport. Det er de trette menns motgift.
Sneglen . . . visste hvor den kom fra. Den visste hvem den var. Den visste hvor den skulle. Det er mer enn et menneske kan si.
Opprydning i bokhylla, alle bøkene er innbundet med omslag om ikke annet er nevnt. Prisen er 50,- pr bok. Ved sending betaler kjøper frakt i henhold til postens satser.
Kan også ta bøker i bytte, kom med forslag eller sjekk ønskelista mi.
Jeg er ikke her inne regelmessig slik at det kan lønne seg å kontakte med via her:
http://www.finn.no/finn/torget/annonse?finnkode=46560537
Skjønnlitteraturen for 2009 - Hamsun-året
Romanar av Jan Jakob Tønseth. Interessant om den spanske borgarkrigen.
Min søster anbefaler bøker. Lager en liste for å holde oversikt.