Har ikke lest boka ennå så jeg kan ikke se den:) Først bok - så film:)
Neste jubileumsår virker temmelig lenge gitt:) Men hittil får jeg sikkert satse på den kjedelige blåutgaven da, slik at jeg i det minste har dem og at de er tilgjengelige, og forhåpentligvis kjøpe neste gang serien kommer ut (om det kommer ut igjen) og kjøpe den også om det har mer spennede/finere omslag:) For av og til føles det ut som om jeg er den eneste som ikke har lest den serien når først noen nevner Isfolket:) Jeg var ung og kunne ikke lese da romanserien kom ut den første gangen:)
Takk skal du ha, men de kunne ha trykt nytt opplag av Isfolket i slengen siden det hender at de trykker andre bokserier. Jeg mener, spesielt siden Sandemo er romanseriens mor, så bør jo Isfolket kom ut igjen på nytt:) Så en dokumentar om Sandemo på nrk1 for en liten stund siden og da viste hun at hun fikk mange eksemplarer, forskjellige eksemplarer av Isfolket veldig ofte. Jeg får skrive et brev til henne og spørre henne om hun kan gi meg en av dem hihi....Jeg mener, hva skal hun med alle sammen?:)-
Gratulere med dagen. Jeg har lengtet etter en slik nettside i flere år, og jeg skammer meg av å innrømme at jeg ikke oppdaget bokelskere.no tilfeldig i februar. Men, men...bedre sent enn aldri:) Håper bokelskere.no vil eksistere i lang tid fremover. Mye bedre enn facebook:)
Ja, den gir en fantastisk grøssende stemning. Alt i alt er det tre cder, men jeg har hørt på alle opptil flere ganger og er redd de begynner å bli utslitte snart:) Hørte den først på radio da den ble valgt ut som påskekrim av Radioteateret for noen år siden, og da den kom ut på cd bare måtte jeg ha den. Det er en fryd å høre på.
Har også veldig lyst på Døde menn går i land selv om jeg ikke har hørt noe smakebit av den ennå, men regner med at den kanskje er minst like bra?:)
Har du hørt Radioteaterets versjon av De dødes tjern? Har lest boka mange ganger, som jeg aldri blir lei av og må også innrømme at Radioteaterets versjon lever virkelig opp til boka. Har du ikke hørt den dramatiseringen, anbefaler jeg den virkelig. Elsker lydeffektene på den versjonen, og det er virkelig en av de beste dramatiserigene av Radioteateret jeg har hørt. Radioteateret gjør det mer fengslende enn vanlige lydbøker. For som du sier blir det jo mer å høre på. Lydeffekter, forskjellige stemmer og det beste av alt, de leser ikke opp ord etter ord slik at man sovner av kjedsomhet:)- Syns det er mer spenning i det opplegget.
"Artig og interessant å lese, men skremmende å tenke på at nesten alt en gjør avgjøres av terningkast." Det er nettopp det som er så interessant med den boka. Å la noe annet styre skjebnen vår syns jeg ikke er ansvarsløst, men en person som har guts. Det er jo en måte å gjøre det på hvis man lever et trøtt liv, eller vil gjøre noe for å bryte med vanlige rutiner. Sånn sett syns jeg ikke det er så dumt (så lenge det ikke er så veldig drastiske valg da, selvfølgelig.) Men det er jo opp til hver enkelt hvordan man betrakter ting på. Selv om dere, du og Karina J. Larsen er enige, så trenger ikke jeg å være det. Syns det er interessant at folk har forskjellige oppfatninger/meninger, ellers har det vært en temmelig kjedelig verden.
Helt klart The Dice Man. Hvordan ville livet vårt ha sett ut om vi la skjebnen vår i en eneste terning? Ville livet vårt ha vært annerledes, og i så fall, på hvilken måte? Aldri i verden om jeg ville ha latt en terning styre livet mitt. Så modig er jeg dessverre ikke. Men morsomt å tenke, enn hvis?...
Jeg prøver så godt jeg kan å se filmer etter å ha lest bøkene så lenge jeg vet at filmen er basert på en bok på forhånd. Det er ikke alltid jeg vet det siden det er så mange filmer som er baserte på både kjente og ukjente bøker. Men jeg er som deg. Bok først - film etterpå:) Det blir så bakvendtland i den motsatte rekkefølgen.
Hei, og tusen takk for tips, men det ser visst ut til at jeg kommer til å satse på blåutgaven (25årsjubileumspakken bøkene 11-47) fra Schibsted Forlag likevel en eller annen, siden det virker veldig vannskelig å få tak i disse eksemplarene ellers. Har ikke noe i mot å lese på svensk eller dansk, men vil helst ha disse utgavene på norsk, (eller engelsk. Men takk for at du gjorde noen undersøkelser for meg:) Det var kjempesnilt av deg:)
Da skal jeg se den. Har lenge tenkt på det:) Kommer garantert til å ta meg en tur til Platekompaniet i neste uke og skaffe meg den. Har jo sett traileren som ser lovende, men har alltid vært skeptisk til filmer som er baserte på bøker. Men jeg skal prøve å legge den skeptisismen til side:)
Viggo Mortensen er jo stort sett med i bra filmer, så det er jo et håp. Så jeg skal få tak i blu-ray utgaven, og bare krysse fingrene og håpe at filmen er så lik boka som mulig:)
Hehe, takk for tips, men jeg tror jeg får heller ta sjansen på blåutgaven en gang, som plutselig hørtes mye billigere ut likevel. 2000-2500 kr er litt drøyt for en bokserie:) Men takk for nok en undersøkelse du har gjort for meg. Jeg vet hvem jeg skal spørre om jeg lurer på noe neste gang:) Setter stor pris på det:)
Boka er uforglemmelig, men jeg er skeptisk til filmen (redd for å ha for høye forvetninger), men jeg kommer definitivt til å se den en dag. Men boka var brutal og fantastisk:)
Det eneste jeg beklager, er at jeg aldri vil få tid til å lese alle de bøkene jeg har lyst på. Françoise Sagan
Hei, Sagaen om Isfolket er en bokserie som består av 47 bøker skrevet av Margit Sandemo. Jeg har kun lest 7 av disse bøkene, og de var veldig bra. Fengende med andre ord. Her er et lite forsmak. Fant en liten youtube - link om den første boka i serien "Trolldom" som vil fortelle deg litt mer om bokserien. NB. Videoen er på svensk. Håper det går bra:) Her er linken: http://www.youtube.com/watch?v=bCQMm_Ypt9Y&p=AB806BF81DD98A17&playnext=1&index=1
Tusen takk for tips, jeg får undersøke saken, ellers får jeg ønske meg bøkene (resten av blåutgaven) i julegave om det er mulig:) Sjekket ut Wangsmo Antikvariat, men der hadde dessverre ingen bøker av Margit Sandemo. Skulle ønske at et nytt opplagg med bilde utenpå av Sagaen om Isfolket kunne komme ut. Det ville sikkert glede både gamle og nye lesere:)Syns det er kjedelig med bare navn og tittel på bøkene. Minner meg på gamle bøker som var røde, brune, osv, med bare navn og forfatter. Jeg vil gjerne ha bilde/illustrasjonsomslag på bøker. Det gjør meg mer nysgjerrig. Finere er det også:)
Lenge har jeg tenkt på å lese Sagaen om Isfolket. Så en dokumentar om den bokserien for en stund siden og fikk skikkelig lyst til å lese. Jeg har de ti første bøkene som jeg bestilte for noen år siden og kom meg til bok nummer sju. Hvorfor jeg stoppet, vet jeg ikke. Sikekrt fordi jeg hadde for mye å gjøre på skolen da og etc, og på et eller annet vis fikk jeg meg ikke til å fortsette.
Men nå har jeg lyst til å prøve. De ti bøkene jeg bestilte en gang var fra Schibsted Forlag, en jubileumsutgave. Hvis jeg skulle bestille resten av bøkene fra nummer 11 - 47, ville prisen bli 699,-. Det syns jeg er litt dyrt. Dette er da snakk om 25 års jubielumsutagaven. Siden jeg allerede har de ti første bøkene fra den utgaven, burde jeg jo egentlig ha kjøpt de andre også, men jeg vil helst ha andre utgaver, men hvor får jeg tak i det? Fins noen av dem Innbundet? Og finnes det fortsatt pocketbøker der ute med motiver på? Hva som helst. For jeg syns 25års jubileumsutgaven er litt tam. Jeg liker blåfargen, men fins det andre utgaver i dag som muligens går an å få tak i, så tar jeg imot alle tips. Det ville ha vært artig å begynne på den bokserien igjen, og lese hele serien. Det er tross alt en klassiker:) Såpass har jeg fått med meg:)
Elsket lydbøker før i tiden, eller Disneykassetter da for å si det sånn. Hver gang jeg fikk kjøpe meg en ble jeg skikkelig opprømt. Da var det bestandig med et hefte med tekst og illustrasjoner. Mens man hørte på kassetten skulle man følge teksten i boka og hver gang jeg hørte et lite bing lyd, betydde det at jeg skulle bla om til neste side. På den måten ble jeg flinkere til å lese og skrive. Det var en fin måte å oppleve kjente fortellinger på.
Men nå som jeg er voksen så føler jeg at lydbøker er ikke helt for meg. Jeg har prøvd opp til flere, men får som oftest skrekken allerede når jeg ser hvor mange cder lydboka består av. Dessuten syns jeg at av og til så blir jeg bare ikke engasjert til å lytte skikkelig og faller av. Jeg blir svært døsig av å lytte til fortellerstemmer.
Men jeg liker en annen type form for lydbok og det er Radioteateret. Det syns jeg er mer spennende og det fanger interessen min. De lager sin egen versjon ut av boka istedet for å lese rett frem. Det syns jeg er flott. Derfor elsker jeg lørdager. Bruker ofte å høre på Radioteateret da og er det noen jeg vil høre om igjen, eller et stykke jeg gikk glipp av, kjøper jeg dem. Radioteateret gir en helt annen stemning og en atmosfære. Da er det vanskelig å kjede seg:)
Jo, jeg innrømmer at den outro musikken var kul. Og takk for at du fortalte meg hvem som har den laget musikken for nå kan jeg skaffe den selv:) Men enn om innholdet av bokprogrammet hadde vært like kult som den musikken da? Det hadde vært en fin kombinasjon:)