Jeg mente vel heller ikke at jeg leser norske forfattere av forpliktelse. Jeg leser dem fordi de skriver på norsk, fordi jeg ofte kjenner meg igjen i det norske forfattere skriver og fordi det er gøy å følge med på hva som skjer litterært her hjemme. Og hvis jeg skal si hva jeg mener, så holder det jeg leser av norske forfattere absolutt mål i forhold til det internasjonale litterære nivå. På tide med en norsk tildeling fra Svenska Akademien igjen?
Viser 3 svar.
Men har vi norske forfattere på Nobelpris-nivå? Jeg ser et visst potensiale hos Karl Ove Knausgård. Kanskje ikke med Min Kamp. (De bøkene har jeg bare lest i utdrag, så jeg vet ikke.) Men det skal bli spennende å følge hans utvikling.
Vi har Per Petterson!
Knausgård er kanskje for "ung", selv om kampen hans er ambisiøs nok. Nei, hvis vi skulle ha noen nobel-kandidater i Norge, så holder jeg en knapp på Saabye-Christensen eller Jan Kjærstad. De skriver begge i verdensklasse etter min mening. Det finnes sikkert andre også.