Ja, jeg velger å se på fortellingen som et tidsbilde fra en annen tid og sett med andre kulturelle briller enn vi har på.
Enkelte ting som hun tillegger dem som egenskaper, vil mange i dag f.eks. se som ettervirkninger av slavetida og kolonialisme. Når vi så leser om de tingene hun gjør og måten hun tar seg av folk på, synes jeg det i stor grad vitner om respekt. Hun har bl.a. en liten historie om hvordan hun tilkalte en nabo som tidligere hadde praktisert som lege i England. Hun ba om hjelp til å redde en av sine folk som holdt på å dø i barselseng. Etter at naboen reddet mor og barn i siste liten, gjorde han det klart at selv om han på hennes oppfordring hadde behandlet en innfødt, kunne ikke denslags gjenta seg. Han hadde jo tross alt tidligere praktisert blant eliten i Bournemouth!
KB forteller dette i en veldig nøktern tone, men forakten hun har for denne mannen er ikke til å ta feil av!
"Babettes gjestebud" ligger nå høyt oppe i bunken av uleste bøker, og jeg ser fram til den.
Viser 7 svar.
Du har virkelig noe aa se frem til - "Babettes gjestebud" er en av hennes aller beste fortellinger. (synes nu jeg) Skulle du faa lyst til aa kopiere middagsselskapet til Babette - saa har jeg oppskriftene paa hver eneste rett. Jeg tar ogsaa gjerne imot en invitasjon for aa smake paa herlighetene. :)
Oppskriftene!
Er du villig til å dele dem med meg?? I så fall skal du ikke se bort fra en middagsinvitasjon :-) (jeg er ofte i Trøndelag..)
Jeg stiller gjerne med husrom, så kan jo alle vi på denne tråden ta et kulinarisk treff i Trondheim siden det er flere trøndere blant oss ;-)
Dette høres ut til å kunne bli et fantastisk måltid! I Babettes og bokelskeres ånd.
Jeg bor dessverre ikke i Trondheim lenger, men besøker byen forholdsvis jevnlig. Med litt planlegging burde vi få det til :-)
Selvfoelgelig skal du faa oppskriftene - lurer paa om jeg skal opprette en traad for litteraere maaltider, siden jeg likevel maa skrive av oppskriftene fra et gammelt, gulnet avisark fra Jyllandsposten.
Ja, det hadde vært spennende om du hadde gjort det!
Jeg har Babettes gjestebud på ønskelista mi, håper jeg får lest den snart selv. :)
Du skal se jeg blir så inspirert at jeg må prøve ;-)