Ja, jeg er enig i at dette var en liten perle! Men mer realistisk og ikke så idyllisk som jeg i utgangspunktet trodde. De hadde sine problemer, både farmoren og Sophia, - den siste var tidvis en illsint liten My i sin annen trassalder, mens farmoren var sliten og litt livstrett og måtte ty til en røyk eller medisinen sin. Samtidig var de hyllet inn i denne vakre sommer-og-sjøverdenen der tiden sto stille og somrene gikk i ett. Veldig vakker skildring av både mennesker og natur!
Viser 2 svar.
Ei lun, humoristisk og ganske melankolsk bok med en farmor som er klok, innimelleom lunefull, som jukser i kortspill og som kan være veldig, veldig sliten. Ingen helgen, men ganske så menneskelig. En far som bare er der i bakgrunnen, og stort sett bare oppfattes i kraft av det han gjør. Og så Sophia som ser, spør og er, som du sier, en liten My. Synes jeg kjenner igjen mye av atmosfæren fra Mummibøkene i denne boka.
Tidligere har Gabriel Scotts "Kilden" vært min sommerfavoritt. Framover får den sterk konkurranse fra "Sommerboken".
Enig i det du skriver.
"Sommerboken" rommer dertil så mye livsvisdom og humor. Tove Jansson er en forfatter som evner å se det store i det små og hverdagslige, det allmenngyldige i de personlige erfaringene. Hun løfter teksten opp fra vakre skildringer til dyp innsikt i det å være menneske.
Anbefales på det varmeste, og kan leses mange ganger.