Skjønner hva du mener og det er derfor jeg liker Fossum så godt. Hun skriver sp godt og hun lar oss bli kjent med flere sider av personene hun skriver om personene. Det samme gjør Nesser. Så jeg er nesten sikker på at du kommer til å like hans skrivemåte også. Anbefaler deg å prøve noen av bøkene hans.
Det er også det Nesser gjør. Bare les Beretningen om Herr Roos. Et godt eksempel på akkurat det du skrev nå:)
Er fan av Unni Lindell, men må innrømme at Håkan Nesser er bedre enn både henne, og Henning Mankell (har ikke lest noe av Gunnar Staalesen). Jeg har kun lest to bøker av Nesser så langt. Kjære, Agnes! og Beretningen om Herr Roos. Jeg likte begge bøkene veldig godt og jeg har stor sans for skrivemåten hans. Han kan sammenlignes mer med Karin Fossum enn Unni Lindell siden han også har god innsikt når det gjelder mennesker. Han beskriver tankene og følelsene deres svært levende og plottene hans er veldig spennende. Så jeg anbefaler deg på det varmeste å sjekke ut hans bøker. Jeg bare gleder meg til å lese flere bøker av ham:)
Definitivt Cormac McCarthy!:)Han skriver så rått og flott.
Så bra:) Høres ut som det var de bøkene du mente:) Husker disse bøkene godt jeg også, i hvert fall den lille samlingen som jeg har. Syns disse bokcoverne er herlige.
Gled deg til Vindens Skygge. Den er fantastisk. Leste den i 2008, men husker den like godt den dag i dag. Anbefales på det varmeste:)
eller det er ikke akkurat bokserie siden de ikke har noe med hverandre å gjøre, men kom ikke på noe annet ord i farta så det ble et feil ordvalg. Beklager den.
Det er en fristende bokserie. Tro meg. Vet ikke hvor mange jeg har av de bøkene (de er i et annet rom og jeg orker ikke å se etter akkurat nå:) men hvar vel rundt 6-10 stykker. Jeg kjøpte altfor få. Husker jeg pleide å se etter disse bøkene i matbutikkene, og kjøpte noen av disse bøkene hver gang jeg hadde anledning og ble skuffet da de ikke ble utgitt mer. Skulle ønske noen kunne gi dem ut på nytt. Sånn en gang i måneden opplegg. Det hadde vært kjekt:)
Er det Casino Grøssere du mener? Jeg har noen av de bøkene. De har sånn rundt hull som viste litt av bildet inni boka. Tror kanskje er de du mener, men er ikke helt sikker.
Slott høres bra ut. Jeg kunne godt ha tenkt meg å bo i et gotisk slott. Et veldig mørkt et med rustninger og sverd og slike ting. Mørke ganger hvor det knirker og knaker. Gjerne et hjemsøkt slott med spøkelser/poltergeister som kan organisere biblioteket mitt for meg. Det hadde også vært flott med en stige for å nå de øverste hyllene. Og ja, ingen bibliotek er komplett uten en gigantisk peis og gode lenestoler som står like ved. Jeg elsker gotiske slotter. Det er mørkt og mystisk. Vil ha litt som i stilen til Nidarosdomen. Der er det helt fantastisk, bare at jeg ville ha hatt det hakket mørkere:)
Det kan ikke ha vært inspirerende film :)Fort glemt er aldri et godt tegn:)
Enig. Den bokserien er magisk. Passer til både gutter og jenter uansett alder. Har litt lyst til å se filmen som er basert på disse bøkene, men har dessverre hørt bare negative kommentarer til den:(
Det er jo ikke bare Brenners karisma jeg snakker om. Han var jo god til å beskrive bøkene og komme i god kontakt med forfatterne også. God kommunikasjon, noe jeg syns den nye programlederen mangler litt.
Det var jo selvfølgelig ikke bare pga Brenner at jeg så Bokprogrammet. Det er jo tross alt bøkene og forfatterne. Få gode lesetips - det er derfor jeg ser på programmet. Men grunnen til at jeg liker Brenner mer som programleder for Bokprogrammet enn den nye, er fordi jeg syns han var så god til å kommunisere med folk, både med forfatterne og follk han intervjuet tilfeldig på gata. Nå syns jeg det er mer nølende alt sammen og for lite fart.
Mm...hun har litt av en utfordring:)
Endte opp med den siden jeg er svak for hjemsøkte slott og hus. Ser flere har foreslått lignende bøker (som jeg også skal lese i løpet av livet), og tanken på at den regnes for å være en av de første gotiske bøkene gjorde meg også litt ekstra nysgjerrig. Det er morsomt å følge med på utviklingen av diverse sjangre :) Så tusen takk igjen:) Må visst ha vært en grøssende forelesning:)
Takker for alle som ga meg gode tips. Endte opp med å bestille boka The castle of Otranto. Men alle bokforlsagene deres er notert, så jeg tror det kommer til å bli en grøssende lesetid for meg fremover:) Så takk igjen for alle forslag:)
Hei hei. Bestilte The Caste of Otranto før helga en gang og fikk vite i mailen i dag at den nå er sent. Nå spørs det om jeg klarer å vente helt til Halloweendagen, altså 31 oktober. Det er jo en stund å vente. Men jeg får prøve så godt jeg kan å vente til da. Ville bare takke for tipset :)
Det er bedre å prøve enn å ikke gjøre noe. Da har vi i allefall gjort et forsøk:)
Forskjellig smak og behag vet du. Det gjør verden mer interessant :) Jeg ser jo det nye Bokprogrammet jeg også, i håp om å få skikkelig gode boktips, men må si at Brenner hadde mer driv i programmet enn hun som er programleder nå.