Georg Johannesen er nok mest kjent for sin skarpe retorikk. Han var professor,underviste i faget og har utgitt flere bøker om emnet. Etter hans død er det utgitt en bok med sitater av ham, noe som i og for seg er fornøyelig, siden Johannesen selv "foraktet" sitater og de som tok dem i bruk.
Haldis Moren Vesaas er den ene, mens Annemarta Brett Borgen er den andre. Johannesen mente at Haldis Moren Vesaas sammen med Randi Bratteli fornyet den norske memoarlitteraturen, som siden 1850 årene var" en kvinnelitteratur,skrevet av fornøyde og fornøyelige prestedøtre og prestefruer, med Camilla Collett, født Wergeland, som surt, strilsk og depressivt unntak".
Randi Bratteli havnet Johannesens gruppe - "Statsministerfruer" - sammen med Werna Gerhardsen.
Fra "Litteraturens Norske Nullpunkt" av Georg Johannesen.
Virginia Woolf.
Jeg savner et sted hvor vi kan krysse av for uønsket/ønsket reklame eller ikke - i tillegg til en forsikring om at e-mailadr. min ikke vil bli videresolgt/misbrukt.
Det koster selvfølgelig å drive dette stedet, men for min egen del betaler jeg heller noen kroner til bokelskerne.no istedet for "å bli solgt" til Libris eller andre.
Ingen spørsmålstegn behøves her!
Hvem er ifølge Georg Johannesen - "høvdingenker"?
Kjente moralske fortellinger fra den greske antikken.
Hvilken bok er dette?
Jeg har fått med meg at Heitmann er libris-ansatt, men denne typen "reklame" i en diskusjonstråd, gir meg en følelse av å være på libris sine hjemmesider istedet for bokelskere.no. Angående forfattere som prøver å"selge" seg selv, er jeg enig med gretemor i hennes svar til deg.
Vi nok enige her.
Jeg "anklaget" ikke Heitmann for å seile under falsk flagg, men jeg reagrte på kommersiell salgsannonse i en "ikkekommersiell" diskusjonstråd.
Det var tråden reklamen var postet i som vakte min reaksjon.
Jeg reagerer litt på en ansatt i Libris/Norli reklamerer/"roper" i et diskusjonsforum (som ikke er kommersielt) at Mammutsalgets forhåndssalg er i gang, med henvisning til foretakets hjemmesider, - for deretter å spørre:
"Hva du skal kjøpe på Mammut?"
"Annonseringen" - resulterer for min del i null innkjøp hos libris/Norli .
For dere med kjøpelyst i behold - ønskes god bokjakt!
Riktig svar, og stjerne til deg!
Jeg kjøpte "Ingen vitner for vitnet", p.g.a. tittelens problemstilling, i tillegg til gode kritikker i Morgenbladet. God bok!
Neida, dette er alminnelig kunnskap.
"Dickie Dick Dickens" skrevet av Rolf Becker.
Du hører riktig!
Blixen, Miller, Monroe og JK møttes, men det var i 1959. Det var også i 1959 lunsjen med Carson Mc Cullers gikk av stabelen. (ifølge mine kilder) :)
Pst......Carson Mc Cullers er en hun.
Amalie Skram.
Ingen kjenner ham, han gir overdådige selskaper, men er ikke tilstede selv. Han ble en myte.
Hvem er forfatter og hva heter boken?