No matter how many
mistakes you make or
how slow you progress,
you are still way ahead of
everyone who isn't trying.
-Tony Robbins
In matter of grave importance, style, not sincerity is the vital thing.
All women become like their mothers. That is their tragedy. No man does. That's his.
Den trilogien til Ken Follett er det delte meninger om, har jeg fått med meg. Jeg har de to første og har planer om å lese de, men når jeg har så mange å velge mellom, så er det lettere å gripe til en tynnere bok.
Jeg har "Guds barmhjertighet" og flere andre av Ekman i hylla, men jeg har utsatt å skaffe meg de to neste i trilogien. "Hendelser ved vann" falt ikke i smak hos meg, og har gjort meg litt usikker på forfatteren. Håper ikke det vedvarer.
"Veien" har jeg i hylla på både norsk og engelsk. Ser frem til den :)
Det begynner å bli en stund siden jeg leste en ordentlig god bok, men Kravløs ulykke av Peter Handke berørte meg, og Odd Thomas av Dean Koontz koste jeg med.
På den andre siden ble jeg skikkelig skuffet over Korset, den 3. boka i Sigrid Undsets "Kristin Lavransdatter. Romanen kunne etter min mening ha vært atskillig kortere. Mot slutten av trilogien virket det på meg, som forfatteren selv hadde mistet inspirasjon og interesse.
lange, stille dager. Det blir kaldere.
"Før jeg brenner ned" av Gaute Heivoll.
Jeg har akkurat begynt på Før jeg brenner ned av Gaute Heivoll, og for en forrykende start på boken. Aldri har jeg lest om en redselsfull brann, beskrevet så vakkert som Heivoll gjør her på de første sidene. Dette lover godt :)
God helg!
På adlibris/mondo kan du laste ned boka på svensk til 62,-
Du er velkommen til å legge ut dikt du finner fra bøker, nettet eller kanskje egne dikt. Husk å skriver dikterens og bokens navn under diktet.
Det er frost i nettet
på tørkesnora
en sommerfugl
glemte å se seg for
nå er hun kledd
i rimkåpe
med isdråpesko på beina
edderkoppen sitter mellom
bark og ved
glaner ut
på fangsten
i fryseren
Forfatter: Siw Christiansen
Kvifor blunkar stjernene -
trur du dei får sova?
Støtt når mørkret legg sin veng
kringom tun og stova,
sprett dei fram på himmelblå,
speglar seg i el og å
vaker heile natta.
Trøytte blir dei vel til slutt
av å leike sisten.
Ynskjer helst å gå til ro
utpå morgonkvisten.
Men når morgonsola sprett
kan vel stjernene gå rett
heim til seg - og sova?
Nei, min ven, stig sola her,
annan stad ho glader.
Da står stjerneflokken der,
blunkar andre stader.
Står på himmelkvelven stor,
lyser for ein liten bror,
for ei lita syster.
Forfatter: Jan-Magnus Bruheim
Frå Grashoppa og andre barnerim, 1966
Jeg føler meg bortkommen. Virkelig bortkommen. Det kommer til å skje noe forferdelig. Jeg kjenner det på meg. Men jeg vet ikke hva jeg skal gjøre. Jeg har ingen som helst anelse om hva jeg burde gjøre. Er det klart? Jeg vet ikke engang hva jeg skal gjøre når jeg har avsluttet denne samtalen.
Jeg lurer ofte på om ikke hjertet er som en dyp brønn. Ingen vet hva som skjuler seg der nede. Man må bruke det som innimellom flyter opp til å gjette.
Fra nå av vil jeg at novellene mine skal være annerledes, tenkte Junpei. Jeg har lyst til å skrive om folk som venter på at natten skal ta slutt, som lengter etter lyset slik at de kan holde om den de elsker; om folk som drømmer og som venter. Det vil jeg skrive om.
Jeg følte det som om jeg var blitt en del av en dårlig skrevet roman, at noen gikk i rette med meg for at jeg var helt urealistisk, Og kanskje var det sant.
Det eneste du kan gjøre foreløpig, er å vente. Du kan ikke ha det lett, men alt har sin tid. Det er som flo og fjære. Ingen kan gjøre noe for å forandre dem. Når det er en tid for å vente, må du vente.
I den forstand tror jeg han kan ha alvorlige psykiske problemer. Nå har vi jo alle psykiske problemer i en viss utstrekning, men han er verre stilt enn du og jeg. Hans problemer stikker dypere og er mer hardnakkede
Når du skal opp, finn det høyeste tårnet og klyv til topps. Når du skal ned, finn den dypeste brønnen og gå til bunns. Når det ikke er noen strøm, hold deg i ro … Bare pass opp for vann. En gang i fremtiden kunne denne unge mannen få det fryktelig vondt på grunn av vann. Vann som ikke er der det skulle være.