Omtale fra forlaget
"Udødelighetens elixir" er en debutroman helt utenom det vanlige - en underholdende, magisk og fargerik fortelling om en underlig slekt.
Den barnløse Ari Spinoza ligger for døden i Oslo i 1999. Når han dør, forsvinner Spinoza-slekten ut av historien. Bare gjennom fortellingene vil den kunne leve videre. Derfor har Ari bestemt seg for å skrive ned slektens historier slik han som liten gutt i Budapest hørte dem fortalt av grandonkel Fernando.
Fortellingen begynner i Lisboa på 1100-tallet, snor seg videre gjennom Europa og århundrene før slektens eventyrlige skjebner og mysterier får nytt liv i Aris skrift. Den jødiske Spinoza-slektens eldste sønner har båret hemmeligheten om udødelighetens elixir gjennom generasjonene. Slik fikk de også et viderverdig liv, en brå død og en uendelig stor nese.
"Udødelighetens elixir" er en roman som bobler over av kunnskap om europeisk og jødisk kultur og historie. Her er fortellinger om det verste og det beste mennesket har klart å frembringe. Vi møter den 350 år gamle vandrende jøden Salman de Espinoza, Voltaire som ikke kan motstå den 17-årige Shoshana, Hitler og Stalin midt i et parti sjakk, Freud som diagnostiserer pasienter på avstand - for å nevne noen personer.
Alt og alle henger sammen med alt og alle i denne storslagne krøniken. For - som grandonkel Fernando pleide å si - sannheten er at noe slikt som en eneste sannhet aldri har forekommet. Det finnes mange sannheter som drar i hverandre og utfordrer hverandre. "Udødelighetens elixir" har fått strålende mottakelse i USA:
"Garantert en av sesongens store romaner."
Kirkus Review
"En god oversettelse av den norske originalboken formidler den rensende kraften i dette mesterverket."
Booklist
" 'Udødelighetens elixir' er en svimlende prestasjon."
ForeWord Review
"Det panoramiske blikket på historien, sett gjennom øynene til Europas jøder, er både overveldende og hjerteskjærende."
Library Journal
Norsk presse sier:
"Jødisk slektskrønike utvider horisont og leseglede. (...) For en glede det er å bore seg ned i jødisk-europeisk fabelhistorie på denne måten. (...) Romanen er en hyllest til fortellingens kraft og skaper selv «liv på arket»."
Kristine Isaksen, VG (terningkast 5)
"Klassisk roman i magisk tapning."
Atle Christiansen, Aftenposten
"Gabi Gleichmanns debut har sjelden sett sitt like i Norge. (...) Storslått slektskrønike. (...) Han har skrevet en oppsiktsvekkende god debutroman. Uvanlig spennende og innsiktsfull.(...) Gleichmann forteller med den lærdes blikk og en poets sans for skjønnhet."
Erle Marie Sørheim, Dagbladet
"Gabi Gleichmanns 'Udødelighetens elixir' er en ambisiøs gjendiktning av Europas historie. (...) 'Udødelighetens elixir' er et overflødighetshorn av gode historier, tankevekkende poenger og konsise stemningsskildringer fra fjerne himmelstrøk og forgangne tider, alt sammen lett og ujålete skrevet. Hadde bokklubbredaktører vært alkymister, ville dette vært deres "vises sten"."
Bjørn Gabrielsen, Dagens Næringsliv
"Imponerende krønike! 'Udødelighetens elixir' er en roman som bobler over av kunnskap om europeisk og jødisk kultur og historie, og ikke minst av fortellerglede. Med denne originale romanen åpner han dørene til en magisk familiehistorie, fortalt med et lett og humoristisk språk, og gjennom en rekke fargerike personligheter."
Ingvild Kjøde, KK
Forlag Aschehoug
Utgivelsesår 2012
Format E-bok
ISBN13 9788203352959
EAN 9788203352959
Språk Bokmål
Sider 654
Utgave 1
Finner du ikke ditt favorittbibliotek på lista? Send oss e-post til admin@bokelskere.no med navn på biblioteket og fylket det ligger i. Kanskje vi kan legge det til!
Dette er en godt skrevet bok om en jødisk slekts historie helt tilbake til 14oo-tallet. Først som sist kan jeg si at jeg hørte den på lydbok, - ellers hadde jeg muligens aldri kommet gjennom den. Boka er på 600 sider, og inneholder en drøss av små historier om ulike personer. Det nevnes sikkert over 100 stk, og det er av og til vanskelig å huske hvem som er hvem. Men egentlig er ikke det så viktig, hver persons historie er interessant og spennende. Noen bedre enn andres. Personlig syns jeg det var veldig artig hvordan ulike kjente skikkelser sys inn i historiene, og gjør dem til en del av leseropplevelsen. Adolf Hitler, Voltaire og Robespierre, for å nevne noen. Når det er sagt, så holdes også interessen oppe ved at vi hele tiden får små stikk av fortellerstemmens eget liv, som vi så gjerne vil vite mer om.
Spesielt viser boka hvordan jøder har blitt forfulgt gjennom hele verdenshistorien, og hvordan de har klart å gjøre seg bemerket på ulike områder.
Boka anbefales i så måte, men den er absolutt ikke lettlest.
Jeg er nok enige med mange anmeldere her. Dette var kjedelige greier. Gabi Gleichmann er nok en stor litteraturkritiker og intellektuell, men noen romanforfatter er definitivt ikke. Det hele blir veldig beskrivende og noen scener blir nokså kunstige. Lydboken er på 25 timer. Etter ca 10 timer kom fortellingen om filosofen Bento Spinoza. Etter det orket jeg ikke mer.
Ingen diskusjoner ennå.
Start en diskusjon om verket Se alle diskusjoner om verket17 bokelskere følger dette verket.
Se alle bokelskere som følger dette verket