Helg med variert lese/hørestoff. 2 lydbøker; Charles Dickens "Great Expectations", som jeg storkoser meg med, og Zorba the Greek, som jeg må ta i porsjoner for ikke å bli for fort ferdig i forhold til samlesingen. På sengekanten har jeg Michel Houllebecques "Kartet og terrenget". Snurrig bok og forfatter. Har litt problemer med å skille mellom fiksjon og fakta. Det store leseprosjektet mitt er oppdatering på virkelig gamle udødelige klassikere. Vært igjennom Njål Saga, Kallevalla og Peter Dass "Nordlands Trompet". Nå er det Homer "Iliaden" sang for sang. Mann og Guder i årelang kamp på grunn av Paris` bortrøving av skjønne Helena. Deretter har jeg tenkt Odyssevs, Det Gamle testamentet (lest som en fabel) og Snorre. Litt å ta tak i denne vinteren.
Viser 3 svar.
Du verden, litt av et prosjekt du holder på med. Når det gjelder Odyssevs av Homer vil jeg anbefale Kjell Arild Pollestads oversettelse, den er veldig god. Har lest den med stor entusiasme og for meg er det «bøkenes bok». Uansett, lykke til.
Det er en oversettelse av Østbye jeg har. Oversettelsen av Pollestad er ikke så enkel å få tak i, ser det ut som. Den er på bokhylla.no, men kan bare leses i Nasj.bibli.s lokaler. Har du forresten lest En Odyssé av Daniel Mendelsohn? Synes den var interessant og lærerik.
Den skal jeg jammen prøve å få lest, virker interessant. Takk for tipset.