Og man får ingenting gratis her i livet. Alt koster. Visse ting mer enn andre, la hun sakte til.
Maren gikk ut på trammen for å se bedre. Da oppdaget hun at enden på den vakre regnbuen senket seg ned over kirkegården ute på odden. Den glitrende,fargerike regnbuen endte midt i Erlends grav! Det søkk i henne. Hun ble stående helt stiv og stirre på den utrolige regnbuen som lyste opp hele Kirkegården, midt i alt det grå og mørke. Det var et tegn, tenkte hun. Det måtte være et tegn, et budskap fra Erlend og en annen verden. En undelig ro fylte henne, og hun kjente bare varme, fred og takknemlighet. Hun sto der på trammen, løftet ansiktet mot regnbuen og kjente at tårene rant nedover ansiktet. Erlend hadde det bra!Dette var svaret på alle hennes tause, fortvilende spørsmål om hvorfor og hvordan. Dette var guds svar: Hun skulle minnes sønnen sin, men hun skulle vite at han ikke led. Han lekte med englene på Guds vakre regnbue, i et vell av farger, varme og overjordisk lys.
Du liker å søng Oda? Ja, det er det e vil. Og det er det e skal og, la hun til. Det er bestemt,det. Bestemt, smilte Maren. Kem som har bestemt ddet? Er det du? Nei, det er Gud. Gud?Korleis kan du veta at Gud har bestemt det? Fordi han sa det,vel.
Det er musikk inni meg, sa Oda. Det er allveg musikk inni meg,om e glad eller om e er trist.Slik er det berre.
Sorgen og savnet lå som en tung sten inni henne, og hun visste at der ville den bli liggende lenge. Antagelig for alltid. Men hun visste også at tiden ville lege smerten litt etter hvert, det hadde hun erfart før. Den ville legge en hinne over det åpne, blødende såret som var sjelen hennes, og med tiden ville det gro en skorpe over. Bli til et rødt,sårt arr, som alltid vil kjennes, mer merkbart noen ganger enn andre.
Men hun leste ikke opp bønnen, hun sang den!. Folk satt som fjetret. Det var en engels røst, tenkte Maren. Hvor kommer melodien fra? Det var en underlig, men vindunderlig melodiøs og sakral melodi. Langsomt gikk det opp for Maren at Oda måtte ha laget melodien selv. Funnet den inni seg.
Odas myke, klokkeklare stemme nådde til hver krok i kirkerommet. Det var forunderlig at et barn som ennå ikke hadde fylt fem år, kunne ha en slik stemme, tenkte Maren. Hun satt åndeløs og lyttet, trollbundet av stemmen hennes. Aldri hadde Oda sunget Vakrere.
Vi sakner deg, Erlend, så kjøle mykje. Du veit det, for vi var så utruleg glad i deg. Danser du med englan no?Mamma sa det, at du danser med englan. Du var så glad i blomster, så e håper at Gud har ein stor hage, og at det finnest ei stor, stor blomstereng i himmelen, der du kan gå rundt og finn ti blåklokkar, prestekrager og rødkløver. Du lika dem blomstran, du, Erlend.
Og ja, du ga Oda frå deg, men det var av omsorg og kjærlighet til ho.
E velger allveg fel menn. Det er noko gale med meg, trur e.
Om ei tid vert det litt ber. Når da? Snufset Oda. Det tar si tid, sa Trond. For nokon tar det lengre tid enn for andre. Men det vert ber, gjentok han. Etter kvart.
Mamma gret, pappa, sa Oda med tynn stemme. Det gjer vi all, når vi er lei oss, sa Trond lavt. Det er det beste vi kan gjer, det, når vi er lei oss. Det er derfor vi har tårer, av di vi skal få gråte dem når vi har det vondt inni oss.
Det er lov å vara lei seg, Oda. Ingen er glad heile tida. Men det som er bra, er at ein har nokon som kan trøste seg når ein vert så lei seg
Hun hørte skriket. Det gjallet over alt og alle, steg opp mot morgenhimmelen, og vinden bar det med seg oppover mot fjellene. Det var et urskrik – et skrik fra en mor som hadde mistet ungen sin.
Ubevisst vevde hun sin egen lidelse inn i bildet hun holdt på med. En dag stod hun der og så på det hun hadde gjort ferdig, gikk det plutselig opp for henne at det var to lidelseshistorier i en. Hennes egen lå under; i mørke, dystre farger. Hun dro lampen tettere innpå arbeidet, og med ett visste hun at dette var et mesterverk. Hun hadde aldri skapt noe slikt før.
Løgn fører aldri til noko godt,og ingen kan leva på løgn eit heilt liv. Løgna kjem allveg for ein dag.
Kan hende er det ikkje slik, men e trur nokre menneskjer er skap for kvarander. At dem hører i hop på eit forunderleg og uforklarleg vis.
Igjen opplevde hun at den ursterke viljen dypt inni henne kom henne til hjelp, den som var der og tok over når hun selv trodde at hun ikke orket mer.
Enig i at han ikke er nøytral, men syns han klarer balansere det så det ikke blir ukritisk skryt. En ting jeg liker med hans bøker er at de er lettlest samtidig som der innimellom dukker opp (for meg)helt nye ord.
Nå er jeg nok jeg litt over middels glad i historie, så en god del av dette var gammelt stoff, men alt i alt ble det en god leseropplevelse i maratonklassen.
Lykke til med serien!