Takk skal du ha! Skaffer den der i første omgang.

Godt sagt! (0) Varsle Svar

En bok har for meg alltid vært en venn,en rådgiver,en veltalende og beroligende trøster. (George Sand)
Dette er det 7elin7 som skal ha kreditt for!

Godt sagt! (5) Varsle Svar

eller "spennende"...

Godt sagt! (1) Varsle Svar

Etter å ha humret meg gjennom Pickwick-klubbens etterlatte papirer snufser jeg meg gjennom David Copperfield. Husker historien fra jeg var barn (Illustrerte klassikere, barnetimen eller hvor det nå var). Nesten enda "verre" å lese i voksen alder, med en annen forståelse for disse realitetene på 1800-tallet. Dickens skriver drivende godt!

Godt sagt! (2) Varsle Svar

Prøv: www.biblioteksvar.no
De vet svar på det meste, så kanskje de klarer denne nøtten også...

Lykke til!
Og la oss endelig høre hvordan dette går:-)

Godt sagt! (1) Varsle Svar

Jeg tror du har rett, Ellen, ang Speilen...
Å som jeg skulle ønske jeg hadde et hav av tid til disse gamle bøkene! Samler fortsatt til egen hylle og liste :-)

Godt sagt! (2) Varsle Svar
  • Hva er en klassiker? Jeg føler meg usikker på hva vi snakker om, når vi diskuterer "klassikere" (det finnes vel en definisjon, jeg kan den ikke). For meg er en klassiker en bok som appellerer til flere generasjoner, og som gir noe nytt ved flere gangers lesing. Et eksempel er Kristin Lavransdatter, et verk som ga meg vidt forskjellige opplevelser som 20-åring og som 40-åring. Med andre ord, bøker som tåler tidens tann.

  • Er klassikere tungleste? Etter min mening er dette en misforståelse! Klassikere krever kanskje litt ekstra tid og konsentrasjon, men har gjerne et godt og lettlest språk. Jeg har ikke lest så mange, men blant andre Sigrid Undset, Falkberget og Dickens skriver så det er en fryd! Jeg oppfatter f.eks. språket i bestselgeren Fatimas hånd av Ildefonso Falcones som langt mer kronglete.

  • Og nei, jeg leser ikke bøker fordi jeg av en eller annen grunn skulle føle meg forpliktet til det. Les de bøkene som gir deg noe. Men du kan få gledelige overraskelser ved å driste deg til å lese bøker du i utgangspunktet oppfatter som "tungpløyde".

  • Ps: Jeg er blant dem som har klassikere og bestselgere, barnebøker og ordbøker i favorittthyllen!

Godt sagt! (3) Varsle Svar

Det er nettopp slik jeg vil definere en klassiker! Bøker som appellerer til flere generasjoner - og gir nye opplevelser for hver gang du leser den.

Godt sagt! (1) Varsle Svar

Samme her!
Saken er vel ikke at jeg skulle ønske jeg aldri hadde lest Tatt av vinden, men om jeg tør lese den på nytt. Holder den seg?

Godt sagt! (0) Varsle Svar

Så enig!
Se under "Om litt av hvert" og let deg frem til
KjellG: Diskusjonstråd for The Posthumous Papers of The Pickwick Club. Der finner du flere synspunkter på nettopp denne boken :-)

Godt sagt! (0) Varsle Svar

Britisk humor altså - ironi, understatements og utsøkt høflig "sjikane"...
Flere synspunkter på dette!

Godt sagt! (0) Varsle Svar

Dette ser du hvis du fører pusepekeren langsomt over tittelen. Ser at også gretemor har sagt noe om dette, prøv om du får det til :-)
Primært er jeg ute etter andre bokelskeres synspunkter, gjerne i form av terningkast, helst i form av begrunnete argumenter. (Usikker på om vi snakker forbi hverandre nå, eller om jeg svarer på det du spør om :-))

Godt sagt! (1) Varsle Svar

Jeg har aldri tenkt på at terningkastene sier noe om en bok er lest eller ikke.
Noen bøker gir jeg terningkast, noen er det så lenge siden jeg har lest at jeg ikke kan gi dem en "rettferdig dom". Atter andre egner seg rett og slett ikke for den slags.

Godt sagt! (3) Varsle Svar

Flott innstilling! Gå for det du tror på :-)

Godt sagt! (0) Varsle Svar

Om du får utgitt en bok eller ikke, avhenger av flere ting. Hvor god den er selvfølgelig, men også hvor stort salgspotensiale forlaget mener den har (f.eks. vil det være lettere for en kjent person å få utgitt en bok, enn for deg og meg).

Jeg siterer fra Berit Wolls Mot til å skrive (en bok jeg sterkt anbefaler deg å lese): "Aschehougs Forlags avdeling for norsk skjønnlitteratur mottar rundt tusen manuskripter i året (2007). Rundt førti av disse blir antatt, men av dem er det bare rundt fem debutanter. Sjansene for at en debutant skal bli antatt, er med andre ord prosentvis svært lav,"

Jeg skriver ikke dette for å ta motet fra deg :-), men for å gi et lite innblikk i hvor tøff forlagsverdenen er. Du kan skrive en god bok, men likevel ha vansker med å få den utgitt. Kunsten er å stå på og ikke gi opp! Mange store forfattere er blitt refusert før de slo igjennom, eller hvis de har sendt inn manus under et "falsk" navn.

Jeg ønsker deg masse lykke til med boken din!

Godt sagt! (0) Varsle Svar

Siden jeg er bitt av Dickensbasillen og kun har David Copperfield den yngres livshistorie tilgjengelig, må jeg foregripe begivenhetene. Mitt eksemplar er fra 1929 og inneholder et ex libris: en fargetegning av en bokhylle og en gutt og en pike som leser hver sin bok, og følgende tekst:

Norske statsunderstøttede skoleboksamlinger.
Denne bok tilhører: Veierland skoleboksamling.

På første side er det skrevet med blyant og sirlig skjønnskrift:

Tung for småbarn!

Artig når bøker forteller tilleggshistorier, om enn aldri så ørsmå!

Godt sagt! (4) Varsle Svar

Jeg røper vel ikke for mye når jeg siterer fra Pickwick-klubbens siste sider:

Det er alle forfatteres og krønikeskriveres skjebne å skape imaginære venner og tape dem igjen i overensstemmelse med kunstens orden.

Ja, jeg har virkelig fått nye litterære venner. For et menasjeri Dickens skaper! Hvilke lykke å ha fått øynene opp for denne forfatteren. Rent vemodig når 850 sider nå er brakt til ende.

Er jeg helt på jordet hvis jeg antyder et snev av likhet mellom Dickens og P.G. Wodehouse, noe med humoren...?

Godt sagt! (1) Varsle Svar

He, he,
David Copperfield er faktisk den eneste Dickensboken jeg pr i dag har (foruten Pickwickpapirene da)

Godt sagt! (1) Varsle Svar

Selv om jeg stortrives med Mr. Pickwick & co (er godt i gang med bind 2), ser jeg for meg at det kan by på vansker å lese Dickens samlete etter planen... (så mye som lokker).
Hvilke av Dickens bøker anbefaler dere at jeg få med meg?

Godt sagt! (0) Varsle Svar

Og så har jeg faktisk pusset opp et gammelt skap med hyller og glassdør, der jeg samler det som er igjen av barndommens bokskatter. Det er dessverre ikke mange, men flere enn jeg trodde (liste kommer, følg med!). Noe eget ved å se dem sammen - velleste og frysete, noen har jeg fargelagt i, de fleste har jeg skrevet navnet mitt og telefonnummeret i. Jeg var tydeligvis påpasselig, så jeg ikke skulle miste dem!

Bøkene våre utfyller vår egen historie.

Godt sagt! (0) Varsle Svar

Sist sett

Morten JensenIngunnJKari ElisabethLars MæhlumIna Elisabeth Bøgh VigreReidun SvensliMaikenEster SNorahRandiGrete AastorpJulie StensethBård StøreEgil StangelandKirsten LundKristinVibekeG LMarianne  SkageMarenPiippokattaIngebjørgalpakkaIreneleserAvaSynnøve H HoelLinda NyrudMarit HåverstadKarin BergHarald KLene AndresenPer LundelmeAstrid Terese Bjorland SkjeggerudVariosalillianerNikkaAnne Berit GrønbechBookiacingar h