Læring i praksis

et sosiokulturelt perspektiv

av (forfatter).

Cappelen akademisk 2001 Heftet

Gjennomsnittlig terningkast: 1.00 (1 terningkast.)

11 bokelskere følger dette verket.

Kjøp boken hos

Kjøp boka hos norli.no! Kjøp boka hos Akademika Kjøp boka hos ark.no

Omtale fra Den Norske Bokdatabasen

Forfatteren argumenterer for at menneskers læring bør forstås i et kommunikativ og sosiohistorisk perspektiv, og han begynner langt tilbake og viser hvordan kunnskap og metoder har utviklet seg gjennom historien. På bakgrunn av de observasjonene som presenteres, blir det tegnet et bilde av menneskets muligheter og begrensninger.

Omtale fra forlaget

De fleste pedagoger er klar over at omverdenen og den kulturen et menneske lever i, har betydning for hvordan man lærer og utvikles. Men hvordan ser egentlig samspillet mellom læring og omverdenen ut? Og hvilken innvirkning har tradisjoner, forventninger og kommunikative miljøet på læring? Det er slike spørsmål som reises i denne boken av den svenske forfatteren Roger Säljö.

Han argumenterer for at menneskers læring bør forstås i et kommunikativt og sosiohistorisk perspektiv, og han begynner langt tilbake og viser hvordan kunnskap og metoder har utviklet seg gjennom historien. På bakgrunn av de observasjonene som presenteres, blir det tegnet et tankevekkende og utfordrende bilde av menneskets muligheter og begrensninger.

Hva var gode lese- og skriveferdigheter for femti år siden, og hva kreves i dag? Hvordan lærer man i et samfunn som ikke bruker skrift eller andre teknikker for å kommunisere? Hvordan formes vi av språk, teknikk og kultur? Vår hjerne er ikke blitt større eller bedre på de siste årtusener, men likevel utvikles stadig nye kunnskaper og avanserte metoder med utrolig fart.

Mennesket har en utrolig evne til å utvikle og bevare kunnskaper og innsikter i hodet og ferdigheter i kroppen, og spesielt evnen til å skape stadig mer sofistikerte redskaper utenfor oss selv. Som en følge av denne rastløse utviklingen endres hele tiden vår måte å lære og tenke på.

Bokdetaljer

Forlag Cappelen akademisk

Utgivelsesår 2001

Format Heftet

ISBN13 9788202199173

EAN 9788202199173

Språk Norsk bokmål

Sider 276

Utgave 1

Finn boka på biblioteket

Du kan velge et fast favorittbibliotek under innstillinger.

Finner du ikke ditt favorittbibliotek på lista? Send oss e-post til admin@bokelskere.no med navn på biblioteket og fylket det ligger i. Kanskje vi kan legge det til!


Bokelskeres terningkastfordeling

0 0 0 0 0 1

Bokomtaler

Ingen omtaler ennå.

Skriv en omtale Se alle omtaler av verket


Sitater fra dette verket

Ingen sitater ennå.


Legg inn et nytt sitat Se alle sitater fra verket

Lister som inneholder dette verket

Dette er bøker jeg synes du med fordel kan holde deg langt unna. Bøkene er skikkelig kjipe ut i fra mitt synspunkt. Fagbøkene i lista har jeg fått lite eller ingenting ut av og mener NTNUs forelesere kunne valgt bedre pensum i de ulike fagene de tilhører.


Godt sagt! (0) Varsle Svar

Du vil kanskje også like

  • Den store barnesangboka
  • Da Mika var fjellbonde
  • Tysk blå ordbok - tysk-norsk, norsk-tysk
  • Barnas Beste - 6 : Gapatrosten
  • Den lange veien hjem
  • Til mitt julehus
  • Nicoline og villkatten
  • Barnetimeboka 1991-92 - mysteriet på Bergensbanen
  • Barnas Beste - 10 : Guder og helter
  • De tre bukkene Bruse som skulle til seters for å gjøre seg fete
  • The complete novels of Jane Austen
  • Hold fred! - komediene Lysistrata og Om freden
Alle bokanbefalinger for dette verket