Godt fortalt om to gutter som valgte galt.
To brødre i nær slekt med forfatteren selv havner på feil side under andre verdenskrig. Deres tidlige historie framstilles i romanform med en diskret fortellerstemme i bakgrunnen. Begge havner i kamp på tysk side på Østfronten. Eggen tar seg god tid til å finne forklaringer på hvordan dette kunne skje. Hvor mye skyldtes personlige forhold og hvor stor vekt hadde påtrykk fra omgivelsene på Ringebu?
Vi får en tildeles langdryg beskrivelse av brødrenes deltakelse i kamper mot sovjetrussere ved Leningrad og i Finland. Begge overlever. Ved hjemkomst må de finne seg i å bli stilt for retten og straffes når krigen vel er over.
Men hva skjedde etterpå når de har sonet ferdig? Her trer fortellerstemmen tydeligere fram. Eggen legger her stor vekt å dokumentere brødrenes problemer med å tilpasse seg etterkrigssamfunnet. De velger seg ulike strategier, men begge møter veggen med en relativt tidlig død. Dette er svært engasjerende og opplysende skrevet om den endelige skjebnen til brødrene Oddmund og Sigurd.
Viser 7 svar.
Tok et dykk på nettet igjen og fant noe av interesse og kanskje oppklarende:
Torgrim Eggens onkler, Sigmund og Tormod, er utgangspunktet for hans roman Blodet, som ble utgitt i 2025.
Her er de viktigste detaljene om onklene og deres betydning for Eggens forfatterskap:
Bakgrunn og krigsinnsats: Onklene vokste opp i Ringebu i Gudbrandsdalen på 1930-tallet. Under andre verdenskrig vervet begge seg som frontkjempere i Waffen-SS for å kjempe på tysk side mot Sovjetunionen.
Tormod (omtalt som Oddmund - romanen Blodet) kjempet som skarpskytter ved fronten utenfor Leningrad.
Sigmund (omtalt som Sigurd - romanen Blodet) vervet seg som 16-åring og tjenestegjorde i Skijegerbataljonen i Finland.
Etterkrigstiden:
Etter krigen ble de dømt for landssvik. Eggen har beskrevet dem som menn som bar preg av sine krigsopplevelser resten av livet, preget av ustabilitet og traumer.
Personlig tilknytning:
Eggen har fortalt om en oppvekst preget av onklenes fortid, inkludert minner om frontkjempertreff og en julefeiring preget av onklenes ideologiske bakgrunn.
Romanen Blodet (2025):
I denne boken utforsker Eggen onklenes valg og skjebner. Romanen blander fiksjon og dokumentarisk materiale, og avsluttes med et omfattende etterord der Eggen analyserer sine onkler og deres plass i familiehistorien.
Onklene er også nevnt i forbindelse med Eggens fetter, Eystein Eggen, som var en markant skikkelse i debatten om "nazibarnas" oppvekstvilkår.
Her også noen lenker:
Om familieskam, ny fascisme og signaturer i blod
Hvordan to unge menns liv blir ødelagt
Diverse på YouTube
Kom over en artikkel på nettet, men der henvises det til navn Sigmund
Var med onkel på frontkjempertreff som 11-åring
Takk for denne bekreftelsen av navnebruken i Blodet.
Har vært flere ganger inne på Geni, som har slektsoversikter - nettsted altså. Sigurd dukker IKKE opp. Det gjør derimot navnet Arnljot Eggen, en bror av Oddmund, - men tilsynelatende ikke Sigurd. Jeg fattet en tid en viss interesse for forfatteren Eystein Eggen, nevø av Arnljot. Heller ikke der på Geni dukker Sigurd opp som en onkel. Og hvor Torgrim Eggen passer inn i alt dette vet jeg neimen ikke.
Jeg hadde ikke tenkt å legge meg borti dette siden jeg hverken har lest "Blodet" eller kjenner til familieforholdene Eggen.
Men jeg har erfaring med slektsforsknings-nettstedet Geni, og kan si at det er svært upålitelig. Jeg har funnet egen slekt og slektskapsforhold her som jeg med sikkerhet vet er feil. Bare et tips i all vennskapelighet, jeg ville ikke stolt på Geni for å finne ut av Eggen-familien. Det samme kan sies om My Heritage.
Godt observert! Sant å si tror jeg Eggen har fiksjonalisert navnene på mange av personene i egen familie og i lokalsamfunnet. Jeg savner et etterord i boka som redegjør for dette. Hva synes du ellers om Blodet?
Denne boken - Blodet - har jeg ikke lest, men det vil jeg, - forøvrig, hadde det ikke vært for Eystein Eggen som jeg for en 15 års tid fattet interesse for ville jeg heller ikke igangsatt denne lille <<etterforskning>>. Så langt- fra i dag altså - henger det en del ubesvarte eller i hvert fall en del utilfredstillende sammenhenger << i løse luften>>.